Mam prośbe. Mógłby ktoś mi sprawdzić zadanie.?

Temat przeniesiony do archwium.
Jesteś na kursie językowym w Oxfordzie.Kilkoro uczniów spóźnia się na lekcję, a sala, w której zwykle odbywają cię zajęcia została zmieniona ze względu na chorobę nauczycielki. Napisz ogłoszenie, które umieścisz na drzwiach.
Napisz:
- dlaczego lekcja nie odbywa siÄ™ tam, gdzie zwykle
- jak dojść do nowej sali
- co przynieść ze sobą na lekcję
-kto będzie prowadził zajęcia

no i moje wypociny teraz ;-)


Note! Day 22.10.2009r. Change of hall will follow on studies from marketing. Hall has been changed by the reason of disease of teacher. Professor will lead studies Kowalski, which asked bringing task from list third. We invite all pupils for hall number 256. Hall is placed on second after right part on against library.

XYZ
Troszkę błędów aż razi po oczach...
Moim zdanim powinno być raczej:
Today's (22.10.09) marketing classes will take place in 256 class, which is located on the second floor, near the library. It is so because of the teacher's illness. The replacement is Mr. Kowalski, who asks all students to have the tasks from the third list with them.
>>>'It is so' THIS IS because of the teacher's illness.
Mam to samo zadanie na jutro. Oto moja wersja prawdopodobnie do poprawki, o która serdecznie proszę :).

Today's classes will be exceptionally in classroom number 10, which is located on the third floor opposite teacher's room. The reason for the change is illness of the teacher. On todays classes a professor Strawberry will replace her. IMPORTANT: You must have a drawing block and set of pencils.
Due to miss XYZ's illness, todays class will be conducted by mr. UVW in room /classroom/ 201. It is the last room on the left hand side on second floor. You are required to bring some Lego blocks and crayons.
Prosze o sprawdzenie i skorygowanie moich błędów a wiem że jest ich wiele ale sama sobie z tym nie poradze a bardzo mi zalezy ! naprawde prosze o pomoc będe bardzo wdzięczna !
to ma byc e mail o tym że koleżanka dziekuje drugiej koleżance że przyjedzie do niej i pomoże jej spakować rózne rzyczy do nowego domu itp że czeka na nią itd . w tym maja się znaleźć takie wyrazy jak better , feel , fun , happy , help , together , wait
potrzebne na jutro .
i z góry Dziekuje !

Hello Asia !
Thank you very much ! I am satisfied and happy from your proposal. I think that your help will be useful to me , becouse together always better. I am waiting for you . according to your advice I already have cartons . My mum brought me thme from the nearby shop . I am afraid that in the new pleace I will be feeling alone , however I am trying not to think about it . When you will arive have fun .
Thank you very much ! I am satisfied and happy from WITH your proposal. I think that your help will be useful to me , becouse WORKING together IS always better. I am waiting for you . according to FOLLOWING your advice I already have cartons . My mum brought me thme from the nearby shop . I am afraid that in the new pleace I will be feeling alone , however I am trying not to think about it . When you will arive have fun . /We'll have fun when you arrive./
sprawdz pisownie podkreslonych wyrazow
Moze STAYING zamiast WORKING pasuje lepiej do kontekstu.
Dzięki wielkie ! Jestem Ci bardzo wdzięczna .
because , place i prawdopodobnie them .
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie