Perfect ?? pomocy

Temat przeniesiony do archwium.
Brak wkładu własnego

Wpis zamieszczony (lub przeniesiony) do grupy "Brak wkładu własnego" oznacza, że autor wpisu nie zadał sobie trudu samemu spróbować poradzić sobie z zadaniem lub prośba o tłumaczenie została przepuszczona przez Google Translator. Jeśli ktoś z użytkowników forum ma czas i ochotę może odpisać na taki wpis ale jeśli takiej odpowiedzi nie będzie - nie ma co się denerwować - po prostu nikomu nie chce się odrabiać zadań za kogoś ;-)

Dlatego zachęcamy do własnych prób - szansa na odpowiedź jest znacznie większa.

Rozwiązywałam zadania z czasami present perfect i present perfect continuous . Niestety te 2 czasy sprawiają mi dużo problemów , dlatego prosiłabym zeby ktoś mi wytłumaczył dlaczego odpowiedzi mają wyglądać akurat tak :

He (drink) ____ too much recently - ja odp 'has drunk' a ma być 'has been drinking' - dlaczego?

Somebody (steal) ____ my keys. They are not on the table.-[odp 'has been stealing' a ma być 'has stolen' -dlaczego?

He (read) ____ 20 pages so far - odp 'has been reading' a ma być 'has read'-dlaczego?

Look! Somebody (spill) ____ wine on the floor.-odp ' has been spilling' a ma być 'has spilt'-dlaczego?

This is the first time I (drive) ____ a car. Thanks for lending me your car - odpowiedzialam 'have been driving' a ma być 'have driven'-dlaczego?
>He (drink) ____ too much recently - ja odp 'has drunk' a ma być 'has
>been drinking' - dlaczego?
bardzo czesto roznica w wyborze pomiedzy tymi dwoma czasami jest tylko zwiazana z tym, jak osoba wypowiadajaca je odnosi sie do danej sytuacji; jednakze sa pewne zasady, ktorymi sie takie osoby kieruja. I na przyklad:
- jezeli mowimy o jakims konkretnym wyniku dzialan, uzywamy Perfect Simple
He has drunk two beers two much - 'two beers' jest okreslona iloscia, w odroznieniu od 'too much'
He has been drinking too much recently.
- zdania z Perfect Continuous skupiaja sie na czynnosci, a nie na jej efekcie; wazne sa tez okoliczniki czasu jak np. 'recently', gdzie jest ukazany jakis obszar czasu, w ktorym cos przebiega

>
>Somebody (steal) ____ my keys. They are not on the table.-[odp 'has
>been stealing' a ma być 'has stolen' -dlaczego?
bo tutaj chodzi ci o ukazanie efektu danej czynnosci - ktos ukradl cos, i nie ma tego czegos
>

>He (read) ____ 20 pages so far - odp 'has been reading' a ma być 'has
>read'-dlaczego?
i tutaj jest efekt czynnosci czytania - 20 stron; do tego jeszcze dochodzi okolicznik 'so far', ktory pasuje do Perfect Simple

>Look! Somebody (spill) ____ wine on the floor.-odp ' has been
>spilling' a ma być 'has spilt'-dlaczego?
to samo, co ze zdaniem, ze ktos ukradl cos - tutaj tez jest efekt czyjegos dzialania - rozlane wino na podlodze, a nie rozlewane wino
>
>This is the first time I (drive) ____ a car. Thanks for lending me
>your car - odpowiedzialam 'have been driving' a ma być 'have
>driven'-dlaczego?
tak juz jest - po tego typu wyrazeniach 'This/It is the first/second time...' uzywamy czasu Perfect Simple
A czy present perfect continuous równiez używa się gdy mówimy o sytuacjach przeszłych , którch efekty są widoczne w teraźniejszości?
Oczywiści. Np. gdy zauważysz, że ktoś się panoszył w Twoim domu, możesz powiedzieć:

"Somebody has been tasting my porridge!"
"Somebody has been sitting in my chair!"
"Somebody has been sleeping in my bed!" :-)
to dlaczego

Somebody HAS STOLEN my keys. They are not on the table - a nie Somebody HAS BEEN STEALING my keys?

naprawde nie widze róznicy między tymi czasami :(
Bo progresive/continous to taki troche nasz tryb niedokonany... Ktos probowal mojego porridge, ktos siedzial w moim fotelu...a nie sprobowal, usiadl....

Wiec ktos ukradl moje klucze , a nie kradl...


To nie do konca zawsze sie sprawdza, ale mi takie rozroznienie troche pomoglo....
musisz Magdo rowniez pamietac o zachowaniu sensu swoich wypowiedzi; sama zobacz wracajac do tych ukradzionych kluczy:

jezeli zostawisz:
Somebody has been stealing my keys. - to mozesz w ten sposob stworzyc nielogiczny zwiazek, z ktorego moze (ale nie musi) wynikac, ze te klucze sa kradzione a nastepnie zwracane :[ (mowa tutaj o jakiejs jednej parze/zestawie kluczy, np. do drzwi wejsciowych)

jednakze gdybys sie odnosila do jakiegos zestawu kluczy (np. takiego jak u dozorcy) wowczas takie zdanie ma sens:
Somebody has been stealing the keys. - co oznacza, ze klucze gina (jedna para/zestaw za drugim), i juz sie nie odnajduja

wszystko to jedna wielka zaleznosc miedzy wypowiedzia a dana sytuacja
Danny ........ (learn)a lot about IT lately . '

Dlaczego ma być HAS LEARNT / HAS LEARNED a nie HAS BEEN LEARNING skoro przy czasie Present Perfect Continuous używa się słówek recently i lately ?
1. obu slow uzywa sie w obu tych czasach, nie szczegolnie w jednym z nich
2. has learnt - nauczyl sie duzo, has been learning - uczy sie duzo (ostatnio)
Temat przeniesiony do archwium.