past simple/present perfect

Temat przeniesiony do archwium.
ucze sie juz troche angielskiego i jedna rzecz wciaz nie daje mi spokoju, nie potrafie sie jej nauczyc. chodzi o poprawne stosowanie tych dwoch wymienionych w topicu czasow... jakie macie rady, aby sie jak najlepiej nauczyc ich stosowania? moze jakies ksiazki, w ktorych jest to wyjatkowo prosto opisane/wyjasnione? opis na ang.pl wydaje mi sie zbyt krotki. niby po jego przeczytaniu wszystko staje sie jasne, ale jak slysze na filmie tekst w stylu: "it's the 'bestest something' i ever saw" (chyba, ze to jest poprawnie napisane, to ja juz nic nie wiem), to wszystko mi sie miesza... pomocy :(
Jest dora książka p. Lucyny Gołębiowskiej "Przewodnik po czasach w języku angielskim" albo jakoś tak.
Opanowanie akurat tej róznicy zabiera dużo czasu i wymaga osłuchania z językiem. Regułki nie wystarczą.
"... I ever saw" to wg mnie American English. Po amerykańsku powie się też "I already did this", a w BrEng tu jest konieczny czas Present Perfect.
that's crapola.
jeżeli chcesz mogę zeskanować te czasy z moich książek i przesłać na maila;-)))))))))))))))))))))