Sprawdzenie listu

Temat przeniesiony do archwium.
Poniżej przedstawiam list do znajomego proszę o sprawdzenie:

Dear Micheal
How are you? I’m sorry I haven’t written before, but I hadn't time.. Thanks for your last letter. It was a nice surprise to hear from You again after so many months.
In the future I would like to live in Germany. There would be my dream home. The rent house is very expensive. It costs 2000 Euro with rent per Month. Near the house is the sea and beach.
Next to the house is a garden full of flowers.It is built of brick.In the garden is arbor,which can be grilled dance. I arranged the house a modern . It has plenty of space and freedom. It has a colorful and It is verynice.
My dream house is four-storeyed.(123).There are one bedroom, a living room, a guest room, bathroom and of course kitchen. The kitchen is rather big. There are all modern equipments such as huge fridge, microwave, dishwasher etc. The living room is cosy. My bathroom is my own beauty parlour. There are a big shower, sauna and a little jacuzzi.
Now I’m doing book this house. Anyway, I hale to finish now. Looking forward to hearing from You.
Yours xyz
Drogi Michale
Jak się masz? Przykro mi, że nie pisałem wcześniej, ale nie miałem czasu. Dziękuje za Twój ostatni list. To była miła niespodzianka, aby usłyszeć Ciebie po tak wielu miesięcy.
W przyszłości chciałabym mieszkać w Niemczech. Tam będzie mój wymarzony dom. Wynajem dom jest bardzo drogie. To kosztuje 2000 Euro z czynszem miesiącznie. Blisko domu jest morze i plaża.
Obok domu jest ogród pełen kwiatów. Jest zbudowany jest z cegły. W ogrodzie jest altanka, w której można zorganizować grilla, tańce. Zaaranżowałem dom nowoczesnie. Ma dużo przestrzeni i jest bardzo miły. Ma kolorowe i ładne.
Mój wymarzony dom jest cztery piętrowy. Jest jedna sypialnia, salon, pokój, łazienka i kuchnia oczywiście. Kuchnia jest dość duża. Istnieje wiele nowoczesnych urządzeń, takich jak ogromna lodówka, mikrofalówka, zmywarka do naczyń, itp. W salonie jest przytulnie. Moja łazienka ma mój własny salon piękności. Istnieje duży prysznic, sauna i trochę jacuzzi.
Teraz robię książki tego domu. No cóż, muszę już kończyć. Czekam z niecierpliwością na wiadomość od Ciebie.
Twój xyz

odświeżam
How are you? I’m sorry I haven’t written before, but I hadn't (przedimek) time..
It was a nice surprise to hear from 'You' (you w srodku zdania piszemy malymi literami) again after so many months.
'The' (niepotr) RentING (prxzedimek) house is very expensive. It costs 2000 Euro with rent per 'Month' (mala litera). Near TO the house is the sea and (przedimek) beach.
'It' (nie wiem do czego to 'it' sie odnosi, bo wczesniej mowisz o 'garden') is built of brick. In the garden THERE is (przedimek) arbor,WHERE ........'which can be grilled dance' (niepotr i to niema sensu, pomysl i napisz jeszcze raz). I arranged the house IN a modern STYLE (jak to tak mozesz myslec ze bez slow sie domyslimy co masz na mysli).
It has a colorful (ale co? niestety musisz nam ujawnic ten sekret) and 'It' (mala litera) is very nice.
There are one bedroom, a living room, a guest room, bathroom and of course (przedimek) kitchen. 'There are' (lepiej IT HAS, bo inaczej to powtarzasz te same slowa'there are...')) all modern 'equipments' (nie, nie uzywamy tego slowa, tutaj 'appliances') such as (przedimek) huge fridge, microwave, dishwasher 'etc' (a coz to jest to etc? gdzie moge to kupic...nie pisz tak).
There 'are' IS a big shower, sauna and a little jacuzzi.
Now I’m doing (przedimek) book (tu brakuje slowa) this house. Anyway, I 'hale' (ortog) to finish now.
'Looking forward to hearing from You' (to troche za formalnie i pamietaj, w srodku zdania piszemy 'you' mala litera).
CYTAT:
'The' (niepotr) RentING (prxzedimek) house is very expensive. It costs 2000 Euro with rent per 'Month' (mala litera).

It /the renting/ costs €2000 with rent per month. /???/
edytowany przez fui_eu: 11 paź 2010

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa