Ponieważ języka angielskiego uczą się ludzie niemal na całym świecie, Anglicy wprowadzili cos w rodzju "międzynarodowych" nazw poszczególnych poziomów nauczania opierających się oczywiście na j. angielskim. Nazwy te używane są przez większość szkół językowych oraz przez wydawców podręczników. Mają one głównie na celu zorientowanie sie, na jakim etapie znajomości jezyka znajduje się dana osoba. Poziomy te wyglądają następująco:
- przyjmuje się, ze średnio zdolna osoba przy standartowej, przeciętnej intensywności nauki języka potrzebuje 6 lat, by od przysłowiowego "zera" dojść do poziomu FCE. I tak:
1 rok - Beginner - od angielskiego "begin" (zaczynać) to poziom startowy, osoby zaczynające naukę od początku, bez wcześniejszego kontaktu z językiem;
2 rok - Elementary - jak sama nazwa mówi poziom "elementarny", w dalszym ciągu opanowuje się podstawy języka,ale "coś tam już liznęła".
3 rok - pre - intermediate
4 rok - intermediate, z angielskiego "pomiędzy", bo to jakby połowo drogi do Fce (a wcześniejszy poziom "przed pomiędzy"). Przyjmuje się, ze po ukończeniu tego etapu nauki osoba dosć dobrze zna już podstawygramatyki i potrafi sie dogadac w prostych sytuacjach. Ten własnie poziom z reguły oficjalnie obowiązuje na obecnej , "starej" maturze ( po 4 latach nauki w liceum).
5 rok - upper - intermidiate ( w wolnym tłumaczeniu "wyższy pomiędzy"). Szlifowana jest gramatyka i słownictwo.
6 rok - FCE - powtórka, czas poswięcony na przygotowywanie się do podejścia do egzaminu, robienie testów i tym podobnych rzeczy.
Posiadacz FCE zna angielski na poziomie ŚREDNIOZAAWANSOWANYM, co oznacza, ze do biegłości jeszcze sporo przed nim.
Po zdaniu FCE można zdawać CAE - tzw poziom ADVENCED czyli "zaawansowany". Niektóre szkoły, np. British Coucil zakłada, ze na zrobienie tego dyplomu potrzeba ok. 2 lat po fce, STĄD POZIOM "pre - CAE" ("przed egzaminem") i Cae (rok bezposrednio przed podejściem).
Ten kto zda Cae, zna angielski własnie na POZIOMIE ZAAWANSOWANYM.
Dalszym krokiem jest pROFICIENCY ( Z ANGIELSKIEGO "BIEGŁOŚĆ") . I tu znów widziałam podział na "pre - CPa" i Cpa. Jeśli go zdasz, możesz z dumą twierdzić, ze nasz angielski biegle w mowie i piśmie.
Powodzenia !