Zwroty czasownikowe?

Temat przeniesiony do archwium.
Czy ktoś może mnie oświecić czym są zwroty czasownikowe? Bo jakoś tak patrzę do podręcznika i zastanawiam się co mam powiedzieć uczniom.. Jak wyjaśnić im skoro jakoś do tej pory sam nie spotkałem się z czymś takim jak mnie pamięć nie myli.
nie bójcie się użyć google, panie psorze
Właśnie korzystam i zastanawiam się o co dokładnie chodzi. Bo naprawdę nie wiem. Nie ma nigdzie konkretnej definicji - a takowa mnie interesuje. travel by car to jest zwrot czasownikowy? work at? go by?. Nigdy wcześniej jakoś nie spotkałem się z tym.
zwroty to sa wyrazenia zawierajace czasowniki
zwroty czasownikowe to maslo maslane
Powiedz to autorom podręcznika. To jakie mogą być zwroty czasownikowe z przyimkami ruchu? fly down to jest zwrot czasownikowy?

Albo inaczej. Masz tekst i wskaż mi w nim zwroty czasownikowe:
"Last year I went to Scotland with my parents. We travelled by car and we visited many places there. We were in Edinburgh and we visited Edinburgh Castle. The view from the top was great. I think it's one of the most famous places in Britain."
edytowany przez DIPPY16: 22 sty 2014
fly down to jest czasownik frazowy

może chodzi im o action verbs, w typ wypadku to będzie go, travel etc.
wszystkie czasowniki z przyleglosciami
go to PLACE
travel by METHOD
be in PLACE - choc tu nie wystepuje przyimek ruchu, wiec moze nie
Wydaje mi się że chodzi (w przypadku tekstu) o czasowniki wyrażające ruch -> Action verbs a w wypadku przyimków ruchu chodzi o Phrasal Verbs czyli akurat tutaj to jest kilka przykładów w podr. z fly, go into itp. Mnie chodzi o to żeby móc uczniom wyjaśnić co to są zwroty czasownikowe stąd pytam. Jeżeli chodzi o czasowniki z prepositions to robi sens bo wtedy można wyjaśnić że jest to czasownik w połączeniu z preposition. Np. travel by car, spend [...] with, go [...] by, take [...] with. Poprawcie mnie jeżeli źle myślę.
Cytat: DIPPY16
robi sens

mg, co Pan na to? : )
nie, czasowniki wyrazajace ruch to nie sa action verbs, a przyimki to nie partykuly, chociaz wygladaja tak samo.
poza tym, jak sie ma przemyslenia, to sie nimi uprzejmie dzieli najpierw, oszczedzajac pomagajacym pracy.
Nie tyle ruch co akcję. Przemyślenia wynikają z analizy wypowiedzi. Szukam po prostu jasnej i klarownej definicji czym są zwroty czasownikowe, jak traktować je w kontekście np. stron świata czy przyimków ruchu.
Cytat: DIPPY16
Nie tyle ruch co akcję.

Nie rozumiem. Nie ma pojęcia 'czasowniki wyrażające akcję', a mialeś znaleźć zwroty czasownikowe z przyimkami ruchu, czy nie?
A jak zdefiniujesz Action Verbs? Ujmę to tak: Mam to teoretycznie do realizacji. Zwroty czasownikowe pojawiły się jako pierwsze przy okazji słownictwa związanego ze stronami świata. Nie do końca mogłem się połapać po co i jakie to niby miały być bo nigdzie nie było to wyjaśnione. Teraz powtarzają mi się - z przyimkami ruchu więc zastanawiam się czy chodzi np. o fly down czy jeszcze to mało i mam do tego szukać.. zwrotu czasownikowego? Przykładowy tekst:

"The arabs waited in silence. On one side of the canyon there was a smal white boy, and on the other a huge, golden animas: the master with the big head, as they called a lion in Sudan. The boy took the gun and forgot he was scared. Then, he moved slowly towards the lion. The lion was ready to jump down [...]".

Przyimki ruchu - powiedzmy że jump down. No chyba że jest to zwrot czasownikowy? I co w tekście w takim razie potraktować jako zwroty czasownikowe?
definicje 'action verbs' znajdziesz w ksiazkach na poziomie FCE albo i niższym.

juz pisalem, co to sa 'zwroty czasownikowe'. I mam nadzieje, ze odrozniasz przyimek od czasownika
Nadal unikasz odpowiedzi na pytania. Przyimek wg. portalu "Pozwala określić lokalizację przedmiotu, czas, miejsce lub pewien stan". Ok więc np. go by train odpada w związku z tym. Action verbs w szkole podstawowej też nie przejdą, a zwroty czasownikowe wg. Ciebie to 'wszystkie czasowniki z przyleglosciami '. No fajnie. To teraz wyjaśnij dzieciom z szkoły podstawowej co to są zwroty czasownikowe i podaj przykłady na podstawie tekstu bo coś takiego autorzy podręcznika ujęli w rozkładzie materiału. To nie problem dla mnie - bo dla mnie teoria sama w sobie to coś co trzeba przeboleć bo w praktyce nie zastanawiam się a czy to jest przyimek czy jakaś inna część mowy.
edytowany przez DIPPY16: 22 sty 2014
jak ja byłem w podstawówce to nic nie czaiłem z angielskiego, a co dopiero jakieś zwroty czasownikowe, chyba to jest trochę przekombinowane
No cóż takie coś przewiduje materiał. Oczywiście mogę to pominąć uznając to za irracjonalne chyba że mam potraktować to w sposób: przyimki ruchu to (zgodnie z tabelką) out of, up, towards, into, along itp. a przyimki ruchu z zwrotami czasownikowymi to go into, come out of, go through itp. Osobiście - nie wiem. Na szczęście to ostatni rocznik który idzie tym podręcznikiem.
dziwne, że takich rzeczy uczą się w podstawówce
Cytat: DIPPY16
Nadal unikasz odpowiedzi na pytania.

Jeżeli uczysz, powinieneś mieć pojęcie o przyimkach i czasownikach.
Poza tym cedzisz informacje - sprawia Ci chyba przyjemność wyjaśnienie po trzech godzinach, że chodzi o szkołę podstawową i że oczekujesz ode mnie wyjaśnienia podanego w taki sposób, żeby to wytłumaczyć uczniom. Teraz jeszcze piszesz o jakieś tabelce, w której 'przyimki ruchu' zostały wymienione, więc po co w ogóle pytałeś?
Dziękuję za ironię. Spieszę z wyjaśnieniem bo nadal tylko kąsasz mnie zamiast cokolwiek wyjaśnić: Pytałem na samym początku czym są zwroty czasownikowe i jak mam je traktować. Pojawiły się pierwotnie w kontekście słownictwa związanego z stronami świata - nie do końca załapałem po co autor to umieścił i co to w ogóle jest. Teraz pojawiły się ponownie przy okazji przyimków ruchu więc postawiłem pytanie - co to jest? Jak mam rozumieć zwroty czasownikowe z użyciem przyimków ruchu? Jako Phrasal Verbs? Owszem chodzi mi o SP i o próbuję wyjaśnienia co to jest i po co to jest bo to nie jest moje widzimisie. Niczego od Ciebie nie oczekuję tylko daję konkretny przykład z którym najwyraźniej nie potrafisz sobie poradzić. Owszem zostały wymienione przyimki ruchu a prócz nich pojawia się też zagadnienie "Zwroty czasownikowe z przyimkami ruchu" więc nadal pytam (bo nadal nie wiem) czym są w takim wypadku zwroty czasownikowe. Podałem 2 teksty które olałeś i nie wypisałeś ani jednego przykładowego z nich (no chyba że tam nie ma) i nadal sprawa jest nie wyjaśniona. Przykro mi ale ja osobiście nigdy nie spotkałem się z czymś takim jak zwroty czasownikowe albo nie zostało to w ten sposób nazwane. Stąd nie wiem jak mam to potraktować w kontekście tego żeby komuś wyjaśnić dość logicznie o co tak naprawdę z tym chodzi.
Czyli zostaly wymienione przyimki ruchu. Wiesz, co to są przyimki ruchu.
Wiesz ode mnie, co to są zwroty (czasownikowe): wyrażenia zawierające czasowniki
Zwroty czasownikowe z przyimkami ruchu to są wyrażenia zawierające czasownik i przyimek ruchu. Czy to jest trudne?

Spójrz też na mój wpis z 20:27. Podałem tam to, co mogło odpowiadać definicji 'zwrotów czasownikowych z przyimkami ruchu', więc nie pisz mi, że olewam Twoje teksty.
Czyli go through the door to go mam potraktować jako zwrot czasownikowy, through jako przyimek ruchu no a the door wiadomo - mamy przedimek określiony + rzeczownik? I na tym zostajemy. Bo nie mam siły tego drążyć..
nie 'to go' to jest czasownik
zwrot czasownikowy to jest to wszystko
Czyli traktowane całościowo w konkretnej sytuacji, konkretnym kontekście bez rozbijania tego na części pierwsze. Cóż, może tak będzie szybciej.
Nie ma to nic wspolnego z 'konkretna sutuiacja'. Czasowniki sa uzywane w zwrotach, chyba ze nie wymagaja podmiotow, dopelnien, okolicznikow itp., jak polskie 'dnieje'. WSZELKIE konstrukcje z czasownikami, o czym pisalem od poczatku, to sa zwroty.
A nie chodzi tutaj po prostu o zwroty występujace w zdaniach obok głównego czasownika? Czy będzie w nich czasownik złożony (phrasal verb) czy zwykły, czy bedzie przyimek ruchu czy nie, to już osobna sprawa.
Po hiszpańsku nazywa się to "frases verbales", w innych językach pewnie też, a swego czasu, gdy uczyłem Hiszpanów angielskiego, posługiwałem się modelem:
["to" <Vinf> [<complement>]]
[<Ving> [<complement>]]
[<Vpastp> [<complement>]]
Przykładowe zdania z podkreślonymi zwrotami czasownikowymi:
Hillary Clinton agreed to run for president.
People drinking beer in the park will be punished.
Our house, remodelled recently, is very modern now.
edytowany przez argazedon: 23 sty 2014
@argazedon
znajdz takie konstrukcje w tekstach, ktore podal Dippy
i policz, w ilu miejscach mowi o przyimkach ruchu. Tam maja byc przyimki ruchu.
O.K. Podałem to co w/g mnie mógł miec na myśli autor tego nakazu programowego dla podstawówki. Wystarczy wstawić do czegokolwiek np. "climb down the mountain" i mamy zdanie ze zwrotem czasownikowym z przyimkiem ruchu. Np. cos takiego może:
We almost reached the summit when the weather suddenly changed so we had to climb down the mountain very fast.
no, na przyklad cos takiego
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Descriptive Grammar