Czasowniki nieregularne - wymowa

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
Mam problem z dwoma czasownikami, a dokładniej chodzi o ich wymowę w Past Tense i Participle:

beat, beat, beaten - wydaje mi się, że należy je wymawiać tak: bit, bit, biten
bite, bit, bitten - bajt, bit, biten?

Proszę kogoś o pomoc, bo jak widać według mojej wymowy 2 i 3 forma brzmią tak samo:P Pozdrawiam!
bi:t, bi:t, bi:tn
bait, byt, bytn

naucz się rozróżniać krótkie /y/ i długie /i:/

krótkie /y/ oznaczs się w piśmie zwykle jako 'i', po którym są spólgłoski
bit, hit, list

długie /i:/ oznacza się często jako 'ee', 'ea'
beat wymawia się z długim, napiętym i: (podobnie jak polskie i, tylko, że dłuuuugo). Wymów sobie słowo polskie 'kij' - mniej więcej o taki dźwięk chodzi.
bit wymawia się jak dźwięk zbliżony do polskiego 'y' i jest on krótki.

Słowa, które już pewnie wymawiasz bez zastanowienia z tymi dźwiękami:
it, is - tam na początku jest właśnie ten dźwięk co w 'bit'
me, see, be - tutaj na koncu jest to dluuuugie 'i'

:)
Może nastepnym razem mi się uda byc szybszym :(
Dziękuję wszystkim za odpowiedź :-) Jesteście cudowni!
Ale wiecie co, bo tak sobie przeglądam te czasowniki i... zawsze become wymawiałam bikam , ale weszłam na taką stronkę z wymową i tam lektor become wymawia bekam ;P Czyżbym się myliła?
/e/ nie jest akcentowane, w zwiazku z czym zachodzi tzw. redukcja. Ta samogłoska może zostać zredukowana do /y/ lub do takiego niepełnego /e/ (symbol to odwrócone 'e'), które się nazywa 'schwa' i jest bardzo często wymawiane w sylabach nieakcentowanych.
Niektórzy faktycznie mogą w tym słowie wymawiać niezredukowane /e/, ale podejrzewam, że usłyszałaś schwa, tylko nie wiesz, jak to opisać.
Masz rację, pewnie tak było ale ja się po prostu na tym nie znam :) Kurcze, wymowa w to moja pięta Achillesowa :/ Wielkie dzięki za odp :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa