Wytłumaczycie mi proszę dlaczego muszę zastosować ten czas?

Temat przeniesiony do archwium.
Dzień dobry, uczę się rozróżniać czasy Past Simple i Present Perfect, przejrzałam wiele stron z wytłumaczeniami, jednak wciąż mam spory problem z niektórymi zadaniami..
Przykładowo:
1)We have had/'ve had a microwave for many years. <-- dlaczego nie had? Nie można napisać tego w znaczeniu, że mieliśmy mikrofalę przez wiele lat i użyć PS?

2)Their dishwasher broke down last month and they haven't used it since. <---- dlaczego broke, skoro to, że zmywarka się zepsuła MA wpływ na teraźniejszość,bo nie mogą jej użyć, dlaczego więc nie użyjemy PP?

3)Martha has had her car since she passed her driving test. <--- tu to samo, czemu nie "has passed" skoro to dzięki temu, że zdała- ma auto?

4)I have eaten/'ve eaten a lot of Italian dishes this week. <---- dlaczego have eaten, jaki ma to związek z teraźniejszością?

Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc, próbuję już od kilku dni się tego nauczyć i niestety z marnym skutkiem :(
Cytat: snkdrck1
Przykładowo:
1)We have had/'ve had a microwave for many years. <-- dlaczego nie had? Nie można napisać tego w znaczeniu, że mieliśmy mikrofalę przez wiele lat i użyć PS?

można, jeżeli chcesz powiedzieć, że już nie macie mikrofali.

Cytat:
2)Their dishwasher broke down last month and they haven't used it since. <---- dlaczego broke, skoro to, że zmywarka się zepsuła MA wpływ na teraźniejszość,bo nie mogą jej użyć, dlaczego więc nie użyjemy PP?

bo jest 'last month'. Jak jest takie okreslenie czasu opisujące, kiedy cos sie wydarzylo, musisz uzyc czasu past.

Cytat:
3)Martha has had her car since she passed her driving test. <--- tu to samo, czemu nie "has passed" skoro to dzięki temu, że zdała- ma auto?

bo zdanie z since wskazuje na zdarzenie z przeszlosci bedace poczatkiem okresu, ktory trwa do dzisiaj

Cytat:
4)I have eaten/'ve eaten a lot of Italian dishes this week. <---- dlaczego have eaten, jaki ma to związek z teraźniejszością?

'ten tydzien' jeszcze sie nie skonczyl.
Może sęk w tym że nie rozumiesz zdań, np w 3 nie ma w kontekście dzięki temu;))
Aaric, wiem, że nie ma w zdaniu "dzięki temu", wzięłam to stąd, że na stronie z zastosowaniem Present Perfect jest napisane, że używa się go by podkreślić skutek wydarzenia. Ze zdania Marta ma auto od kiedy zdała egzamin na prawo jazdy - mogę wywnioskować, że Marta ma auto dzięki temu, że zdała prawko, bo gdyby go nie zdała to auta by przecież nie miała.. Wiem, że już trochę kombinuję, ale jakoś nie mogę tego załapać :( Dziękuję za wszystkie linki, na pewno przejrzę ;)
I skoro "zdanie z since wskazuje na zdarzenie z przeszlosci bedace poczatkiem okresu, ktory trwa do dzisiaj" i dlatego stosuje się PS, to czemu w zdaniu:
I haven't eaten/have not eaten meat since I was eighteen - używam PP? :)
znajdz w tym zdaniu
1. stan, ktory trwa do dzisiaj
2. wydarzenie bedace poczatkiem tego stanu
Cytat: mg
znajdz w tym zdaniu
1. stan, ktory trwa do dzisiaj
2. wydarzenie bedace poczatkiem tego stanu

snkdrck1 asked a few times why? That's a reasonable question to ask, don't you guys think?
Why calls for an answer that starts with BECAUSE or something close to it.
What's wrong with this forum and you, among others?
Cytat: Janski
snkdrck1 asked a few times why? That's a reasonable question to ask, don't you guys think?

Not really.

Why is there something rather than nothing?
Why was I born in this country?
Why is Janski such a stiff-ass?
Some answers can only be given by a Higher Being ......:-) who knows all the answers.
Temat przeniesiony do archwium.