Nauka słownictwa na anglistyce.

Temat przeniesiony do archwium.
Hej, zacząłem w tym roku anglistykę i mam wątpliwości co do sposobu nauki nowych słów, wyrażeń. Aktualnie robię tak, że do każdego nowego słówka zapisuję angielską definicję ze słownika i polskie tłumaczenie słówka. Jednak nie wiem, czy to nie za mało. Czy może również koniecznie powinienem zapisywać przykład zdania z użyciem danego słówka, wyrażenia? Jakie są Wasze sposoby? Zwracam się tutaj głównie do studentów filologii ;)
edytowany przez novnek: 21 paź 2015
Cytat: novnek
Czy może również koniecznie powinienem zapisywać przykład zdania z użyciem danego słówka, wyrażenia?

tak, to może pomóc
Tak, napisz pare zdan z tym. Co pomoze to tez jego synonymy.
Zwroc uwage, ze nie zawsze uzywamy to samo dane slowo w innych zdaniach/sytuacjach.
nie musisz wymyslac zdan ani przepisywac ze slownikas.
szukaj w google, znajdz sobie przyklad, ktory Ci sie spodoba bardziej niz inne (tylko musisz sie upewnic, że jest poprawny, a nie np. napisany przez translator z chinskiego)
na anglistyce (szkoda, że cały czas mi się wydaje, że na Anglistce) raczej sugerowałabym też wyszukiwanie w słowniku tego, co znajduje się "wokół" tego nowego słowa - jakieś słowotwórstwo, wyrażenia pokrewne, itp.
Do takich głębszych analiz polecam Ci dobry słownik:
thefreedictionary.com
thefreedictionary jest dosyć trudny, więc bardziej bym polecał np. Longmana online
Zainwestuj w słownik "Oxford Dictionary for Advanced Learners". Znajdziesz tam wszystko, co Ci będzie potrzebne: zdania, struktury, idiomy, kolokacje itd.
Do sprawdzania podstawowych idiomów konwersacyjnych kup sobie First Idioms First! (Octotext)
ja się uczę angielskiego z multikurs. Mają bardzo dużą bazę słówek podzieloną tematycznie. Jest też spoko system do powtórek :) - powtarzasz tylko to, czego nie umiesz
Na semantyce mieliśmy ciekawe ćwiczenia, z których część dzisiaj polecam swoim uczniom. Jedno z nich polega na tym, że z danego tekstu wypisuje się czasowniki, rzeczowniki i przymiotniki, a następnie:
- do "zwykłych" czasowników dobieramy ich wersje frazowe lub odwrotnie, jeśli istnieją (np. continue, carry on)
- do przymiotników dobieramy 3 synonimy i 1 antonim (np. small, tiny, little, minute, huge)
- w przypadku rzeczowników sprawdzamy ich definicje
Ćwiczenia takie są dość żmudne, ale w stosunkowo krótkim czasie pozwalają na rozbudowanie słownictwa. Oczywiście, można sobie zmienić liczbę poznawanych słów, bo zdecydowanie lepiej nauczyć się mniej słówek, ale naprawdę je znać, niż przelecieć większy zasób, ale po tygodniu zapomnieć większość. W nauce słownictwa najważniejsze jest to, by znaleźć taką technikę czy strategię, która to Tobie będzie odpowiadać. Powodzenia i wytrwałości życzę! :)
To co napisał @marcelkucaj to bardzo, BARDZO dobre sposoby na przyswojenie sobie słownictwa. Nie ucz się czytając słowniki ani listy słówek, to Tobie nic, absolutnie nic nie da.

Słówek należy się uczyć zapisując je do swojego specjalnego zeszytu na nowe słówka w dany sposób:
1. Najpierw piszemy słowo
2. Potem jego tłumaczenie
3. Następnie koniecznie należy zapisać sobie wymowę, jeżeli jesteś na anglistyce to to jest dla Ciebie obowiązkowe podwójnie. Gramatyka opisowa powinna Ci to uświadomić.
4. Dalej piszemy jedno albo nawet dwa przykładowe zdania z użyciem tego słowa
5. Zostawiamy dużo miejsca wolnego pod tym słowem i przykładowymi zdaniami! W ten sposób będziesz mógł potem dopisać słowa z podobną tematyką, przeciwnymi znaczeniami, etc. itp. Jak się uczyłeś jak zbudowane jest drzewo, to uczyłeś się po kolei, od dołu (korzenie) do góry (korona drzewa z liśćmi i gałęziami), czyż nie? Jakbyś miał raz wspomniane że drzewo ma korę, a potem że ma korzenie, a później że ma koronę, to by o wiele dłużej zajęłoby komukolwiek zapamiętanie tego. Tak samo jest z nauką słownictwa.

Poza tymi sposobami bardzo polecam wejść na stronę www.oja.wsjo.pl , wejść w zakładkę przykładowe testy i porobić sobie część sprawdzającą słownictwo. Sposób w jaki to zadanie jest skonstruowane zmusza do aktywowania całych zasobów leksykalnych w głowie i szukania ogromnej ilości synonimów zanim się znajdzie pasujące słowo.
Temat przeniesiony do archwium.

Zostaw uwagę