indirect speech and reporting

Temat przeniesiony do archwium.
Witam! Dawno już nie zaglądałam do gramatyki i postanowiłam odświeżyć regułki i zonk! Poległam na poziomie CAE z takim oto przykładem:
1. there has been a rumour that the president is ill. Trzeba wstawić "IT"
i odpowiedx z klucza wygląda następuąco
" It has been rumoured that the president is ill"
dlaczego nie ma normalnej zamiany czasów???????
Dziękuję za rozjaśnienie - jednak zasady gramatyczne trzeba sobie przypominać non stop
Czym jest ta normalna zamiana czasów?
mowa zależna i niezależna- np. Present simple zamieniasz na Past simple itp. Dlatego nie kumam tego przykładu
twoje zadanie to tzw. transformacja - zachowujesz czasy, jedynie przeksztalcasz zdanie poczatkowe na takie zdanie wynikowe, aby zachowac ten sam badz zblizony sens
To jest strona bierna, nie mowa zależna.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, a to, nie chodzi oto, że jeżeli jesteśmy pewni, ze treść tego zdania nadal jest prawdą to nie zmieniamy wtedy czasów?
engee30- jeśli to zdanie to tzw. transformacja, to po czym to wiem? Przepraszam, ale na serio coś mi tu ni zagrało dlatego pytam
Cytat: alicja_dm
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, a to, nie chodzi oto, że jeżeli jesteśmy pewni, ze treść tego zdania nadal jest prawdą to nie zmieniamy wtedy czasów?
engee30- jeśli to zdanie to tzw. transformacja, to po czym to wiem? Przepraszam, ale na serio coś mi tu ni zagrało dlatego pytam

caly opis zadania masz zawsze podany przed cwiczeniem, ktore wykonujesz, przynajmniej tak to normalnie wyglada
juz kumam, po prostu jesli osoba, która wypowiada dane zdanie nie chce brac odpoweidzialnosci za jej treść albo jesli przedstawiamy opinie wielu ludzi, używamy na początku "IT" i takie czasowniki jak rumour, agree, announce i wiele innych robimy w passive i forma zdania wygląda tak:
It has been agreed to close most of the caoal mines - czyli przy takich zdaniach z "It" z pewnymi czasownikami uzywamy Present Perfect.
Juz zakumałam
Dzięki wszytskim
ale w transformacjach moze sie zdarzyc typowy przyklad z owa zalezna, wobec czego nie mozna powiedziec, ze w transformacjach nie zmienia sie czasow!

ten typ zdania, z ktorym masz tu do czynienia, zawiera tzw. passive reporting verb. Mozesz poszukac cwiczen i wyjasnien w Internecie na ten temat.
Tu mamy, oczywiscie, mowe zalezna: po czasowniku wprowadzajacym rumour nastepuje zdanie, ktore przekazujemy. Mimo to, te konstrukcje praktycznie zawsze omawia sie razem ze strona bierna. Nastepstwa czasow nie ma tutaj dlatego, ze czasownik wprowadzajacy jest w Present Perfect. Jezeli w mowie zaleznej czasownik wprowadzajacy jest w jakimkolwiek czasie Present albo Future, to nie ma nastepstwa czasow.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie