Najefektywniejsza nauka listeningu

Temat przeniesiony do archwium.
Ostatnio stwierdziłem, że z podstawowych umiejętności to najsłabiej stoję właśnie z umiejętnością rozumienia ze słuchu. Zapewne rada na to jest jedna, po prostu dużo słuchać. Tylko pytanie co najlepiej? Sam mam trzy pomysły które mi się najbardziej podobają:
- radio BBC,
- seriale anglojęzyczne,
- audiobooks.
Gdyby ktoś miał także inne sugestie to bardzo chętnie przeczytam, natomiast główne moje pytanie w tym temacie dotyczy sposobu oglądania seriali/filmów. Lepszy efekt uzyskam gdy 1) po prostu włączę dany serial i będę oglądał odcinek po odcinku bez przerywania gdy czegoś nie rozumiem [licząc że z czasem się osłucham] czy może np. gdy jakichś wypowiedzi nie rozumiem to 2) przesłuchiwać je kilka razy [do skutku?] czy może gdy i to nic nie da to wręcz 3) sprawdzać za każdym razem w angielskich napisach co bohater powiedział?
Oczywiście sposób numer 3 jest najbardziej pracochłonny ale wtedy po zakończeniu danego odcinka będę już miał pełne zrozumienie wypowiedzi bohaterów... Co sądzicie o każdym z trzech sposobów?
- podcasty.

Cytat: Reegis
Co sądzicie o każdym z trzech sposobów?

Wszystkie trzy są dobre (=stosuj wszystkie).
Cytat: Reegis
Ostatnio stwierdziłem, że z podstawowych umiejętności to najsłabiej stoję właśnie z umiejętnością rozumienia ze słuchu. Zapewne rada na to jest jedna, po prostu dużo słuchać. Tylko pytanie co najlepiej?

A ja podszedłbym do tego DWUTOROWO
1 Tor - intensive practice - to małe krótkie próbki języka (idealne stare części A (pojedyncze zdania) z TOEFL sprzed 1996, potem jak się podciągniesz części B - krótkie dialogi i pytania narratora) -co jest ważne: słyszysz tylko raz, masz 10 sekund na wybór odpowiedzi spośród 4, pytania są podchwytliwe - sprawdzają czy aby na pewno, wszystko i dokładnie zrozumiałeś.

2. Tor - extensive practice - dłuższe próbki języka, ale pytania sprawdzające ogólne rozumienie tekstu. Idealne do tego byłyby "Here is the News (part I i II) - to takie 3-4 minutowe "newsy" i 10-13 pytań T/F.

Te dwa tory kształcenia listeningu łącznie (raz w tygodni 1 i drugi raz 2 ) dają rewelacyjne efekty.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - -
Jest jeszcze tor 3 - ale DOPIERO to jak z tamtymi sobie radzisz: SPEECH SHADOWING - powtarzasz na głos to co słyszysz na słuchawkach - nie powtórzysz czegoś czego nie zrozumiałeś, przy okazji poprawia sie akcent intonacja, płynność mówienia etc.
Ja jestem załamana. Studiuję teraz filologię angielską i jak z innymi przedmiotami idzie mi dobrze, tak ze słuchania mało co rozumiem. Z mówieniem już się przełamałam i nie mam problemów, ale z listeningów na razie najwyższa moja ocena to 65 % a próg zaliczeniowy to 63 czy coś koło tego. Także z takim wynikiem boję się tego, że po prostu mogę sobie nie poradzić i nie zaliczyć tego przedmiotu. Codziennie poznaję nowe słownictwo. Ale to chyba nie w tym problem, bo moje koleżanki które znają nawet mniej słówek ode mnie i mają mniejszy zasób słownictwa rozumieją więcej. Nie chcę siedzieć bezczynnie aż pod koniec roku wykładowca mi powie, że muszę powtarzać. Te metody podane przed Dario spiritual są dla mnie jakoś mało zrozumiałe. Z czego to w ogóle jest? A w ogóle gdzie można kupić te audiobooks? To jest w empiku?
Jest juz tyle stron, nawet wymienianych nie jeden raz tutaj na forum, gdzie mozna posluchac angloj. mowy - sluchaj i icz sie tak.
Nie rozumiem dlaczego tak malo rozumiesz-jak przeciez znasz slowa ktore sa wymawiane.
Cytat: Hatsumomo_San
tak ze słuchania mało co rozumiem.

A jesli przeczytasz ten sam tekst, to ile z niego rozumiesz?
Te metody podane przed Dario spiritual są dla mnie jakoś mało zrozumiałe. Z czego to w ogóle jest? A w ogóle gdzie można kupić te audiobooks? To jest w empiku?[/quote]

To jest z 1 - moich doświadczeń w uczeniu samego siebie i udzielaniu korepetycji. 2 - z zaleceń Pameli Sharpe (Ohio State University - autorki classic and still the best TOEFL preparation mannual ) 3 - z praktyki nauczania na lingwistyce stosowanej.

TOEFL to test z amerykańskiego angielskiego (Test of English as a Foreign Language) - wymagany w US i akceptowany poza nim bardzo powszechnie.

'Here is the News' kiedyś przerabiano na 3 roku anglistyki w Warszawie -wiem od znajomych, bo ja studiowałem co innego. Powinny być w EMPIKU - teraz jest nowe wydanie z CD, wydawnictwa POLTEXT, ja uczyłem się ze starego (wydania) z kasetami wydawnictwa WSiP. Łącznie ok 150 modelowych newsów z pytaniami z listening comprehension, podanym trudniejszym słownictwem raz z synonimami, ćwiczeniami z pisania headlines, i wreszcie tłumaczeniem (back translation Polish into English).

Stare testy do TOEFL mogę Ci podesłać po kosztach (tyle za ile kupiłem), jak popytasz znajomych, poszukasz na allegro to spokojnie znajdziesz.

Speech Shadowing jest rutynowo stosowaną techniką na lingwistyce stosowanej, która pozwala poprawić i zautomatyzować zarówno rozumienie jak i 'produkcję' żywej mowy.
Cytat: eva74
Cytat: Hatsumomo_San
tak ze słuchania mało co rozumiem.

A jesli przeczytasz ten sam tekst, to ile z niego rozumiesz?

tak około 3/4 ( mam na myśli, że tak słówko po słówku), ale jak czytam to zasze staram się też z kontekstu coś wywnioskować. Jednak w słuchaniu tak nie umiem.
Cytat: terri
Jest juz tyle stron, nawet wymienianych nie jeden raz tutaj na forum, gdzie mozna posluchac angloj. mowy - sluchaj i icz sie tak.
Nie rozumiem dlaczego tak malo rozumiesz-jak przeciez znasz slowa ktore sa wymawiane.

Może dlatego, że brytyjczycy mają inny akcent od polskiego ?
;-)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa