Strona bierna - proszę o pomoc.

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć, proszę o wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje.
Uczyli mnie, że kiedy zaczynamy zdanie od It is/are resztę zdania przepisujemy tak jak tutaj:

5. The detective knows that the robber has left the city.
It is known that the robber has left the city.
The robber is known to have left the city.


Przerobiłam, 40 zdań z książki i wszystko było właśnie w ten sposób, teraz zrobiłam parę zdań z internetu i jest trochę inaczej.

1. The company is thought to be making a big profit.
ja zrobiłam:
It is thought to be making a big profit.
a powinno być jak pokazują w rozwiązaniu
It is thought that the company will be making.

2. She is expected to break the world record.
Ja zrobiłam - It is expected to break the world record.
A powinno być - It is expected that she will break the world record.

Dlaczego jest w ten sposób a nie tak jak wcześniej robiłam, że całość przepisujemy?!
zdanie przed transformacją musi mieć takie samo znaczenie jak po transformacji

1 'it is thought to be making a big profit' - tutaj nikt poza tobą nie wie, do czego 'it' się odnosi. Zeby oba zdania mialy takie samo znaczenie, musi w obu być 'company'

2 tutaj zupelnie jest inne znaczenie, bo 'it' nie równa się 'she' - 'it' to moze byc np. gepard albo samochód
edytowany przez zielonosiwy: 03 maj 2017
It is known that the robber has left the city. = It is thought that the company will be making a big profit.

The robber is known to have left the city. = The company is thought to be making a big profit.

The detective knows that the robber has left the city. = I think that the company will be making a big profit.
po pierwsze zauważ, że w Twoich wzorcowych zdaniach po 'it is' nie ma bezokolicznika.
Cytat: zielonosiwy
zdanie przed transformacją musi mieć takie samo znaczenie jak po transformacji

1 'it is thought to be making a big profit' - tutaj nikt poza tobą nie wie, do czego 'it' się odnosi. Zeby oba zdania mialy takie samo znaczenie, musi w obu być 'company'

2 tutaj zupelnie jest inne znaczenie, bo 'it' nie równa się 'she' - 'it' to moze byc np. gepard albo samochód

Dziękuję!

« 

Programy do nauki języków

 »

Pomoc językowa