Past Perfect/Past Perfect Continuous

Temat przeniesiony do archwium.
Mam pytanie dlaczego powino być:
,,Mike had woken up long before his alarm-clock rang." a nie ,,had been waking up"?
Ja to rozumiem tak, że: ,,Mike budził się długo, zanim jego budzik zadzwonił", długo się budził, a więc według mnie jest tu nacisk na czynność, coś bardziej ciągłego niż krótkiego dlatego według mnie powinno być ,,had been waking up".
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
long before = na dlugo przed, nie chodzi o to, ze ta czynnosc trwala dlugo

czyli: obudzil sie
Dziękuję:)
A jeszcze mam pytanie powinno być:
,,Celia had been trying to find a good job for three months when they employed her." czy ,,had tried"? Ja uważam, że ,,had been trying", tylko chciałam się upewnić
ok
Ok, czyli had been trying, dzięki
w tym przypadku, oba czasy przekazuja to samo
Te ,,for three months" mnie skłoniło do Past Perfect Continuous.
A jeszcze mnie zastanawia zdanie: ,,The train had been going south for a few hours when the accident happened." Dlaczego tutaj będzie Past Perfect Continuous, skąd mamy wiedzieć, że ten wypadek wydarzył się temu właśnie tramwajowi, a nie ogólnie jakiś wypadek? Bo ja to tak rozumiem, że jeśli byłby to czyjś wypadek, to wtedy Past Continuous, bo dwie czynności w tym samym czasie, jedna krótka, jedna długa, a jeśli temu właśnie tramwajowi, to wtedy Past Perfect Continuous, bo jechał do momentu wypadku.
Cytat: Karolinaa01
Te ,,for three months" mnie skłoniło do Past Perfect Continuous.

i bardzo dobrze, bo to jest informacja, ktora preferuje uzycie past perfect continuous; ja tylko pisalem, ze oba czasy znacza to samo w tym kontekscie

tu akurat nie ma znaczenia, czy wypadek zdarzyl sie pociagowi, czy komus innemu z zewnatrz - tutaj masz nakierowane ile czasu minelo, az sie wypadek wydarzyl, czyli 'for a few hours'

kiedy pominiesz informacje 'for a few hours', wowczas masz mozliwosc powiedziec:
The train was going south when the accident happened.
edytowany przez engee30: 20 maj 2018
Ok, dziękuję bardzo
edytowany przez Karolinaa01: 20 maj 2018
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Fonetyka i fonologia