Anki vs Supermemo vs Mnemosyne

Temat przeniesiony do archwium.
Witam wszystkich

Ostatnio przeglądałem inne anglojęzyczne forum o nauce języków i tam trafiłem na opinie użytkowników którzy porównywali różne programy do nauki (nie wiem czy mogę dać link do forum więc nie daję :D). Większość korzystnie się wypowiadała na temat programu Anki. Od ponad 3 lat używam Supermemo ale postanowiłem spróbować. Niesamowicie się zaskoczyłem i od około tygodnia zrezygnowałem zupełnie z supermemo.

Moje porównanie:
Anki zalety:
-Zupełnie darmowy, darmowe bazy danych którymi użytkownicy dzielą się online przez opcje wbudowaną w program
-Łatwość obsługi i intuicyjność, banalnie łatwo jest zrobić swoją bazę danych lub ściągnąć udostępnioną przez kogoś, miła szata graficzna
-Video turtoriale na stronie pokazujące wszystko dokładnie, nic nie trzeba się głowić
-opcja graficznego zaprezentowania postępów nauki, niby nic a motywujące
-łatwość adaptacji do innych języków
-przy nadawanej sobie ocenie jest napisane za ile dni/tyg/miesięcy nastąpi następna powtórka
-dzięki systemowi pluginów możliwość dobudowywania nowych opcji
-multisystemowa, działa na komputerach i wszelkich komórkach, jest opcja przeglądu przez www i updatowania za każdy razem stanu nauki on-line, duży plus bo supermemo za każdym razem jak formatowałem dysk ustalał mi błędna liczbę powtórek po eksporcie i imporcie bazy na nowy system i często miałem 500 powtorek z kosmosu
Wady:
-używam dosyć krótko więc może coś przeoczyłem, największą wadą jest, że nie ma tak dużej i dobrze posegregowanej bazy jak Supememo, największa polish-english ma około 7000 elementów i nie ma w niej wymowy
-brak wymowy rozwiązana przez plugin text-to-speech który czyta ci po naciśnięciu F3/F4 mimo to jeżeli komuś bardzo zależy na prawidłowej wymowie to niestety jest to rozwiązanie słabe
-możliwość dodawania do swojej bazy lub czyjejś wymowy jest monotonna, trzeba używać zewnętrznych źródeł i nie można jej bez komplikacji zupdatować na www (przez www można się uczyć tylko bez dźwięku, bazę dźwięków trzeba updatować osobno )
-brak opcji autoupdatu do nowszej wersji programu, co przy programie za darmo z tak rozbudowanymi wewnętrznymi opcjami ściągania baz i pluginów powinno być moim zdaniem standardem

Anki można ściągnąć tutaj:
http://ichi2.net/anki/index.html

Supermemo:
zalety:
- w wersji komercyjnej baza danych która robi wrażenie
- w wersji komercyjnej wszystkie wyrazy mają załączoną świetną wymowę
- po przełączeniu na użytkowanie zaawansowane program ma sporo opcji, być może nawet część które wymieniłem jako zalety Anki
- prostota obsługi na poziomie basic
wady:
-płatny jeżeli chce się dobrą bazę i wymowę, darmowy generalnie pokrywa wady Anki odnośnie dodawania wymowy do własnej bazy danych
- nadmierne skomplikowanie i paskudna oprawa graficzna w trybie zaawansowany, naprawdę nie chciało mi się grzebać jakie funkcje on ma a jakie nie ma w tym chaosie i skupiałem się na nauce swojej dziennej części słownictwa, w Anki prostota obsługi i stopniowe instalowanie nowych opcji przez pluginy powoduje, że chętnie i samemu znajduje się nowe opcje.Czasami mam wrażenie, że twórcy chcieli, żeby program wyglądał mega skomplikowanie i utrudnili dostęp do każdej opcji, tak naprawdę odstrasza to użytkowników od poznawania opcji tego programu
- brak jakiejkolwiek synchronizacji postępów nauki z serwerem, ułatwiło by to życie znacznie w przypadku awarii systemu, przecież nikt nie eksportuje swoich postępów w nauce co tydzień na zapas, a nawet jak tak robiłem to podczas importu nieraz błędnie rozpisywał mi powtórki

Supermemo można ściągnąć tutaj:
http://www.supermemo.pl/supermemo_ux

Słyszałem też pozytywne opinie o Mnemosyne ( http://www.mnemosyne-proj.org/ ) ale nie chciało mi się go testować.

Słyszałem też o Full Recall (http://fullrecall.com/pl/?p=15) ale opinie nie były już tak pozytywne.

Oczywiście jest jeszcze Profesor Henry którego oceniam bardzo pozytywnie ale o nim było już mnóstwo na tym forum a o darmowych alternatywach jak Anki i Mnemosyne nie znalazłem nic.

Mam nadzieje, że bejotka doda tutaj co nieco do tematu bo jest on zdecydowanie najbardziej zaznajomiony z funkcjami supermemo (więc może zweryfikować niektóre moje spostrzeżenia) i zapewne ma też pojęcie o innych programach.
Podaj ten link do forum. Nikt tu nigdy nie robił problemów z wklejaniem linków. Chętnie przetestuje ten program.
http://how-to-learn-any-language.com/e/index.html

to jest strona mówiąca ogólnie o tym jak na jakim poziomie zaawansowania opanować język samodzielnie, mają też swoje forum poświęcone programom i kursom do nauki.

moim zdaniem świetna strona, bardzo dużo mi rozjaśniła
właśnie rzuciłem okiem na program Mnemosyne ....

hmmm obsługa banalna, wydaje się, że ma mniej opcji (tak samo jak Anki jest Polska wersja językowa jednak tutaj znacznie lepiej dopracowana)

z tego co pamiętam używa on znacznie prostszego algorytmu zapamiętywania niż Supermemo i Anki, jednak czy to jest aż taka różnica? Sądzę, że i tak wyraz zapamiętamy przy rozsądnie rozplanowanych powtórkach .

Zauważyłem, że jest mnóstwo świetnych baz danych na ich www do tego programu dla wielu języków. O ile dobrze pamiętam bazy danych i postęp można z niego eksportować do Anki, ale szczegółów nie znam, na pewno są na forum strony do której podałem linka.
Co do supermemo to podajesz linka do ux, pisząc o trybie zaawansowanym? Czy czasem nie mieszasz wersji? Bo ux jest banalnie proste i nie ma tam trybu zaawansowanego - piszę tu o darmowej wersji. Dodatkowo pluginy użytkownika mc2 znacznie zwiększają jego możliwości.
wybacz, że nie dałem linka do wersji komercyjnej ale jest na tej samej stronie, odnośnie supermemo opisywałem na podstawie moich doświadczeń z supermemo extreme english nie z supermemo UX, linka dałem takiego ponieważ chyba nie ma sensu dawać linka do wersji komercyjnej na www ponieważ każdy może ją znaleźć i kupić a ściągnąć i obejrzeć tylko wersję UX. Mimo to opis w 100% dotyczy wersji komercyjnej.

"pluginy użytkownika mc2 znacznie zwiększają jego możliwości" - jakiegoś linka mogę dostać, chętnie rzucę okiem
Przeczytaj sobie posty mc2 (kliknij na jego nicka) i tematy o wtyczkach.
https://www.ang.pl/nowa_wersja_wtyczek_do_SuperMemo_UX_80027.html
Niestety mi te wtyczki działają tylko ze starszą wersją ux 1.3.3.2. Po upgrade do ux 1.4.3.3 pomieszało mi powtórki (co jest winą samego ux), a i wtyczki nie działają. Ale może ci się uda. Warto spróbować.
Extreme english też już jest wydane w wersji komercyjnej na ux, ale nie wiem czy to te samo ux, które jest udostępnione za darmo czy jakaś podrasowana wersja.
Trochę bez sensu napisałem o komercyjności Extreme English, ale mniejsza z tym...
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie