Stara matura - jak DOKŁADNIE wygląda

Temat przeniesiony do archwium.
Przede wszystkim to usilnie szukam dokładnej rozpiski jak wygląda harmonogram starej matury (mimo, że ukończyłem liceum w 98 roku to z racji przerabiania starego programu nie mogę zdawać nowej matury :( zgodnie z informacjami uzyskanymi w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)/ Dlatego też poszukuję przede wszystkim jakiegoś info, jak dokładnie punkt po punkcie wygląda stara matura, a poza tym, czy istnieje możliwość zmiany języka obcego na egzaminie z przerabianego w szkole (rosyjski w moim przypadku) na własnoręcznie wybrany (w moim przypadku angielski) i opanowany ? Za odpowiedź pod adres: [email] byłbym bardzo zobowiązany. Z góry serdecznie dziękuję.
z tego co mi wiadomo to można sobie wybrać język samemu nawet jak Cie nie uczą w szkole. w mojej szkole jest koleś, który ma tylko jezyk niemeicki a mimo to na maturze zdaje angielski.
a jak matura wygląda? ja jestem z dolnoścląskiego i wygląda tak:
1-słuchanie (nauczyciel czyta txt a ty zaznaczasz odpowiedzi według tekstu zazwyczaj T/F albo wpisujesz informacje z tego co usłyszales) max 15pkt.
2-czytanie (masz tekst i wycięte z niego zdania, te wycięte zdania znajdują się poniżej tekstu i twoje zadanie to wstawić je w prawidłowe miejsca, albo też może być,że masz wywiad z kimś znanym i dopasowujesz pytania do odpowiedzi) - (takie 2 czytania mialem na probnej)max 20pkt
3-gramatyka (uzupełnianie luk, słowotwórstwo,uzupelnianie zdan we wlasciwym czasie,poprawianie bledow,parafrazy,slownictwo)max30pkt
4-wypracowanie(zazwyczaj 3 tematy: list,opowiadanie,rozprawka)-ty wybierasz 1 i piszesz max35pkt
Widzę, że chyba nie zostałem do końca dobrze zrozumiany (czemu winne jest zapewne to, że nie nazbyt dobrze sprecyzowałem pytanie). Nie chodziło mi w poprzednim liście o to, jak wygląda matura z angielskiego, bo o to akurat się nie boję (nie chcę się chwalić, ale matura z angielskiego to swoisty 'piece of cake' jak mawiają niektórzy), ale jak wygląda stara matura wogóle, tzn, zakładając, że zdawałbym angielski, jakie przedmioty wchodzą w jej skład - zarówno na egzaminie ustnym, jak i pisemnym: co muszę po kolei po czym zdać itd. Nie wiem, czy ma to znaczenie, ale ukończyłem liceum zawodowe w Zespole Szkół Ekonomicznych. Mam nadzieję, że teraz nieco rozjaśniłem pytanie, ale jeśli nie - będę próbował dalej.... Za wskazówki serdecznie dziękuję :)
Zdawalam stara mature i wygladalo to tak:
j. polski - pisemnie + ustnie (jak napiszesz na 5 to jestes zwolniony)
przednmiot wybrany (j.obcy, matematyka, geografia, biologia, historia, chyba WOS, chemia, fizyka itd.) - pisemnie + ustnie
j. obcy - ustnie

Mozesz zdawac 2 jezyki (ja tak zrobilam - pisemnie ang, ustnie fr.)
Mozesz tez wybrac ang. jako przedmiot wybrany (czyli zdawac go pis. i ust.) a tylko ustnie zdawac np. historie.
Przede wszystkim to serdeczne dzięki 'starejmaturzystce' za te, jakże cenne rady :)
A więc: polski - pisemnie + ustnie (nie no, o 5 z polskiego, zwłaszcza u mojego polonisty, gdzie najlepsza uczennica miała 3 [słownie: dostateczny] to można pomarzyć ;) ), potem WOS lub informatyka [z tego, co pamiętam to chyba jednak WOS był możliwy - chciałem zdawać informatykę z początku, ale miałem zbyt mało styczności z programowaniem, a bez tego to ani rusz] + angielski ustnie. Wygląda więc na to, że, o ile coś się z polskim nie zdarzy [paradoksalnie jego obawiam się najbardziej] to matura jest w zasadzie 'do przodu'. Dwóch języków nie wybiorę, bo musiałbym wybrać angielski i rosyjski, bo tylko z tymi miałem do czynienia, a z kolei o rosyjskim to chciałbym jak najszybciej zapomnieć, bo uważam go za [
- przepraszam wszystkich, których tekst ten mógłby urazić, Panie szczególnie - ] najbardziej poroniony pomysł na jaki nasze władze mogłby wpaść (zamiast uczyć się tych bzdur mogłem od ponad 9 lat uczyć się jakiegoś inteligentnego języka, anie 'bukwa b' ;) ). Dzięki serdeczne za pomoc i cenne rady.
banialuki - jezyk sasiadow trzeba znac. wladze "chcialy" to daly rosyjski. juz od dawna rosyjski byl jezykiem "ekskluzywnym" na zachodzie, wiem, bo jezdzilam, mam znajomych.
pozdrawiam.
troche dziwne, te pytania --- harmonogramu starej matury nie znajdziesz nigdzie, bo - oprocz pisemnego : daty takie same w calym kraju -- ustne ida wedlug wewnetrznej rozpiski danej szkoly.
mature mozna tez probowac zdawac przy kuratorium.
a piatka na pisemnym --- tylko w wypadku min 4 w dwoch ostatnich latach z polaka.
uffffffffffffff......
powodzenia
banialuki - jezyk sasiadow trzeba znac. wladze "chcialy" to daly rosyjski. juz od dawna rosyjski byl jezykiem "ekskluzywnym" na zachodzie, wiem, bo jezdzilam, mam znajomych.
pozdrawiam.
troche dziwne, te pytania --- harmonogramu starej matury nie znajdziesz nigdzie, bo - oprocz pisemnego : daty takie same w calym kraju -- ustne ida wedlug wewnetrznej rozpiski danej szkoly.
mature mozna tez probowac zdawac przy kuratorium.
a piatka na pisemnym --- tylko w wypadku min 4 w dwoch ostatnich latach z polaka.
uffffffffffffff......
powodzenia
mozna tez zdawac angielski pisemnie i ustnie. Jak dostaniesz 5 lub 6 z pisemnej, to ustnej nie zdajesz. Ale w przypadku takiej kombinacji jeszcze musisz jakis przedmiot zdawac tylko ustnie (oprocz polskiego czywiscie)
Trochę rychło w czas, ale co tam.... :)

Nie wiem, skąd masz te informacje apropos WOS-u (chciałbym, aby były one prawdziwe :( ), ale z tego, co się już zdążyłem zorientować to jestem w posiadaniu 2 różnych opinii - z jednej strony - że WOS jest możliwy na STAREJ maturze, a z drugiej (niestety opinia przeważająca), że nie ma go na starej maturze. Jak się na 100% to trzeba się będzie pofatygować do Warszawskiego (czy raczej mazowieckiego, choć w Warszawie) KO i MAM NADZIEJĘ tam uzyskać 100% informacje, bo niestety internet nie wystarcza.
Oczywiście, że na starej maturze można zdawać WOS. Moja koleżanka tak właśnie robiła :)
Ja jestem zeszłoroczną starą maturzystką i zdawałam WOS :) Ale staromaturzyści mogą zdawać WOS tylko ustnie. Pozdrawiam :)
Nie zgadzam się. Oczywiście na starej maturze można zdawać WOS pisemnie.
Tak? U mnie w szkole wiele osób zdawało WOS ustnie, nikt nie zdawał pisemnie. Wydaje mi się, że takiej możliwości nie ma.
Chyba, że to zależy od profilu klasy. Na przykład mat-fiz mógł zdawać fizykę pisemnie (i ustnie), a klasy ogólne i o innych profilach tylko ustnie. Podobnie chyba było z chemią w biol-chemie.
Na starej maturze wolno bylo zdawac WOS tylko ustnie.
czy ktoś z was zdawał mature pisemną w łódzkim w 2004 roku?????????????????? proszę o pilną odpowiedź!!!!
>Nie zgadzam się. Oczywiście na starej maturze można zdawać WOS
>pisemnie.
czemu gadasz pierdoły jak nie wiesz na 100%? zdawałeś ten wos pisemnie?
Czy wie ktoś może jak dokładnie wygląda stara matura z Angielskiego? Z czego się składa i wogóle... albo może ma jakieś materiały czy coś? Też muszę zdawać jeszcze starą maturę a nie mam zielonego pojęcia jak to wygląda. Z góry dzięki.
Jest wos na starej :) ja zdaje 18 maja wlasie ten WOS w RZESZOWIE W CKU, nie udalo mi sie zdac matury 2 lata temu, tzn zdalem, ale tylko 4 przedmioty i zostal mi jeden ustny, wiec sie na niego wybieram... Wiec napewno mozna zdawac WOS! :), ale nie jestem pewnien, czy to tez nie zalezy od ludzi w szkole, tzn ile ludzi sie zapisze na WOS to wtedy sie komisja zbiera, bo tak to bym im sie nie chcialo pupy ruszyc dla 2-3 osob. U mnie zdaje okolo 50 osob, bo kazdy wie, ze to przemiot łatwy i nikogo nie uwalą ... pozdrawiam ! :) i powodzonka zycze hehe :)
Sam jestem ciekaw, bo 16 stycznia mnie to czeka i dobrze byłoby wiedzieć z czego się przygotować. Co tam jednak - angielskiego to - ja przynajmniej się nie obawiam ;) - co innego polski - to będzie shit i poprawka w maju na 99% :D
Moi mili. Chce zdawac stara mature w 2009 r. Czy matematyka jest obowiazkowa?
Chce wybrac j.rosyjski. Czy ktos wie jakie pytania byly w ubieglym roku?
Podobne pytanie dot. historii, a moze lepiej zdawac WOS? Poradzcie, jak bedzie najlatwiej. Pozniej mam zamiar wybrac sie na studia platne. Czy macie slabe doswiadczenia zwiazane ze stara matura i studiami platnymi?
Bardzo dziekuje za wszelkie informacje. Bardzo chcialabym sie moc dalej uczyc . Wciaz jednak przeszkadzaly mi sprawy rodzinne no i NAJWAZNIEJSZA PRZESZKODA TO BRAK MATURY!!!. Teraz nareszcie moglabym sie pouczyc. Lepiej pozno niz wcale. Jeszcze sie czuje bardzo mlodo:) ONATA
Dodam jeszcze, ze owszem chcialam zdawac nowa mature, ale odmoiwiono mi bo skonczylam szkole srednia dla doroslych. Pozostaje tylko zdawac stara mature.
Nie wiem na ile to wazne w pozniejszym starcie na uczelnie. Slyszalam, ze liczona jest srednia ze swiadectwa i ze jest trudniej. Dla mnie wazne zeby nie bylo to przeszkoda na moim wymarzonym kierunku zwiazanym z nieruchomosciami.
Napiszcie jesli macie jakies doswiadczenia. Nie zalaczam adresu mail z obawy ze beda w mojej skrzynce same reklamy.
Sama zdawałam jeszcze starą maturę ,więc w razie czego można pytać.
Jeśli chodzi o języki proponuję rozejrzeć się po antykwariatach za starymi repetytoriami Longmana i Omega.
Jeśli chodzi o wybór między historią a WOSem to WOS jest dużo łatwiejszy ale nie wiem czy przyda ci się jako przedmiot umożliwiający podjęcie studiów z zakresu nieruchomości.Najlepiej byłoby gdybyś przed zadeklarowaniem przedmiotów maturalnych dowiedziała się jakie oceny i z jakich przedmiotów są brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.
Co do studiów płatnych-dużo lepsze są te zagraniczne niż polskie.A jeśli chcesz studiować w Polsce to przed wyborem uczelni warto sprawdzić w internecie czy studenci danej uczelni nie narzekają za bardzo na warunki studiowania.
A orientujecie si emoże do kiedy organizowana jest stara matura??
Cześć. Dzisiaj właśnie zadzwoniła do mnie koleżanka z wiadomością, że starą maturę (jeśli ukończyło się liceum dla dorosłych) można zdawać jeszcze tylko w styczniu. Podobno powiedzieli jej tak w kuratorium oświaty w Katowicach. Ja właśnie też ostatnio dużo myślałam czy by tak może zdać jeszcze tę maturę. No i to ostatni dzwonek. Tylko co zdawać? Możecie mi doradzić? Napweno pierwszy przedmiot to musi być j. polski, drugi do wyboru nie wiem jaki koleżanki zdawały geografię co wy na to? język obcy - miałam niemiecki tylko, że z niego mi nic prawie nie pozostało. Czy jest to w ogóle możliwe, żeby w ciągu 3 miesięcy na tyle nauczyć się języka niemieckiego, żeby zdać go na maturze? Pomóżcie coś podpowiedzcie!!!
Ja dzwoniłam do opolskiego kuratorium i również powiedziano mi że w styczniu ostatni raz będzie stara matura.
No cóż, zrezygnowałam. Nie byłabym w stanie się nauczyć w ciągu 3 miesięcy żadnego przedmiotu. Tym bardziej, że niestety też zupełnie byłam niezdecydowana jaki wybrać. W szkole nie miałam takiego który by mnie interesował. Od ukończenia szkoły też już minęło trochę czasu więc niewiele pamiętam.
Jeśli ktoś ma ochotę niech pisze na mail [email] nie zawsze pamiętam, żeby sprawdzić tę stronę a maila sprawdzam parę razy dziennie:)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia za granicą

 »

Pomoc językowa