CEW, egzamin UW - przykładowy.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. Czy ma ktoś przykładowe testy z j. ang. na UW dla "starej matury"? A moze jest to w ogole gdzies w sieci?
W 2008 CEWy będą tożsame z nową maturą (a konkretnie z arkuszami, które będą pisać nowi maturzyści w dodatkowym terminie czerwcowym), tak było już w tegorocznej rekrutacji. Arkusze z zeszłego roku można znaleźć na stronie www.cke.edu.pl
Tak? Czyli rozumiem, że będą równe szanse? Piszemy to samo, zdajemy jak gdyby drugą maturę? Przepraszam, ale na tej stronie mozna się pogubić, mogę prosić o konkretny link? Aha, i jeszcze jedno - czyli kandydaci na studia ze stara matura maja nie tylko pisemny, ale i ustny egzamin??
Tak, szansę będą jak najbardziej równe:))

Jeśli masz starą maturę i chcesz zdawać na UW to po pierwsze będziesz musiała się zarejestrować w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów poprzez stronę UW (trzeba pilnować terminów bo dla kandydatów ze starą maturą termin upływa już jakoś pod koniec maja).

Potem w wyznaczonym terminie stawiasz się na Uniwerku i piszesz CEW, który jest TOŻSAMY z nową maturą - ale CEWy mają tylko i wyłącznie postać pisemną! (nie ma potrzeby organizowania odpowiednika matury ustnej ponieważ wyniki ustnej matury nie są brane pod uwagę w rekrutacji na żaden kierunek na UW, tyczy się to również nowych maturzystów).

Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie Biura ds Rekruatcji UW:

http://rekrutacja.uw.edu.pl/index.php?display=zasady_rekrutacji

W tym roku CEWy były oceniane przez zewnętrzne komisje egzaminatorów z CKE, tak więc dobrze jest się DOKłADNIE zapoznać ze szczegółowymi standardami oceniania nowych matur - a bywają one dość specyficzne (np, istnieją bardzo szczególowe wytyczne co do punktacji dłuższej wypowiedzi pisemnej itd.). Jednym słowem - po prostu zupełnie inne niż to było w przypadku naszej starej matury, ale wszystko jak najbardziej do przejścia :)

Tutaj znajdziesz informatorami ze standardami wymagań 2008:

http://www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=54&Itemid=69

Arkusze maturalne z zeszłego roku:

http://www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=468&Itemid=2
Wow, dziękuję Ci bardzo za szczegółową odpowiedź :-) Wprawdzie nas uczono inaczej, języków też, mniej schematycznie i może ciężko będzie się nauczyć pisać wg wytycznych w pół roku (a oni w 3 lata), ale i tak będzie dość równy poziom. A w razie czego - za rok. Chyba takie zasady już pozostaną :) I mam pytanie jedno jeszcze... często na UW był też egzamin z polskiego, ale z języka, gramatyka itd. - wiesz może, jak będzie teraz? Bo "drugiej matury" chyba nie piszemy? ;)), tym bardziej, że ona tyczy się bardziej literatury...
Hmmm... nie wiem, czy dobrze rozumiem pytanie. Powiem tak: jeśli w kryteriach rekrutacji 2008 na dany kierunek pisze, że starego maturzystę obowiązuje CEW z języka obcego i języka polskiego to znaczy, że piszesz egzamin ZARÓWNO z języka polskiego jak i języka obcego.

Kryteria rekrutacji na poszczególne kierunki w roku 2008 są już oficjalnie podane, pewnie już je widziałaś, jeśli nie, to podaję adres strony:
http://rekrutacja.uw.edu.pl/irk/rekrutacja2008/ogolna_zalacznik.pdf

Co do nowej matury z języka obcego (i tym samym CEWów) to wydaje mi się, że jeśli dobrze znasz język to "przestawienie się" na te nieco inne kryteria oceniania nie powinno być problemem :)
Tez tak mysle, ale trzeba sie wczytaj w te kryteria oceniania. Hm, to smiesznie wyszlo, ok, sprawdze na str. polski. Dziekuje Ci bardzo !!! :-))
Nie ma sprawy :) życzę powodzenia na egzaminach! A z ciekawości zapytam: na jaki kierunek startujesz?
Powiedzmy, ze jestem w trakcie podejmowania decyzji. Podobaja mi sie 3 :), ale nie wiem, czy pogodze to z pierwszymi studiami. Sprawdzilam na stronie - chyba czeka mnie druga matura z polaka... glupio zrobili, bo to literatura itp., a wczesniej byl test gramatyczny, cos, co lepiej sprawdzalo kwalifikacje kandydata... A Ty? - anglistyka? :)
W sumie mam podobny dylemat, nie wiem, jak mi się to uda pogodzić z dokończeniem pierwszych studiów (zaocznych), no i z pracą :/ a na dodatek w moim przypadku będzie się to wiązało z przeprowadzką do W-wy. Mimo wszystko jestem dobrej myśli, znam sporo osób, które ciągnęły po dwa kierunki i jakoś sobie dawały radę :-) Jeszcze się waham co do kierunku, nieśmiało myślę o lingwistyce, ale odstrasza mnie trochę ilość zajęć przez pierwsze 2-3 lata. Zobaczymy, co z tego wyniknie ;)
Ja sie wlasnie zakochalam w jezykoznawstwie na polonistyce :) Ale u mnie sama lingwistyka odpada, bo ang. musze podszlifowac, a drugi obcy dopiero zaczelam :) - piekny, ale trudny. A pierwsze studia to inny uniwerek, wiec byloby ciezko. Praca? - tez mnie ciagnie, ale kiedy?? :)
A jaki jest poziom matury rozszerzonej w stosunku do Firsta?
Porównywalny. Matura rozszerzona jest trochę łatwiejsza.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia