I've been to America

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć, proszę o sprawdzenie tego co napisze.

Hi guys, how you doing? I hope you doing well today. My name is Marek and I've been to United States for almost 5 months. I was participant of Work& Travel Program and I was working there as a Lifeguard at a pool. I've lived in Alexandria, city located near D.C. Washington. Let me tell my story. I hope you enjoy it!
Hi guys, how BRAK SŁOWA you doing? I hope you BRAK SŁOWA doing well today. My name is Marek and I've been to < -ZŁE SŁOWO + PRZEDIMEKUnited States for almost 5 months. I wasPRZEDIMEK participant of Work& Travel Program and I was working there as a Lifeguard at a pool. I've lived in Alexandria, PRZEDIMEK city located near D.C. Washington. Let me tell ALE KOMU? my story. I hope you enjoy it!

CZEMU ZMIENIŁEŚ CZAS W ŚRODKU? JUŻ TAM NIE PRACUJESZ?
Hi guys, how are you doing? I hope you're doing well today. My name is Marek and I've been in United States for almost 5 months. I was the participant of Work& Travel Program and I was working there as a Lifeguard at a pool. I've lived in Alexandria, a city located near D.C. Washington. Let me tell you my story. I hope you enjoy it!
Tak, już tam ani nie pracuję ani nie mieszkam. A te "how you doing" wziąłem stąd że na miejscu w USA nikt nie pyta "how are you doing" tylko po prostu how you doing albo how's it going. Teraz jest poprawnie?
jezeli juz tam nie mieszkasz, to zmien czasy na past simple

a ja znam takie miejsca w Polsce gdzie mowia tylko 'weszłem' i 'lubieć'
Czyli zamiast I've been to Unitated States I was in United States for almost 5 months. Reszta dobra?
Myśle ,że " I was " i "I 've been " można dać ,ale to jest rożnica w znaczeniu . To ,że się było tam kiedyś w przeszłości oraz to, że jestem tam do tej pory od 5-ciu miesięcy .
jezeli jestes tam do tej pory, nie uzyjesz 'to'
poza tym z calosci tekstu wynika, ze chodzi o zakonczona przeszlosc
'in' kładziesz nacisk na to że tam byłeś. Bo tez o to w tym tekście chodzi.
city located near D.C. Washington. ja bym zmienił szyk.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie