rozprawka - jak dokładnie ma wyglądać?

Temat przeniesiony do archwium.
Mam pytanie: jak mają dokładnie wyglądać rozprawka za i przeciw i opiniująca?
Czy w za i przeciw wszystkie argumenty mogą być od nowego akapitu? a czy w opiniujące wszystkie argumenty mają byc za lub przeciw czy np. 2 za i 1 przeciw? Już słyszałam różne wersje a nie wiem jak jest poprawnie. Prosze o odp i z góry dziękuję.
Hej, tez dzis sie nad tym zastanawialam :)
Znalazlam informator w necie w ktorym pisza tak:
Jezeli w temacie zawarte jest sformulowanie sugerujace przytoczenie argumentow za i przeciw to znaczy, ze masz napisac rozprawke argumentatywna ( for and against essay). Wowczas prawidlowo sformulowana teza jest powtorzonym tematem lub jego parafraza[swobodnym przekladem]. Moze tez byc postawiona w formie pytania. Jeden z tematow maturalnych w 2005r brzmial:Mamy w domach coraz wiecej urzadzen elektrycznych i elektronicznych ulatwiajacych lub uprzyjemniajacych nam zycie. Napisz rozprawke przedstawiajac dobre i złe strony takiej sytuacji.
W tego typu rozprawce wstep musi okreslac temat i zawierac teze, ale nie moze zawierac opinii autora. Ta moze sie znalezc w podsumowaniu. Prawidlowo sformulowana teza moze brzmiec: People have more and more electric and electronic equipment in their households. There are advantages and disadvantages of this situation. Albo: In this composition I will present the adv. and disadv. of this situation. Albo pytanie:What are the adv and disadv of this situation? i teraz piszesz :) najlepiej zrobic 2 paragrafy na argumenty, 1-za, 2.-przeciw lub odwrotnie. Kolejnosc zalezy od tego co chcesz napisac w podsumowaniu, poniewaz powinno ono wynikac logicznie z ostatniego akapitu rozwiniecia. Jasne, nie? :)

Jezeli temat rozprawki sformulowany jest tak,ze wymaga wyrazenia opinii, to znaczy, ze nalezy napisac tzw Opinion essay. W takim wypadku nalezy we wstepie przedstawic swoja opinie(!) a nastepnie, w rozwinieciu, poprzec ja argumentami i przedstawic opinie przeciwstawna(!). Dla mnie to jest dziwne, no ale przepisuje z informatora...W zakonczeniu nalezy powtorzyc swoja opinie innymi slowami.

To tyle...zastanawiam sie jaki w Opinion essay jest sens ukazywania drugiej strony jak mam utwierdzic ludzi w przekonaniu, ze mam racje? heh...moze chodzi o to, by umiec znalezc 2 strony medalu...i odeprzec "zarzuty"-kontropinie. Tylko ile ich przedstawic? proporcjonalnie do tych"moich"? czy mniej? Teraz to ja czekam na odp specjalistow :) Pozdrawiam i zycze powodzenia, sama pisze w pon :)))
a czy w for and against w zakonczeniu moge/musze napisac swoja zdanie? Co przewaza wedlug mnie?
odpowiedzcie prosze. A jak nie to jak takie przykladowe zakonczenie mialoby wygladac? jak napisac ze ani dobre a nie zle strony nie przewazaja
we wstępie piszecie że są dobre i złe strony
później piszecie dobre, póxniej złe
i podsumowanie wasza opinia
przecież o niczym nie różni się or rozprawki z polskiego ')

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Egzaminy