jaki czas?

Temat przeniesiony do archwium.
mam wielką prośbę, ...znam zastosowanie czasow Present Continuous i Present Simple...P C uzywac mozna do wypowiadannia czynnosci przyszluch, np " Jutro idziemy do kina" we are going to the cinema tomorrow", z kolei P S [rowniez] w rozkladach jazdy pociagow, autobusow itp

mam wiec pytanie który czas "jest wazniejszy" jesli wydaje mi sie ze do niektorych zdan pasuja oba, który jest poprawny, a moze który z tych dwóch jest jedynym, ktorego nalezy uzyc np

"mecz zaczyna sie jutro o 9"

w P C "the match is starting at 9 o'clock tomorrow" poniewaz zaczyna sie, a nie zacznie sie:) wiec wg mnie pasuje ten, z drugiej strony...

w P S "the match starts at 9 o'clok tomorrow", poniewaz wsytepuje rozklad np goodziny meczów, tylke tylko ze ze zdania nie dowiedujemy sie, czy jest tak zazwyczaj, a to zdanie nie pochodzi z tekstu, jest podane osobno

dzikeuje za swoje spostrzezenia, i prosze o podpowiedz czy obie formy sa poprawne, a moze ktoras bardziej....thx
Ja skłaniałbym się raczej do SP, bo mecz zacznie się bez względu na to czy na niego pójdziesz, czy nie. Coś w rodzaju rozkładu jazdy, koncertu, planu czy programu to SP i ja osobiście tak bym to wyraził. Oba czasy są równie ważne. Którego użyć, zależy od sytuacji, kontekstu i wyczucia :)
IMO masz genialna intuicje jezykowa! Gratulacje!*

Oba zdania sa, w moim odczuciu poprawne. W komunikatach pojawi sie raczej to drugie (zwaz ze "tomorrow" okresla, ze zdarzy sie to raz) -- tak jak w rozkladach.

Continuous wystapi w mowie -- nawet zawodowy np. komentator tv moze go uzyc zapraszajac na transmisje kolejnego dnia. PC jest moze nie tyle "mniej wazny", co "mniej formalny" w takich sytuacjach.

* I didn't mean to be patronizing. I have no good grounds to be -- still learning :)

« 

Pomoc językowa