jak uczyć się wymowy/fonetyki?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
chciałam Was zapytać jak uczycie się wymowy angielskiej? Tzn. wiadomo, że poznając nowe słówka wypadałoby zwracać uwagę na wymowę, ale chodziłoby mi o jakieś ogólne zasady. Jestem na poziomie mniej-więcej A2/B1 i nadal gdy napotykam się w tekście na jakieś nowe słowo to często nie wiem jak przeczytać.
Brakuje mi w angielskim takich jednoznacznych zasad jakie są w polskim i np. niemieckim (pomijając ortografię), że jak widzę jakiś zestaw znaków to na 100% wiem jak to przeczytać (nie wdając się jeszcze w kwestię akcentu).
Nie wiem czy to wynik jakiś błędów w nauczaniu/uczeniu się tego języka czy to po prostu, wbrew popularności i tego co wielu uważa, trudny język.
http://learn-lernen.blogspot.com/2012/08/wymowa-cz1.html
ja oglądam filmy z napisami zamiast z lektorem, do tego słucham audibooków po angielsku:) no i do tego dobrze mieć słownik z wymową :)
Mnie wmawiano ze coś takiego jak fonetyka jest dla studentów anglistyki, dziś wiem ze nauka fonetyki powinna być przed nauką alfabetu, na szczęście dziś jest masa wręcz tysiące materiałów do nauki fonetyki, najwięcej można znaleźć do Angielskiego i Mandaryńskiego (Chiński Urzędowy).

Najlepiej znaleźć materiały uczące Fonetyki Angielskiej dla Polaków, ponieważ polak będzie miał inne trudności w wymowie niż francuz czy włoch. Ale duzo materiałów jest neutralnych, to znaczy są ćw. uczące wszystkich poszczególnych dźwięków z języka Ang. bardziej zaawansowane uczą dodatkowych umiejętności np. co to jest Upodobnienie, Przycisk Akcentowy (word stress). Taka elementarną wiedzę, każdy może poznać tutaj >>> http://wa.amu.edu.pl/wa/files/ifa/pigulka/spis_tresci.htm <<< problem w tym ze dużo rzeczy jest tam niedopracowanych, czcionki znaków Fonetycznych są źle wyświetlane, brakuje wymów słów chociaż są do niej linki, są błędy w podanych przykładach. (ja posiadam własną wersje względnie poprawiona i uzupełnioną o podstawowe rzeczy.

Co do szczegółów mam własną kolekcję, materiałów do nauki od pierwszych z lat 98 do dziś, brakuje mi paru rzeczy ale specjalnie wyselekcjonowałem je na tle wielu innych materiałów, jeśli ktoś chce mogę zamieścić listę (bardziej zainteresowanych zapraszam do wymiany doświadczeń i materiałów).
Ważne - jeśli ktoś chce naprawdę opanować Angielski, pozbyć się błędów, zacząć swobodnie używać jeżyka w rozmowie i umiejętnie ze zrozumieniem słuchać, MUSI włączyć fonetykę do każdej czynności (aktywnego czytania - czytać i słuchać lektora jednocześnie), nauki słówek, wyrażeń itd. ja nie byłem świadomy jak ważne to jest ale dziś wiem dlaczego po szkole podstawowej, średniej i wyższej ludzie mają problemy z używaniem języka który maltretowali latami.

Tak samo zaniedbywana w polsce jest nauka Idiomów.
Nauka wymowy jest niezbędna w nauce języka obcego. Podaję bardzo fajny link do nauki, w tym przypadku akurat angielskiego:
http://www.meetenglish.pl/blog/wymowa-angielska-dzwieki/
Mam nadzieję, że się przyda:)
Życzę miłej nauki
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka

 »

Pomoc językowa