Elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych

Temat przeniesiony do archwium.
zmnacie jakies książki o krajach ang. , które dobrze przygotują do matury rozsz ?
albo ewentualnie jakieś strony internetowe ? ;D
Nie wiem, czy jest akurat konieczność uczenia się osobno elementów wiedzy o krajach anglojęzycznych do matury, ponieważ na egzaminie nie ma żadnych zadań, który by sprawdzały takową wiedzę. To trochę strzelanie z armaty do wróbla.

Ale jeśli już coś potrzeba to polecam choćby: http://www.projectbritain.com/

Pozdrawiam
YEA
Ale przeciez do matury rozszerzonej nie trzeba wiedziec praktycznie nic o krajach anglojezycznych.
Cytat: pakk
Ale przeciez do matury rozszerzonej nie trzeba wiedziec praktycznie nic o krajach anglojezycznych.

Zalezy. Moze sie na roszerzonej ustnej cos trafic i np trzeba porownywac systemy polityczne. zdaje sie ze w tym roku w Mazowieckiem cos takiego bylo
może nie zawsze trzeba , ale wymagane jest ;p zobaczcie sobie na str oke.
A poza tym wybieram sie na anglistyke wiec jakąs wiedze w tym zakresie powinnam miec ;pp
ad Madziiulek

Podstawa programowa i informator maturalny są szalenie nieprecyzyjne, jeśli chodzi o zakres tematów, szczególnie 15-ty ("elementy wiedzy o krajach obszaru nauczanego języka"). Po pierwsze, nie jest zdefiniowane CO jest krajem obszaru nauczanego języka i jakie kryterium należałoby przyjąć. Wszyscy instynktownie zakładają, że Wielka Brytania i USA to "oczywiste oczywistości", ale przecież to nie wszystkie kraje anglojęzyczne. Wliczyć może do nich kraje Brytyjskiej Wspólnoty Narodów? Dalibóg, przecież to ponad pół setki państw i jak tu od maturzysty wymagać wiedzy o nich???
Po drugie, jeśli już uznalibyśmy, że na zdrowy rozum chodzi o WB, USA, Irlandię, Kanadę, Australię i Nową Zelandię, to kolejne pytanie: a jak szczegółowa miałaby być wiedza osoby przystępującej do egzaminu...?

Dla CKE temat 15 (elementy wiedzy o krajach obszaru anglojęzycznego) jest po prostu śmierdzącym jajem, z którym nie wiadomo co zrobić, więc po prostu pozostaje on zapisem martwym. Nikt nie egzekwuje ani wiedzy historycznej, ani geograficznej, ani nie wali pytaniami choćby z kultury współczesnej. Więc w takim ujęciu pakk ma rację.

Natomiast jest jeszcze inna kwestia – wszelkie konwencje kulturowe zaszyte niejako w języku. Na ten przykład, jeśli piszemy list formalny, musimy go odpowiednio rozpocząć i skończyć (Dear Sir/Madam wymaga zakończenia Yours faithfully, Dear Mr Blacka wymaga zaś Yours sincerely). I tego CKE stara się – w pewnym stopniu – wymagać.

Oczywiście to bardzo dobrze, że wybierając się na anglistykę chcesz wiedzieć conieco o krajach anglojęzycznych. Oby jak najwięcej kandydatów miało takie podejście!

Moim zdaniem należy znać przynajmniej podstawowe informacje na temat krajów anglojęzycznych, np. że w Wielkiej Brytanii panuje królowa, że Sydney jest stolicą Australii, że Statua Wolności stoi w Nowym Jorku, a Big Ben w Londynie. Przyda się też słownictwo związane np. z Wielkanocą, Hallowe'en, Świętem Dziękczynienia czy Bożym Narodzeniem. Trzeba wiedzieć, kim był JFK, a czym było WTC, tudzież 9/11. Trzeba wiedzieć, co to jest the Union Jack, the Stars and Stripes, 10 Downing Street, czy the Big Apple. Te informacje znajdziecie w repetytoriach do matury - choćby wydawnictwa Longman. Można założyć, że istnieje prawdopodobieństwo, że na egzaminie pisemnym trafi się tekst o świętach, albo o polityce w Wielkiej Brytanii, wtedy lepiej znać słownictwo.
Oprócz repetytoriów mogę polecić książkę: "Kultura i cywilizacja krajów angielskiego obszaru językowego" - A. Drong, H. Iwaniuk, M. Setman, Maternus Media 2003.
BTW, polecam też swój blog, m.in. z pytaniami z turnieju dot. elementów wiedzy o krajach anglojęzycznych ;) http://angielskidlakazdego.blox.pl/2009/03/Elementy-wiedzy-o-krajach-anglojezycznych-1.html
Cytat: ioreth
Sydney jest stolicą Australii

nie jest
Cytat: ioreth
Sydney jest stolicą Australii

nie jest
Cytat: mg
Cytat: ioreth
Sydney jest stolicą Australii

nie jest

hahaha, rzeczywiście, przepraszam za błąd :P Właśnie dlatego potrzebna jest ogólna wiedza o krajach anglojęzycznych, żeby po zdaniu matury mieć ogólne pojęcie o świecie i móc np. startować w Milionerach ;)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka