Proszę o sprawdzenie zdań.

Temat przeniesiony do archwium.
1. One thing is certain, that someday everyone will be old, so we cant forget about our future, and if our state didn’t do anything with that problem we would have to take care of ourself.

2. But when society ageing consequently is less children and in a few dozens years can be less workers so can be worse state’s economy.

3. Also our past experience has an impact on judging people. If some blond girl broke someone’s heart now that person would think that all blond girls are bad.
zdanie 2 zupelnie do przerobienia

One thing is certain, that someday everyone will be old, so we cant forget about our future, and if our state didn’t do anything with that problem we would have to take care of ourself.
2. There are fewer employees because of the old society, so state's economy will be worse.

Nie rozumiem za bardzo znaczenia podkreślenia wyrażeń. Chodzi o to, że te dwa wyrażenia "cant" i "if our.." nie są w tym samym czasie, czy oba są źle napisane? Jeśli to drugie to byłbym wdzięczny o jakąś wskazówkę, punkt zaczepienia :/
old society
może 'ageing population'?
cant masz blad ort.
if, moze inny conditional?
if our state doesn't do anything, we will have to take care of ourself?
lepiej, zrob cos jeszcze z tym bo jest zle: ourself
A jeśli dodałbym "alone" na samym końcu?

if our state doesn't do anything, we will have to take care of ourself alone.
>>>if our state doesn't do anything, we will have to take care of 'ourself' (ale 'we' daje mi znac ze chodzi o wiecej jak jedna osobe, to dlaczego slowo 'ourself' jest w l. poj?) alone.
Dziękuję, mam jeszcze pytanie czy mogę powiedzieć "some time ago people would say" mając na myśli "jakiś czas temu ludzie powiedzieliby, że latanie jest niemożliwe". A czy mógłbym użyć "some time ago people used to say that flying is impossible" ?
would say = used to say = mówili

powiedzieliby = would have said - ale to by znaczyło, że nie powiedzieli tak

'powiedzieliby' wyraza tutaj jednak powszechna opinie, czyli pasuje would say
Bardzo dziękuję.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa