Gramatyka opisowa języka angielskiego

Temat przeniesiony do archwium.
31-58 z 58
| następna
http://elex.amu.edu.pl/ifa/pigulka/start.htm
Jestem przerażona wizją egzaminu z gramatyki opisowej bo prawdę powiedziawszy to malo użyteczny przedmiot.
Hmm nie zgodzę się z Tobą...jako że planuję pisać pracę z tego przedmiotu :> I dlaczego uważasz że opisówka jest bezużyteczna? Nie chcę nikogo obrażać ale chyba nie czujesz tego kierunku, bo jakby nie było opisówka jest nieodłącznym elementem studiów językowych. Bezużyteczna to może być historia (to tylko moja prywanta opinia), ale tak naprawdę z tym przedmiotem ma się wspólnego tylko tyle, że trzeba go zdać :>
Poczułam się szczerze oburzona komentarzem dotyczącym historii :)))) Jak mogłaś!!!??? :D

PS. Żeby nie było wątpliwości. uwielbiam historię.
tak jasne jest okrooooooopnie użyteczna będe sobie non stop powtarzać co to jest the soft palate, uvula etc i sie zastanawiać gdzie ma być język ulozony podczas wymowy daj spokój,
Że tak powiem, no bez jaj, ale akurat fonetyka z fonologią to z pewnością Ci się przyda :> Jeśli Ci zależy na poprawnej wymowie oczywiście. Ale to jest jeszcze miłe w porównaniu z syntaxem :P
Co do historii to rozumiem pasję :P Ale przy studiach językowych to chyba tak sobie jest potrzebna. Zresztą co kto lubi, ja tam gramy będę bronić :P
fajnie wlasnie wychodzi maly miedzyuczelniany 'zgrzyt' w nazwach zajec, czytajac ten watek zauwazylem ze na niektorych uczelniach pod gramatyka opisowa kryje sie fonetyka. U mnie na opisowej przerabiamy Quirka, czyli upraszczajac gramatyke praktyczna 'od strony technicznej', natomiast komponenty gramatyki takie jak fonetyka, fonologia, morfologia, skladnia...to oddzielne, trwajace rok/dwa lata kursy, wystepujace pod 'swoja' nazwa

to tak w ramach nic nie znaczacych obserwacji
To fakt, że co uczelnia to obyczaj. Ja pod hasłem opisówka rozumiem fonetykę z fonologią, morfologię, semantykę i składnię. Przynajmniej takie działy przerabiałam podczas kursu opisówki. Skądinąd wiem, że właśnie na wielu uczelniach są to osobne moduły, w takim razie czy mają nadal osobny przedmiot opisówla i co na nim robią? A propos podręczników to z Huddlestona korzystałam tylko przy okazji syntaxu, a morfologia to były podręczniki Bauera i Szymanka(albo pani Szymanek, nie pamiętam), z kolei fonetyka i fonologia to oczywiście Gimson ale i Laver, semantyka to Lakoff and Johnson.
>morfologia to były podręczniki Bauera i Szymanka(albo pani Szymanek,
>nie pamiętam)

pan Szymanek, Boguś znaczy sie...nasz kochany :-)
No właśnie to mi uciekło :P Dzięki ;)
ehh, cala przyjemnosc po fanki Bogusia stronie:-)
a ja ksiazki Bogusia nienawidzilam;-)
to juz wiem, dlaczego tak sie zastanawialam o co tyle szumu z opisowka... u nas pod ta nazwa kryje sie tylko i wylacznie opisywanie terminow gramatycznych... fonetyka to po prostu fonetyka, a skladnia, morfologia to jezykoznawstwo... wiec to wszystko przeszlam, ale pod zupelnie inna nazwa ;) pozdrawiam meczennikow
eeee tam ksiazka, ja z Bogusiem mam zajecia...
Ale ludzie "phonetics and phonology" to nie gramatyka opisowa!!! Tego uczy sie na fonetyce,czyli odrębnym przedmiocie na Filologii angielskiej.A jeżeli chodzi o gramatyke opisowa to my braliśmy z Hewingsa "Advanced Practise Grammar" a takze Vince'a Advanced oraz Gravera.
>Ale ludzie "phonetics and phonology" to nie gramatyka opisowa!!!

ależ człowieku :P
gramatyka dzieli się na: fonetykę, fonologię, morfologię, składnię i semantykę

Poza tym mamy też descriptive grammar (gramatyka opisowa) i prescriptive grammar (jak to było po polsku??)

tak więc jak najbardziej może być:
gramatyka opisowa: fonetyka i fonologia

Wypadałoby wiedzieć.
>Ale ludzie "phonetics and phonology" to nie gramatyka opisowa!!!

ależ człowieku :P
gramatyka dzieli się na: fonetykę, fonologię, morfologię, składnię i semantykę

Poza tym mamy też descriptive grammar (gramatyka opisowa) i prescriptive grammar (jak to było po polsku??)

tak więc jak najbardziej może być:
gramatyka opisowa: fonetyka i fonologia

Wypadałoby wiedzieć.
>prescriptive grammar (jak to było po polsku??) - to gramatyka praktyczna :)
No już mi się ciśnienie podniosło na post poprzedzający Twój :P Normalnie milion razy czytałam i słyszałam, że fonetyka i fonologia to części opisówki :> A tu taki kwiatek :> Kurde :> Wg mnie Hewings, Vince i Graver to jak najbardziej gramatyka praktyczna....
Shame on you Marta S :P Tak BTW to gdzie studiujesz/łas?
>>prescriptive grammar (jak to było po polsku??) - to gramatyka praktyczna :)

no sorrrrrry, ale prescriptive grammar nie nazwlbym gramatyka praktyczna...chyba ze ":)" sugeruje traktowanie wypowiedzi z przymruzeniem oka, wtedy zwracam honor kolezance

'prescriptive grammar' raczej 'prescribes' reguly gramatyki niz 'describes', a tu jest pewna roznica, bo 'prescriptive grammarians' opisuja jak anglojezyczni *powinni* mowic, a nie jak *rzeczywiscie mowia*, tak nieformalnie mowiac 'prescriptive grammar' to taka 'wyidealizowana wersja jezyka', zalecajaca stosowanie pewnych regul, uwazanych za prawidlowe, problem w tym, ze czesto zapomina o czyms takim jak rozwoj jezyka, ktory jest nieunikniony
przyklad? uzycie each other/one another

(...choc zdarza sie tez tak ze reguly prescriptive grammmar przyjmuja sie, tu moze byc przykladem ryzygnacja z "double negation" ...)

niemniej jednak 'prescriptive' nie rowna sie 'practical'
>prescriptive grammar (jak to było po polsku??)

gramatyka normatywna (???)
> ":)" sugeruje traktowanie wypowiedzi z
>przymruzeniem oka, wtedy zwracam honor kolezance - miło że ktoś się poznał na tym :P
Swoją drogą to wydaje mi się, że to własnie jest gramatyka normatywna. I ciekawa jestem przyszłości tej gramatyki, bo język się bardzo zmienia ostatnimi czasy. Może za 10 lat parę podręczników trzeba będzie przemianować na "gramatyka historyczna" :P
jak najbardziej:-)
ja potrzebowałabym jakiś wiadomości lub notatek z gramatyki opisowej
a dokładniej:
the articulatory track, description of sounds (spółgłoski i samogloski)
Please, help me.
Rowniez polecam "A course in phonetics" by Peter Ladefoget.. uzywam jej na pierwszym roku. Posiadam tez ksiazke Petera Roach`a ale jest dla mnie mniej przydatna.
w takim razie polecam podrecznik "Contemporary Linguistics: An Introduction", ktorego autorami sa William O'Grady, Michael Dobrovolsky oraz Francis Katamba. Bardzo latwo to dostac; powinno byc w kazdej wiekszej ksiegarni Longmana, a moze i w bibliotece znajdzie sie egzemplarz.
MAM DO SPRZEDANHIA NOTATKI Z PIERWSZEGO I DRUGIEGO ROKU OPISOWEJ WRAZ ZKSIAZKAMI. US W SOSNOWCU Z DZIENNYCH Z FILOLOGII ANGIELSKIEJ, EGZAMINY ZDANE NA 4+

[email]
ja mam dobre notatki z fonetyki, na podstawie roach'a, gimsona i sobkowiaka. syllabus plus notatki, jesli chcecie to piszcie: [gg] lub kom 6[tel]
Najlepsza książka do gramatyki opisowej to moim zdaniem.A poza tym może jeszcze.A tak nawiasem mówiąc to gramatyka opisowa będzie mi w przyszłości bardzo potrzebna ponieważ chciałby wyjechać do Irlandii jako pracownik fizyczny.
Temat przeniesiony do archwium.
31-58 z 58
| następna