czas :]

Temat przeniesiony do archwium.
Pytanie jest następujące : Czy w poniżssym zdaniu może byc means ?

Although he had studied german at school he soon discovered that he could not remember much. He missed an important meeting because he had forgotten that halb neun in German (mean)...... half past eight in English.

Może byc means czy tylko i wyłącznie meant?
Może być "means" ponieważ dotyczy prawdy uniwersalnej.
Na marginesie, "german" powinno być napisane z wielkiej litery.
no właśnie też tak myślałem, ale moj nauczyciel powiedzial NIEEE NIEE :))

Co do German, oczywiście racja :) klawiature mam strasznie zjechaną, shift nie zareagował :)
more opinions please. I have to be ready for a battle with my teacher ;-D
dla mnie tylko i wyłącznie "means". Spytaj nauczyciela o jego propozycje ;) Może być ciekawa :))))
ni powiedzialbym 'tylko i wylacznie'. general truths _mozna_ pozostawiac bez zmian. a w tym konkretnym zdaniu simple present jakos mnie razi - to wyglada jak zdanie z powiesci, tam jest narracja prowadzona w czasie przeszlym i nagle takie "means".
Nauczyciel będzie się upierał przy mowie zależnej ze zmianą czasu, co tutaj wskazywałoby na 'meant', ale tutaj oczywiście tylko i wyłącznie pasuje 'means'. Odnosi się to prawdy generalnej, okreslonej reguły gramatycznej...
Nauczycielowi pewnie chodzi o "meant",ale jest to "general truth" oczywiscie.
nauczycielka powiedziała, że tylko "meant" bo w jezyku ang nie wolno mieszac przeszłości z terażniejszością :)). No cóż..
nauczycielka powiedziała, że tylko "meant" bo w jezyku ang nie wolno mieszac przeszłości z terażniejszością :)). No cóż..
Moze studiowala anglistyke dawno temu i juz nie pamieta?;)
>nauczycielka powiedziała, że tylko "meant" bo w jezyku ang nie wolno
>mieszac przeszłości z terażniejszością :)). No cóż..

Niewystarczające wyjaśnienie - ale czasem nie mowi sie wszystkiego od razu., np. cwiczac conditionals ktos moze przypadkowo utworzyc mixed conditional, ktory w danym kontekscie bedzie bez sensu. I co ma zrobic nauczyciel: opowiedziec o mixed cond (co zajmie troche czasu) czy postawic na 'poprawnosc na poziomie podstawowych konstrukcji' i po prostu zaznaczyc to zdanie jako nieprawidlowe.

Podobnie z 'the frist, second" itp. - niektorzy w koncu sie dowiedza, ze mozna w odpowiednich okolicznosciach napisac "a second costam"
Jon Naunton "Head for business" intermediate Student's book. Oxford University Press strona 9 zadanie 3.

Two years ago, Graham Baldwin's firm ..... (make) the mistake of sending him to Germany. Although he ..... (study) German at school he soon ..... (discover) that he ..... (can not) remember much. He ..... (miss) an important meeting because he .....(forget) that halb neun in German .... (mean) half past eight in English. So, while he ..... (have) his breakfast, everyone else ..... (be) in the meeting. When he ..... (arrive) 'on time' the meeting ..... (already finish). Back in England Graham immediately ..... (join) an evening course in German. Every day on the way to work he .... (listen) to cassettes. He ..... (improve) his grammar and now he .... (know) how to tell thetime !. Right now he ..... (study) hard for an examination. Next year Graham ..... (spend) his summer holiday in a language school in Munich. After that, he hopes that his company ..... (send) him to Germany again.

1)made 2)had studied/studied 3)discovered 4)could not 5)missed 6)had forgotten
7) means 8) was having 9) was 10) arrived 11) had already finished 12)joined 13)listened/ would listed/ used to listen 14) has improved 15) knows 16) is studying 17)is spending/ is going to spend 18) sends/ will send

cos pominełem? :)
teraz wiem, ze to nie jest zdanie z powiesci. W powiesci bardzo zdziwiloby mnie takie 'means'.
13. used to listen - nie pasuje.
racja, nie pasuje. Tak wiec means jest jak najbardziej ok.
Temat przeniesiony do archwium.