pp czy ppc?

Temat przeniesiony do archwium.
1.She's been ill for over a month. 2. I've been learning English for almost 2 years.

Dlaczego pierwsze zadanie jest w PP a drugie w PPC?
kiedy już sądzę że znam te czasy nadal mam jakieś wątpliwości przy tym jeżeli chodzi o for gdy pojawia w obydwu tych czasach

Czy ma ktoś jakąś wskazówkę kiedy na 100% zastosować Present Perfect a kiedy Present Perfect Continuous przy tym jak mamy do czynienia z określeniem czynności Ile trwa? "for "
no bo 'be' nie uzywa sie w czasach continuous, poza wyjątkami typu He's being intentionally obtuse.

Nikt nie powie She's been being ill for over a month.
tak, zwroty z przymiotnikami, typu 'be ill' praktycznie tylko w czasach prostych, a w Perfekcie to tylko w czasach prostych.
Cytat: zielonosiwy
no bo 'be' nie uzywa sie w czasach continuous, poza wyjątkami typu He's being intentionally obtuse.

Nikt nie powie She's been being ill for over a month.

Oczywiście, że powie, ale znaczenie jest inne. Dla mnie to znaczy, że ona nie jest chora ale tylko udaje chorą od miesiąca. Porównaj sobie znaczenia tych par zdań: She's ill. / She's being ill. || She's been ill. / She's been being ill.
czyli : 'she's being ill' znaczy, ze teraz udaje?
a np. you're being impatient?
You are being impatient znaczy ze w tej sytuacji wykazujesz się niecierpliwością ale nie jesteś z natury niecierpliwy.
Jeśli ktoś zrobi coś głupiego a nie chcemy go urazić i osądzać to możemy powiedzieć you are being naive, w ten sposób nie mówimy ze ktoś jest naiwny z natury tylko w tej danej sytuacji reaguje naiwnie. Np. You are being stupid by doing that. Etc. Jeśli powiesz You are stupid to jest to obraźliwe bo mówisz, że ogólnie ktoś jest glupi, w continuous nie jest jest raczej ostrzezeniem bo dotyczy tylko jednej wybranej sytuacji.
ehm, nie Ciebie pytałem :-)
A ja nie zauważyłam że to ty pytasz jakoś tak mi się wydawało że to pyta osoba pytająca.Sorry didn't want to step on anybody' toe.
I was being careless .:)
To dlatego że pisałam z telefonu a z telefonu wszystko inaczej wygląda
edytowany przez chippy: 11 kwi 2024
Temat przeniesiony do archwium.