ćwiczenia ze słownikiem

Temat przeniesiony do archwium.
Witajcie Drodzy Angliści.
Poszukuję różnych zadań, jakie można byłoby dać dzieciom i początkującym uczniom angielskiego, żeby ćwiczyli umiejętność korzystania ze słownika dwujęzycznego. Jeśli znacie jakieś strony z tego typu zadaniami, bardzo proszę o podanie adresów.
Z góry dzięki.:)
Niestety niewiele tworzy sie tego typu materialow, a juz szczegolnie dla slownikow bilingwalnych, niejako zakladajac, ze nie ma w tym nic trudnego.

Slusznie, ze zwracasz na to uwage.

Jedyne, co moge wskazac w tej chwili, to opracowania teoretyczne tego problemu - specyfikacja rodzajów umiejetnosci zwiazanych z uzywaniem slownika oraz trening takich umiejetnosci.

http://www.fu-berlin.de/elc/tnp1/SP9dossier.doc
Raporty TR3, TR4 i TR5.

Jak cos ciekawego znajdziesz, daj znac na forum.

pozdr
1) quiz "true-false" - podajemy słowo i jego znaczenie/wymowę (prawdziwe lub nie) i prosimy, żeby uczniowie sprawdzili w słowniku, czy to prawda, czy nie
2) quiz typu multiple choice - to samo, ale trzy mozliwości, mają sprawdzic w slowniku, która prawdziwa
opcjonalnie 1 i 2 - uczniowie sami układaja takie quizy na podstawie słownika
3) zadania typu: na ile róznych sposobów można wymówić słowo (np row, tear) i czy wymowa zmienia znaczenie
4) zadania typu: do jakich kategorii gramatycznych należy słowo (np water, head)
5) zadania typu: ile różnych znaczeń ma słowo (np. spring)
6) zadania typu: w jakich kontekstach użyjemy prostych słów (np be, have) - uczniowie sprwdzaja w słowniku - i których z nich chciałby uczeń użyć, aby powiedziec coś o sobie
7) zadania typu: kilka słów w kontekscie, uczniowie zgadują znaczenie i weryfikują za pomocą słownika
8) zadania typu: rzeczowniki policzalne/niepoliczalne - uczniowie kwwalifikuja na podstawie intuicji, weryfikują za pomocą słownika
9) nie chce mi się więcej pisać, ale to chyba oczywiste, że pomysłów są tysiące, wystarczy ruszyć loafem
@aposteriori

> 9. Nie jest oczywiste - przeciwnie, nie dysponujemy jeszcze empirycznymi danymi co do tego, jakie sa poszczegolne dictionary skills; nie da sie tego wykoncypowac "rozumowo", jak sugerujesz

> 8. Policzalnosc rzeczownikow podaja tylko bardzo nieliczne slowniki dwujezyczne (i oczywiscie warto do tych siegnac)

@thread starter

Zapomnialem wyzej wspomniec, ze opublikowano kilka broszur z cwiczeniami dot. uzycia slownikow, ale kazda dotyczy konkretnego jednego learner's dictionary, choc mozna siegnac do nich po jakas inspiracje
"Nie jest oczywiste - przeciwnie, nie dysponujemy jeszcze
empirycznymi danymi co do tego, jakie sa poszczegolne dictionary
skills; nie da sie tego wykoncypowac "rozumowo", jak sugerujesz"
- do tego, żeby opracować parę atrakcyjnych i skutecznych ćwiczeń nie trzeba danych empirycznych; wystarczy na chwilę wyściubić nos z biblioteki i wejść do klasy. Tam otworzyć słownik i pomyśleć, co o tym słowniku powinien wiedzieć jego użytkownik

"Policzalnosc rzeczownikow podaja tylko bardzo nieliczne slowniki dwujezyczne"
- to przykład ćwiczenia był, takie "for example", a nie zalecenie.
zaraz, zaraz, nie ma słowników z ćwiczeniami na 'swój własny' temat? Coś mi się kojarzy, że są.
oczywiście że są. każde ze znanych wydawnictw je opracowuje i wydaje w formie packów (jako dodatkowe materiały promocyjne dla konkretnych słowników). i nie marudzą, że nie ma badań empirycznych
ale jest też slownik z kilkunastoma ćwiczeniami na różnych stronach.
ale interrupted chyba go nie ma, bo by nie pytał(a)
który to słownik?
Nie pamiętam. Ukazał się kilka lat temu - wtedy jeszcze chadzałem na tzw. prezentacje (potem przestałem, bo prelegenci mieli coraz mniej ciekawego do powiedzenia oprócz promowania produktu).
1) Oxford Wordpower - specjalna kilkunastostronicowa wkładka (część słownika) pomagajaca rozwijać dictionary skills
2) Longman Dictionary of Contemporary English - Teacher's Resource Pack (z rozdziałami takimi jak choćby "Know your dictionary", "Check again and again")
3) Cambridge PONS - "Karty Pracy. Kreatywna praca ze słownikiem"
4) i jeszcze inne, których nie wymieniam, bo moja rada brzmi - zapytać pierwszego z brzegu nauczyciela, który wyszedł z uczelni dobrze przygotowany do zawodu. Ćwiczenia wymienione wyżej (mój pierwszy wpis w tym wątku) robiłam ze swoimi uczniami ZANIM poszłam na prezentacje wydawców na konferencjach, bo to się "da wykoncypować" jak najbardziej "rozumowo".
>1) Oxford Wordpower - specjalna kilkunastostronicowa wkładka (część
>słownika) pomagajaca rozwijać dictionary skills

trzeba dodac "w zamierzeniu pomagajaca..."

>3) Cambridge PONS - "Karty Pracy. Kreatywna praca ze słownikiem"

Nie wiem, ktory slownik masz na mysli w punkcie 3) - jesli ten http://ksiegarnia.b-52.com.pl/opis.php?opisid=01343 , to zaden z wymienionych przez Ciebie NIE jest slownikiem dwujezycznym, a o taki przeciez bylo pytanie.

> bo to się "da wykoncypować" jak najbardziej "rozumowo".

Chyba sie nie rozumiemy - oczywiscie, ze mozna duzo wymyslic, natomiast nie wiemy:
- jak dokladnie wyglada proces kwerendy slownikowej w roznych sytuacjach, przy roznych potrzebach, przez roznych uzytkownikow
- jakie dokladnie sa dictionary skills
- jaka jest skutecznosc roznego typu treningu (czy faktycznie pomaga)

Oparcie sie na intuicji nie wystarcza - nie dyskredytujac Twoich propozycji cwiczen, zwroce np. uwage, ze wszystkie prawie zwiazane sa z uzyciem dekodujacym - podczas gdy akurat najtrudniejsze jest uzycie kodujace, oraz ze odnosza sie tylko do mikrostruktury, natomiast nic nie podajesz zwiazanego z makrostruktura i struktura dostepu.

pozdr
Najwyraźniej się nie rozumiemy, to fakt; pewnie dlatego, że głownie perorujemy zachwyceni własnym akademickim głosem, a jak coś czytamy to nieuważnie. Odsyłam wobec tego do wpisu inicjującego ten wątek - ktoś prosił o praktyczne porady a nie teoretyczne tyrady
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Matura