Jak zapytac o...

Temat przeniesiony do archwium.
Jak sformułować pytanie: co dzisiaj robiles?

czy to by bylo jakos tak:

what did you do today?
tak
Ja bym zapytała `what have you been doing today?` .
Ja bym powiedział: "What were you doing today?"
I vote for What did you do today?
Zapytać można na wiele sposobów, ale w sumie wszystko chyba zależy od intencji pytającego...;)
Bardzo dobrze :) Pomimo tych wszystkich regułek, które niektórzy uwielbiają wkuwać na pamięć, gramatyka jest czasem subiektywna.
Zalezy to od tego czy robił czy zrobił :P
Popełniasz podstawowy błąd: tłumaczysz polski czas dokonany na simple past, a niedokonany na continuous. Nie zawsze to tak działa.
Jeżeli sie pomyliłem to przepraszam za błąd.
Rzecz nie w tym czy się pomyliłeś czy nie, tylko w tym, że simple past to nie zawsze odpowiednik polskiego czasu dokonanego, a continuous niedokonanego. Jest to uproszczenie.
A w jakich sytuacjach nie jest? Możesz podaćjakiś przykład bo jeszcze nie wiem.
w obie strony, tak?

np. w polite requests: I was wondering if you could...
a w drugą stronę: he taught English in this school for five years
no i chocby przyklad in question: 'what did you do today', raczej nie w tym kontekscie 'what were you doing today'
a czy mogliby mi Państwo powiedzieć tak najprościej czy to pytanie jest dobrze sformułowane czy nie?
Chciałabym sie tylko zapytac co ktos dzisiaj robił, nie zrobił, tylko robił. Pytanie na ktore mozna by bylo odpowiedziec cos w stylu: dzisiaj sprzatalem, bylem w kinie itp.
"What did you do today" - bedzie wiec okej, czy troche tak "makumba" - kali chciec, kali miec.
takie pytanie dla podtrzymania rozmowy to
what were you doing today - na koniec dnia
lub
what have you been doing today - w ciagu dnia

what did you do today - brzmi troche jak pytanie 'czego dzisiaj dokonales'
bardzo dziękuję za pomoc!
Temat przeniesiony do archwium.