Matura ustna z angielskiego woj. opolskie

Temat przeniesiony do archwium.
Proszę o podanie jakiś zestawów na maturze ustnej z języka angielskiego w województwie opolskim. Będę bardzo wdzięczna
witam ja tez prosze o zestawy z woj Opolskiego jak narazie to mam takie zettawy

I rozmówka była taka że jesteś za granicą. i idziesz na zakupy :
* powiedz co chcesz kupić
* jaki rozmiar
* zapytac sie ile to kosztuje
II nie pamiętam
III rozmawiasz z kolegą i on mówi że największy wynalazek XX wieku to penicylina i Ty masz powiedzieć:
* że nie zgadzasz się z tą opinią
* powiedzieć jaki Ty uważasz wynalazek za najważniejszy i dlaczego
* powiedzieć że zgadzasz się z jego opinią ale że dalej jestes przy swoim
obrazek miałam że jakiś koleś miał stoisko na którym gotował i była dziewczynka z tacką która chciała jeść

nie zgódz się z celem wycieczki, zaproponuj inne miejsce do ktorego się udacie
opisz obrazek na ktorym są dwie kobiety w sklepie z ciuchami


do negocjacji miałam tak:chcesz zrobic impreze w domu i musisz sie spytac sasiada o zgode,powiedziec o której się skonczy impreza i zapewnić,ze bedzie porzdnie i bezpiecznie
pierwsza sytuacje miałam: dzwonisz do gazety: mówisz po co dzwonisz (zobaczyłes ogłoszenie w sprawie pracy),pytasz się czy mozę powiedziec Ci coś wiecej na temat pracy i potem zapewić go,ze jestes odpowiednia osobą do tego stanowiska
no a do relacjonowania to tak : miałam opowiedziec jak sie zgubiłam i kiedy sobie zdałam z tego sprawę,co zrobiłam jak już się skapnęłam,ze się zgubułam i miałam opowiedziec o spotkaniu z policjantem
obrazek: mamusia w ciązy z synkiem w kuchni i wkładają naczynia do zmywarki.miałam powiedziec dlaczego on jej pomaga i czy technologia jest pomocna w codziennym życiu


Obrazek: pełno ludzi w parku.na pierwszym planie 4 chłopców którzy biegna a reszta ludzi z tyłu siedzi na ławkach i czyta gazete.pyt:czy uwazasz ze Ci chłopcy to profesjonalni sportowcy i dlaczego a drugie to jak mozemy trzymac forme..
Sytuacje:1.udzielic informacji przyjacielowi który przyjzdza do Polski:-gdzie mozna robic najlepsze zakupy -czym sie najlepiej podrózuje -co mozna robic w czasie wolnym
2.zrelacjonowac wydarzenie:widzisz kobiete która myje auto nad jeziorem i co jej mówisz i co ona po tym robi..
3.Ona chce isc na koncert muzyki klasycznej a Ty np muzyki pop i mas zise nie zgodizc z jej argumentami podac sowje ze np lubisz ta muzyke i na koniec kompromis ze np tego dnia pojdziecie na koncert muzyki klasycznej a jutro na muszyki pop To był zestaw 41:)

zestaw 32, obrazek o dziewczynie w pokoju i pytania: czy ona lubi swój pokój i jakie rzeczy sprawiaja że w swoim pokoju czujemy się przyjemnie.
rozmówka1: dzwonisz do biura informacji i pytesz:-mówisz kiedy i gdzie chcesz leciec, czy są wolne miejsca w samolocie na ten termin, zarezerwuj ten termin
2: na policji mówisz że byłaś świadkiem kradzieży: kto i co ukradł, co ty zrobiłaś, co zrobili inni
3. znajomi dzwonia że możesz u nich mieszkać ale ty: odrzucasz ich oferte mówiąc dlaczego chcesz mieszkać sama, powiedz że bedziesz w stanie sama utrzymac mieszkanie, przyjmij ich zaproszenie, abyś przyjechała do nich na wakacje

miałem zestaw 28
na obrazku miałem kobietę odkurzającą dywan, ogólnie chodziło o sprzątanie
Pytanie do obrazka było "Jak według ciebie powinien wyglądać podział prac domowych"
Pytanie 1. Opowiedz jaki lubisz rodzaj książki (tj np. horrory), zapytaj się o rodzaj preferowany przez drugą osobę, zapytaj się, czy ta osoba nie pożyczyłaby ci jednej ze swoich książek (chodziło o ten rodzaj, który ta osoba podała)
Pytanie 2. (relacjonowanie) Wybrałeś/aś się na wycieczkę w góry i się zgubileś/aś. Opowiedz a) jak do tego doszło
b) jak zareagowałeś/aś, co zrobiłeś/aś c) jak to się wszystko zakończyło
Pytanie 3 (negocjowanie) Przyjmij stanowisko, że lepiej jest zakładać rodzinę po studiach i gdy się ma pracę.
Trzeba było się opowiedzieć za tym stanowiskiem, wytłumaczyć, zalety tego zjawiska (koniecznie zalety), odeprzeć opinię, że po studiach jest za późno na zakładanie rodziny, i wytłumaczyć dlaczego,

1. potwierdzic swoj przyjazd do jakiegos schroniska
zapytac kto bedzie moim wspolokatorem
zapytac jak mozna dojechac do hotelu
2. ze jaechalam gdzies metrem i nagle metro ma awarie eslektryczna systemu i mialam powiedziec:
- co sie stalo
-jak zareagowali ludzie w metrez
- i jak sie skonczylo
3. ze moj kolega z koas tak chcial isc do restauracji fast food a ja do restauracji z kuchnia polska i mialam powiedziec:
-dlateczo chce tam isc i pokazac walory polskiej kuchni
-powiedziec ze te jedzenie nie jest drogie i ze warto tam pojsc nr zestawu mialam 39 a obrazek o wakacjach

ja mialam zestaw nr 23
1.powiedziec jakie jest moje ulubione danie
jakie sa jego skladniki,
i zapytac sie o ulubione danie kolezanki
2.Bylam swiadkiem napadu na kobiete jestem na posterunku policji i..
co robilam w czasie napadu
jak przebiegalo cale zdarzenie
i jak wygladal kryminalista
3.Jestem z kolezanka w domu..
mam zaproponowac co bedziemy robic wieczorem
odrzucic propozycje wyjscia z domu
zaproponowac kompromis.
obrazek to kobieta malujaca obrecz na balkonie
pytania to: dlaczego ona maluje go sama... a drugie to jakiej czynnosci ze sprzatania nie lubie robic... i to tyle


to wszystko co udało mi sie zebrac od osob z wojewodzctwa oploskiego> Prosze wysylajcie co mieliscie na maturze ja mam mature 26 maja
wpisujcie wszystko co macie z woj Opolskiego mozemy sobie pomoc nawzajem piszcie
hejka! zdawałam anglik dzisiaj i na obrazku miałam starszego faceta będącego w kuchni i gotującego-były tam jakieś garki i kurczak upieczony(a zapytali mnie co ten facet gotuje i czy ja wolałabym jeść w domu czy w restauracji-powiedziałam ze w domu i zapytali czemu-to odp. ze lubię gotować:) ) A rozmówki to 1.Miałam zapytać kolegę czy wziął wszystkie dok. na wycieczkę, czy zapakował wszystkie rzeczy i czy pamięta gdzie jest miejsce zbiorki/spotkania 2.miałam poprosić współlokatorkę zeby ściszyła muzykę-bo uczę sie do testu, miałam się niezgodzić z jej argumentami i ustalić z nią jakiś kompromis 3.moja pierwsza praca w angli-trzeba było powiedzieć jaki był pierwszy dzień w pracy, o czym rozmawialiśmy podczas lanczu. Zestaw 17 :) Zdałam na 70% -dla mnie to super:) Życzę powodzenia
heh wiec :zestaw 15(o ile to coś daje)
Obrazek : policjant z psem na lotnisku, zapewne szukają narkotyków w tobach podróznych . Pytania miałem takie:
1 czy ten pies z policjantem/ochroniarzem są dobrymi przyjaciółmi?
2 czy pies jest potrzebny w zyciu człowieka ?

Rozmowy sterowane:
1 jakis anglik przyjezdza do twojego domu na wymiane:
a) opowiedz o typowym dniu w twoim domu
b) spytaj jakie jedzenie preferuje
c) spytaj co chiałby robic w wolnym czasie

2 pracowałas w pubie w angli opowiadasz koledze :
a) opierwszym dniu pracy
b) co dziwnego tam sie wydazyło i jak z tego wybrnełaś
c) jaki był szef pubu (ogólne wrazenia )

3. wychodzisz wieczorem z kolega na jakiś mecz
a)odrzuc propozycje pojscia na mecz piłki nożnej
b) poprzyj swoje zdanie
c) przekonaj ostatecznie kolege ze twoja opcja jest lepsza

Nio to było takie wolne zacytownie tresci . Pozdrawiam :)
Oczywiście, że to coś daje i to dużo. Wielkie dzięki, piszcie dalej
Oto co ja mam

ZESTEAW 16.
Obrazek: 5ludzi za którymi znajduje sie kilka drzew. Jeden z nich sadzi drzewo.
Pytanie 1. Dlaczego on sadzi to drzewo. Pytanie 2.Dlaczego to takie istotne.

uzyskiwanie info
Jestes gdzies w krakowie ktos pyta cie od droge
-powiedz ze moze dosc pieszo
-ile czasu to zajmie
-wytłumacz drogę którą powinien sie udać

relacjonowanie:
Ostatnio byłas na imprezie u kolezanki.
- gdzie sie odbyła impreza
-kto był zaproszony (brał udział)
-jaka byla głowna atrakcja

negocjowanie:
Coś tam z lekarzem trzeba było powiedzieć
-ze nie chce sie isc do lekarza i podac powod
-zaproponowac ze zazyje sie lekarstwa ktore ma się w pokoju
-godzic sie z propozcyją i dlaczego.

ZESTAW 10

obrazek na którym dzieci bawiły sie, rzucały pilka czy cos takiego na trawie a za nimi była droga na której jeździły auta.

Chce isc z kolezanka do kina:
- mam powiedziec jak sie dostac do tego kina
- czy sa jakeis znizki dla studentow
- zapytac sie jakie filmy lubi

Opowiadam jak bylem w restauracji egzotycznej:
- jak było w środku, swoje odczucia
- dlaczego nie zjadlem dania ktore dostalem
- jak na to zareagowali moi znajomi

Jestem na rozmowie o prace:
- dlaczego chce pracowac w tym miejscu
- dlaczego akurat mnie maja przyjac do pracy
- juz nie pamietam czy bylo pytanie o to czy moge pracowac w niedziele czy mam sie wypowiedziec ze nie moge pracowac w niedziele i dlaczego
ZESTAW 11

obrazek 4 nastolatków którzy stali przY maszynie sprzedającej bilety przez internet...Znajdowali sie albo w kinie albo na stacji wszyscy byli zadowoleni

Negocjowanie:
mój wspolokator chce zamieszkac na obrzezarz miasta a ja musze go przekonac by mieszkac w centrum.

Relacjonowanie:
Byles na wycieczce w gorach napisz
-jak sie przygotowales do wycieczki
-co cie spotkalo w trakcie
-czy byles zadowolony z wycieczki

Pytania:
byles w tower bright i mas zsie zapytac
o cene biletow
czy sa jakies znizki dla mlodzierzy
o tkorej otwieraja muzeum.

ZESTAW 12

ale pierwsza rozmowa polegala na tym ze pracuje jako kelnerka.moja koleznka szuka pracy a moj pracodawca pracownika.mam powiedziec na jakie stanowisko,jakie obowiazki bedzie musiala wykonywac i ile zarobi. relacjonowanie wydarzen: bylam w kini i widzialam mlodych ludzi ktorzy zle sie zachowuja.musialm powiedziec co robili i jak zareagowali pracownicy kina. Negocjowanie:szluchalam radia glosno i sasiadom to przeszkadzalo,musialam powiedziac dlaczego slucham radia i odrzucic pierwsza propozycje. Obrazek nauczycielka pokazujaca cos przedzkolakom.Powodzenia!
zestaw 31
negocjacja:
chcesz jechac w gory ze znajoma ze szwecji, ona chce jechac nad jezioro a Ty w gory.
Trzeba bylo powiedziec czemu chcesz jechac w gory i na koncu zaproponowac jakies rozwiazanie
w relacjonowaniu nie pamietam
na obrazku mialem goscia z babka przy drodze szybkiego ruchu, duzo samochodow, jakis autobus, przy drodze drzewa i jakis trawnik, gosc w rece trzyma duza torbe
sa usmiechnieci i probuja zatrzymac jakis samochod
chyba bylo jakies pytanie czy sa zmeczeni (czy wygladaja na zmeczonych)
albo czy sa szczesliwi ;)
drugie pytanie bylo: co w Twoim zyciu sprawia ze jestes szczesliwszy

to wysłał mi kolega i jeszcze to

zestaw 46
na obrazku miałem mnuswo ludzi
co siedziało i sie cieszyło
byli na jakiejś konferencji
w rozmówkach
to miałem szuka pracy
ale tylko na godziny poranne bo póżniej miałem kurs z jezyka
jedną propozycje miałem odzrzucic a drygą przyją pod warunkiem
póżniej miałem opowiedziec o pobycie w centrum handlowym
o robiłem
po co tam poszłem
jaka była atmosfera
a trzecia rozmówka to
przyszed kolega mojego współlokatora a jego nie było
i miałem powiedzie gdzie jest kiedy wróci
i czy może coś przekazac
chyba wsio


zestaw 19
miałęm obrazek jak żyd w niebieskiej jarmułce czyści na ulicy buty jakiejś kobiecie w średnim wieku a w tle widać jakichś ludzi, park i samochody... pytali mnie czy to jest dobra rzecz czyszczenie ludziom butów i dlaczego w dzisiejszych czasach jest mniej takich usług
a sytuacje miałem zrelacjonować ślub znajomych, kto był zaproszony, jak wyglądały przgotowania i co ja robiłem tam
negocjacja to miałem ze znajomym wynająć mieszkanie ale on chciał w centrum miasta a ja miałem powiedzieć, że chce na uboczu
miałem powiedzieć dlaczego
no i zaproponować, że wybierzemy jak obejrzymy kilka mieszkań
a udzielanie informacji to nie pamiętam co miałem
piszcie wszystkie zestawy co macie ciekawe czy sie jakies powtorza
zestaw nr 8
na obrazky był palkarza ktory wlepia mandat jakiemus kolesiowi
1.rozmówka byla o pracy
-masz sie spytac jak ktos znalazl oferte pracy kelnera
-powiedziec ze tesz szukasz pracy ale chcesz robic cos innego
-masz poprosic zeby ci pomogl w znalezieniu pracy

2.o remoncie - relacjonowanie wydarzen
-dlaczego przeprowadzasz remont
-co zmieniles w domu
-jakie przeszkody napotkales

3.negocjowanie gdzie pojedziemy na wakacje
-mowisz ze chcesz jechac nad morze bo jest ladna pogoda
-nie zgadzasz sie na wyjazd proponowany przez egzaminatora
-proponujesz kompromisowe rozwiazanie
zestaw nr 20
obrazek galerie i ludzi którzy tam byli i ogladali portrety i jakies obrazy
i do tego pytania dlaczego mlodziez chodzi do galeri i czy lubia chodzic moim zdaniem dlaczego i dlaczego nie

1
-powiedz ze chcesz wynajac mieszkanie i jakie ma byc
-zapytaj gdzie jest zlokalizowane te mieszkanie
-i zapytaj ile placisz za czynsz

2.
-opisac moje zakonczenie roku szkolnego
-potem jak pozegnalismy wychowawczynie
-i co robilismy po zakonczeniu roku szklonego

3.
-nie zgódz sie zeby isc na zakupy do duzego centrum handlowego i podaj powod dlaczego nie chcesz tam isc.
-powiedz dlaczego chcesz isc do malego centrum handlowego i dlaczedo
-i nie zgodz sie z tym co potem nauczycielka ci zaproponuje i podaj swoje stanowisko
zestaw 50: obrazek: 3osoby na wózkach inwalidzkich siedzące przy komputerach; zadania: jakie jest moje ulubione święto, jak je obchodzę, zapytać jakie jest ulubione święto egzaminatora; powiedzieć ze się przeprowadziłam, dlaczego i kto mi pomógł; negocjacja w pracy na temat zwiększenia wolnych wieczorów, chcesz więcej niz 1 w tygodniu, uzasadniasz dlaczego

kolega miał 7: obrazek: pełno małych dzieci w strojach sportowych, obok kamerzysta, przed nimi koleś wręcza puchary; cos tam ze koleżanka zgubiła się w muzeum;

inny kolega miał obrazek ze był tam jakiś koleś jedzący cos przy komputerze


z obrazków to były jeszcze takie:

babka w kuchni z zakupami i mały chłopiec obok niej z zeszytem

podwodny ślub

ludzie z drabina i karmnikami

ludzie sprzątający albo segregujący jakieś śmieci

bylo zadanie ze zepsuła ci się drukarka, powiedzieć co chciałeś zrobić, dlaczego się zepsuła i jak ja naprawiłeś
Miałam maturę 15.
zestaw 5.
I. Mam wynająć mieszkanie gdzies tam w Londynie i rozmawiam z gospodarzem.
a) poinformuj, na ile chcesz wynająć;
b) zapytaj o wyposażenie kuchni;
c) zapytaj o wysokość czynszu.

II. Jestem na koncercie mojej ulubionej grupy i nagle zabrakło prądu.
a) powiedz, w jakich okolicznościach;
b) co się działo?czy co ludzie robili?;
c) jaki był finał;

III. Ide na urodziny do koleżanki razem z kolega.
a) zaproponuj prezent i podaj powód dlaczego;
b) odrzuć i podaj powód;
c) zaproponuj kompromis

IV. Obrazek. Rodzina siedziała przy stole i jadła obiad (sałatę).
1. Jak myślę, czy dla tej rodziny dla obrazku jedzenie wspólnych posiłków jest ważne? dlaczego?
2. Czy dla mojejrodziny jedzienie posiłków jest ważne? dlaczego?

Powodzenia !
ZESTAW 2
Obrazek: Rodzina siedzi przy stole, jest śniadanie. Mama podaje na talerz mężowi sałatkę.
Siedzi również 4 małych dzieci. Uśmiechają się.
1. Czy uważasz, że wspólne posiłki są ważne.
2. Dlaczego jedzą wspólnie śniadanie.

A. chcesz z przyjaciółmi wynając mieszanie w Nowym Jorku. Zadzwoń i zapytaj się:
* na ile chcesz wynając mieszkanie
* czy jest umeblowane
* czy są dobre warunki
* ile wynosi czynsz

B. Byłeś na koncercie ulubionej kapeli. Nagle zabrakło prądu:
* co się działo gdy zabrakło prądu
* jaka była Twoja reakcja
* Co się później działo

C. Kupujesz z przyjaciele prezent dla koleżani urodziny:
* zaproponuj co chcesz kupić
* wyraź sprzeciw z propozycją kumpla
* zaproponuj coś neutralnego, by załagodzić spór.
Na maturze ustnej miałem na obrazku stłuczkę z udziałem kobiety i mężczyzny. Kobieta patrzyła na swój telefon jakby pisała wiadomość i mężczyzna wyciągnął jakieś dokumenty i trzymał w ręku. Pytań niestety nie pamiętam
W relacjonowaniu miałem opowiedzieć o swoich wycieczkach jak byłem dzieckiem (gdzie jeździłem, co tam robiłem i czy był jakiś incydent)
W innym miałem zadzwonić do lekarza i powiedzieć że źle się czuję, od kiedy mam takie objawy i jak mam przyjmować leki.
W ostatnim zostałem zaproszony na boks i miałem przekonać kogoś, żebyśmy poszli na coś innego (typowe;))
Na maturze ustnej miałem na obrazku stłuczkę z udziałem kobiety i mężczyzny. Kobieta patrzyła na swój telefon jakby pisała wiadomość i mężczyzna wyciągnął jakieś dokumenty i trzymał w ręku. Pytań niestety nie pamiętam
W relacjonowaniu miałem opowiedzieć o swoich wycieczkach jak byłem dzieckiem (gdzie jeździłem, co tam robiłem i czy był jakiś incydent)
W innym miałem zadzwonić do lekarza i powiedzieć że źle się czuję, od kiedy mam takie objawy i jak mam przyjmować leki.
W ostatnim zostałem zaproszony na boks i miałem przekonać kogoś, żebyśmy poszli na coś innego (typowe;))
hejka! zdawałam anglik dzisiaj i na obrazku miałam starszego faceta będącego w kuchni i gotującego-były tam jakieś garki i kurczak upieczony(a zapytali mnie co ten facet gotuje i czy ja wolałabym jeść w domu czy w restauracji-powiedziałam ze w domu i zapytali czemu-to odp. ze lubię gotować:) ) A rozmówki to 1.Miałam zapytać kolegę czy wziął wszystkie dok. na wycieczkę, czy zapakował wszystkie rzeczy i czy pamięta gdzie jest miejsce zbiorki/spotkania 2.miałam poprosić współlokatorkę zeby ściszyła muzykę-bo uczę sie do testu, miałam się niezgodzić z jej argumentami i ustalić z nią jakiś kompromis 3.moja pierwsza praca w angli-trzeba było powiedzieć jaki był pierwszy dzień w pracy, o czym rozmawialiśmy podczas lanczu. Zestaw 17 :) Zdałam na 70% -dla mnie to super:) Życzę powodzenia
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia językowe