dlugotrwale zapamietywanie slowek?

Temat przeniesiony do archwium.
Please poradzcie cos bo normalnie oszaleje. Jestem na poziomie Cae, duzo czytam gazet po angielsku, slownik przegladam wieczorami, robie zadania z ksiazek roznych-ale niestety moja glowa nie jest w stanie zapamietac slowek na dluzej niz pare godzin lub dni(zalezy od slowka).

Powiedzcie jaki jest sukces do dlugotrwalego zapamietania slowek?

Nie wiem co robie zle.. Zawsze jak widze jakies slowko to sprawdzam je w slowniku, patrze na przyklady uzycia, sama cos zawsze notuje w zeszycie-ale to nic nie daje.Juz zaczynam powoli sie zastanawiac czy nie mam aichaimera haha ;) Prosze o rady.
Twój problem można rozwiązać trzema sposobami.

1. Jeśli niemozesz lub nie lubisz nauki z komputerem, powinnaś robić tzw. "fiszki" - karteczki, na których z jednej stronie bedzie słowo/wyrażenie angielskie, na drugiej jego polskie znaczenie i ewentualnie zdanie kontekstowe.

2. Jeśli mozesz, lubisz i chcesz uczyć się z komputerem, to masz 2 sposoby, o obydwu już pisałem ale napisze jeszcze raz.

A) Musisz czytać przy komputerze korzystając z pomocy słownika Collinsa wydanego przez Young Digital Multimedia. Słownik ten ma tzw. tester czyli program wspomagajacy uczenie się słowek.
Każde słowo, które sprawdzasz wprowadzaj do pliku testera. Po wprowadzeniu 20-30 słowek przewrwij czytanie i przejdź do testowania. Każde słowo oceniona na 5 jest usuwane. Testuj się do pozostawienia w pliku 5-10 słówek, następnie wróć do czytania. Tester zapamietuje swój plok do następnego dnia.

Ucząc się w ten sposób bedziesz uczyła się tylko tych słów/wyrażen, które sa Ci najbardziej potrzebne i tylko wtedy, gdy ich nie pamiętasz.

B) ucz się przy pomocy programu SuperMemo, pisałem o nim multum razy. Kup sobie Rozmówki angielskie w miesiąc (ok. 20 zł), naucz się tworzyć własne bazy i do dzieła.

Powodzenia.
Dzieki Bejotka. Myslalam o Super Memo i o bazach ale po przeczytaniu paru postow na forum stwierdzilam ze jest to zbyt skomplikowane dla osoby ktora jest na bakier z komputerem i dosc czasochlonne.

Mysle ze fiszki to najlepszy pomysl i ten slownik Collinsa tez dobry pomysl.Gdzie mozna go kupic i ile kosztuje?
>... Myslalam o Super Memo i o bazach ale po przeczytaniu
>paru postow na forum stwierdzilam ze jest to zbyt skomplikowane dla
>osoby ktora jest na bakier z komputerem i dosc czasochlonne.

SuperMemo i własne bazy wcale nie są takie skomplikowane. Na portalu www.anglista.org możesz za friko ściągnąć program SM98, pod adresem http://www.anglista.org/forum/dload.htm?action=category&id=7&start=20&sortby=name z kolei możesz sciągnąć przykładową bazę SM "Repetytorium leksykalne" wraz z instrukcją jej rozbudowy. Reszta będzie nalezała do Ciebie.

Nie mniej jednak nie kazdy musi lubić i korzystać z SM, dlatego pisałem o fiszkach i słowniku Collinsa. Sam słownik kosztuje 180 zł. Ale na portalu Gazety Wyborczej www.gazeta.pl można go było kupić lub dostać jako bonus przy zakupie programów YDP za więcej niż 200 zł. Opłacało się. Jeśli nie dostaniesz z GW spróbuj na stronie wydawcy http://www.ydp.com.pl

Fiszki mozesz robić intuicyjnie, mozesz też na próbę kupić pakiet gotowych fiszek wydawnictwa "Cztery głowy" widziałem ostatnio w księgarni lingwistycznej małe pakieciki, ale nie zwróciłem uwagi na cenę. Wieksze pakiety (ponad 1000 fiszek) kosztowały po 49 zł.
A ja korzystam z Prof. Henre'go - slownik 3 i 4, wygodny, bo wybierasz slowka, jest bardzo duzo cwiczen dodatkowych i w wiekszosci przyklady uzycia.
Problem - tych z wyzszej polki po prostu nie ma, mozna je sobie dolozyc, ale to juz nie to samo.
Ja mam problem z zapamietaniem wymowy, generalnie chyba mam cos ze sluchem i dlatego korzystam z tej plyty. Supermemo mnie wkurza, nie mozna wybrac materialu do nauki, moze jest dobre przy uczeni sie frazali. No i jest tylko opcja wiem - nie wiem. Trudno skojarzyc tak uczone slowka i zapamietac trwale.
pozdrawiam
Już nieraz pisałem o nauce z Profesorem Heniem. Ma ona pewne zalety nawet w porównaniu z SuperMemo. Niestety ani PH, ani SM nie nauczą się za Ciebie. W obu trzeba głośno i wyraźnie powtarzać słowa i przykładowe zdania.

W tym wątku jednak jego autorka prezentuje poziom CAE i choć byc może nie zna wszystkich słówek z PH 3,4 (przepraszam jeśli jest inaczej), to zależy jej na słownictwie z książek i prasy angielskiech, które właśnie czyta, a tu Słownik Collinsa, SM i nawet fiszki mają zdecydowaną przewagę nad PH.

Wracając do oceny programu SM, to służy on przede wszystkim do nauki liniowej, możliwość wyboru jest tylko opcją. Jednak jego największą wartością jest mozliwość tworzenia własnej bazy słówek i każdy użytkownik, który potrafi uzyć MS Worda nie tylko jako maszyny do pisania może stworzyć prawie profesjonalną bazę, czego nie daje żaden inny program edukacyjny.
A czy mozna gdzies dostac program do nauki slowek tzn do tworzenia wlasnych baz tak jak na stronie internetowej na ktorej znajduje sie te forum a wiec ang.pl.Jest">aang.pl.Jest tu specjalny program do nauki slowek, mozesz wpisywac slowka i powtarzac je caly czas, dodawac nowe slowka, segregowac itd. Czy mozna gdzies sciagnac taki program?

I czy jezeli uzyje programu do nauki slowek na ang.pl zrobie tutaj swoja baze to czy bedzie ona tutaj caly czas czy jest jakas mozlioosc przypadkowego skasowania jej?Wiem ze tworzesnie takiej bazy jest czasochlonne wiec nie chcialabym stracic czasu nad czyms co nie jest wieczne.

Czy istnieja programy ktore daja gwarancje zachowania slowek na stale?Nawet gdy bede miala wirusa na koputerze?
1. Takim programem jest SuperMemo (SM98) , które mozesz ściągnąć ze stron www.anglista.org lub www.angielski-online.pl.

2. Przed wirusem niestety 100% obrony nie ma. Możesz tylko zabezpieczać co jakis czas swoją bazę i w przypadku katastrofy z małymi stratami ją odtworzyć.

3. Innymi programami, ktore pozwalają tworzyć własne dane są Profesor Henry i eTeacher, ale w przypadku Profesora jest to znacznie trudniejsze.
Bejotka kolejn e pytanie jakie sie nasuwa mi:Jak zabezpieczyc taka baze?
I jak to sciagnac ze strony anglista.org.Tam nie ma zadnego *buttona* zeby sciagnac to.Czy ja juz jestem taka slepa..?
"... kolejne pytanie jakie sie nasuwa mi:Jak zabezpieczyc taka baze?

Są jakby dwie mozliwosci zabezpieczania;

1. Zabezpieczanie procesu nauki - kilka razy pisałem już jak to robic.
2. Zabezpieczanie całości bazy. W tym przypadku należy spakować ZIPem folder, w którym jest zainstalowany program SM wraz z jego bazami i zapisać go na CD lub dyskietkach.

"I jak to sciagnac ze strony anglista.org.Tam nie ma zadnego *buttona* zeby sciagnac to.Czy ja juz jestem taka slepa..?"

Rzeczywiście od razu po wejściu na portal nie ma żadnego, jak piszesz, *buttona* ale sa na górze ekranu tzw linki. Kliknij na słowo "Programy", Potem na "SuperMemo" teraz zobaczysz całą stronę linków, wybierz "Supermemo 98 ", teraz otrzymasz te *buttony*. Pierwszy z lewej pozwoli Ci sciagnąć sam program SuperMemo.

Gdy już będziesz mała program mozesz cofnąć sie do strony wyboru baz. Sa tam 3 moje bazy: "anglista.org serwisy SMS ", "Slowka slowka.pl" i "Supermemo Repetytorium" są one bardzo podobne, ja osobiście za najlepszą uważam te ostatnią. Jest tam jeszcze jedna, dla mnie bardzo ważna "Supermemo Harry Potter ". Jest to baza, która na podstawie Repetytorium napisała jedna z uzytkowniczek i moderatorek forum "ila25".

Te bazy są małe, mają po dwadzieścia kilka słówek, ale chodziło mi o to, żeby pokazać potencjalnym użytkownikom SM jak sobie radzić z tworzeniem tych baz..
Bejotka dzieki serdeczne.Za pare godzin zabieram sie do pracy :)

Ahha.. A czy na to samo wyjdzie jezeli stworze wlasna baze na ang.pl w dziale nauka slowek i na super memo98? Co jest bardziej korzystne?
Życzę powodzenia!!

>Ahha.. A czy na to samo wyjdzie jezeli stworze wlasna baze na ang.pl">ang.pl w
>dziale nauka slowek i na super memo98? Co jest bardziej korzystne?

Powinno wyjść to samo, ale 100% nie zagwarantuję. Ja nie korzystam z nauki słówek na ang.pl">ang.pl. Nie chce przez to w żaden sposób oceniać tego systemu. Doba ma trochę za mało godzin bym mógł wypróbować wszystkie systemy online. Kilkanascie lat temu zafascynował mnie program SM z jego naukowym podejsciem do procesu nauki i do tej pory nie zmieniłem zdania. Bardzo sobie cenię wiele innych programów, niektóre z nich polecam również na forach, nie mniej jednak "SuperMemo to jest to", Coca-Cola podobno też, ale od CC wolę piwo.
znowu_jae, podaj swój adres email, to moze Ci podeśle jakąś swoją bazę.
>znowu_jae, podaj swój adres email, to moze Ci podeśle jakąś swoją
>bazę.

Po pierwsze - musisz wykreslic teraz z tego zdania to: "moze". Po drugie, Ty wiesz co narobiles? Zaraz bedzie " Ja tez chce" jakies 732 razy. Wspolczuje. Zaskoczykes mnie. Coraz wiecej niespodzianek na tym FORUM.
Moj mail to:

[email]
Bejotka serdecznie dizekuje :)

Ciesze sie ze jestes na tym forum i pomagasz zagubionym ;)
Żeby pamiętać na dłużej śłówka trzeba je utrwalać, a żeby je utrwalaćrntrzeba być aktywnym, jest takie miejsce gdzie mozesz zmierzyćrnsię z innymi swoją znajomością słówek - to naprawdę motywuje! ( ang.webd.pl )
Dajcie sobie spokój z Supermemo i innymi programami. Na początku fajnei to wygląda, ale to nie ludzkie. Człowiek nie jest jak maszyna. rnrnJa zapisuję słowa, do którym trudno wrócić np. z filmu, gazety itp. do słowniczka, dadając przykładowe zdanie. Potem trzeba zaglądać i powtarzać, a to co nie ,,wchodzi" wyobrażać w nietypowy sposób. rnrnNiech ktoś spróbuje w Supermemo zrobić przerwę na 2 tygodnie...mając za sobą np. kilkaset słów. rnrnWedług mnie te programy są dobre do malutkich baz słówek chyba że ktoś jest maniakiem wkuwania. rnrnZamiast bawić się robienie bazy, biorę zeszyt i piszę.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa