English File and Supermemo

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!!!

Właśnie rozpocząłem nauke angielskiego w szkole prywatnej. Uczymy się z podręcznika English File. Naukę wspomagam programem Supermemo, sam tworzę baze słówek, zdań, zagadnień gramatycznym, występujących w książce English File. Mam także wszytkie teksty zawarte w książce w mp3.
Proszę o wskazanie najlepszej nauki angielskiego, aby osiagnąć sukces.
pozdrawiam
Wybrałeś słuszną drogę. Wspomaganie klasycznej nauki programami komputerowymi przyspiesza sukces, szczególnie jeśli wykorzystujesz do tego program SuperMemo. Nie ma na naszym rynku multimediów drugiego programu, który pozwala na tworzenie baz danych ze słówkami i ćwiczeniami gramatycznymi na podstawie dowolnego podręcznika. Trochę ustępuje mu pod tym względem eTeacher.

W podręczniku Berlitza czytałem, że języka należy uczyć się 30 minut 3 razy dziennie, codziennie, 7 razy w tygodniu, 52 tygodnie w roku i 3 - 5 lat. SuperMemo uczy takiej systematyczności, dzięki algorytmowi optymalizacji powtórek pozwala ograniczyć ten proces do nauki 30 minut raz dziennie, ale codziennie itd.

Do samej nauki słówek warto też korzystać z programu Profesor Henry - Słownictwo, a do nauki gramatyki najlepszy jest Profesor Henry Gramatyka. Po uzyskaniu pewnego stopnia zaawansowania warto sięgnąć po inne programy wydawnictwa Edgard.
dziękuje Bejotka za odpowiedz.
Obecnie zacznę II semestr angielskiego. Na początku używałem supermemo 98, a od 2 miesiecy mam 2004. W swojej bazie mam narazie około 500 słów.
Nie wiem czy dobrze ja tworze?
Chciałbym napisac między innymi jak ona wyglada.
1. program wyświetla polskie słowo
2. program czeka na wpisanie angielskiego słowa
3. po wpisaniu odpowiedzi program pokazuje czy prawidłowo udzielilismy odpowiedzi.
4. nastepnie pokazuje transkrypcje ang. słowa.
5. odgrywa dżwięk słowa ang.

Zdaje sobie sprwę, że to bardzo prosta baza, ale superMemo uzywam dopiero 3 miesiace. Co można dodać do takiej bazy, aby uatrakcyjnić naukę, czy można dodawać pliki mp3?
Widze, że program jest skuteczny, nie trace czasu na powtarzanie słówek, które dla mnie są oczywiste. Nie wiem czy do takiej bazy mozna dodawać całe konstrukcje zdań?
pozdrawiam
SuperMemo w wersji 2004 umożliwia wprowadzanie dźwięku w formacie MP3. Bazę mozna urozmaicić na kilka innych sposobów.
No.:
- wprowadzić elementy Polish-English, English-Polish (oczywiście te ostatnie bez wpisywania), dyktando (jak w bazie Angielski w 5 miesiące) można też wprowadzić testy wyboru, elementy graficzne itp, itd.

Wiele informacji na ten temat znajdziesz w podręczniku "Angielski z komputerem" lub w ebooku Pawła Wimmera, który możesz znaleźć w sieci.
Oprocz tego co robisz, koniecznie trzeba czytac po angielsku dodatkowe teksty - artykuly, najpierw uproszczone, potem oryginalne (ktory to poziom English File?), potem ksiazki.
Trzeba tez ogladac filmy - na poczatrek z subtitles, potem bez. Ile sie da, i wiadomosci na CNN czy BBC.
Mozesz tez starac sie rozmawiac z ludzmi na gg po angielsku albo na skypie, jeszcze lepiej;)

najwazniejsze jest uzywanie jezyka w praktyce czyli mowinie i rozumienie. Dzieki temu najlepiej zapamietujesz slowa i struktury gramntyczne, gdy je slyszysz/widzisz w kontekscie i aktywnie ich uzywasz.
Im wiecej bedziesz uzywac angielskiego tym szybciej bedziesz robic postepy i tym efektywniejsza nauka bedzie.
Dziękuje za odpowiedz. Mam ściagnięty ebook Pawła Wimmera, lecz omawia on tylko Supermemo 98, domyslam się że wersja 2004 ma więcej możliwości. Czy w podręczniku "Angielski z komputerem" znajdę szeroki opis supermemo w wersji 2004? Czy jest możliwość aby odwrócić bazę na Polish-English? Szukam też mozliwości wylistowania wszystkich wprowadzanych słówek angielskich. Mam problem jak sobie poradzić z wprowadzaniem polskich liter (poprzez próbe wprowadzenia polskiego znaku wyświetła sie jakas funkcja programu), obecnie obchodze ten problem poprzez kopiowanie polskich liter z notatnika. Do wprowadzenia znaków transkrypcji używam czcionki sm.ipa. Do wprowadzenia dzwieków uzywam programu Filemon, i słownika Colinsa z 2001r, czy istnieje nowsza wersja Colinsa, zawierająca wiecej słówek?
pozdrawiam
hmm, angielskiego uczyłem się już na lektoratach na studiach, w róznych szkołach ang.Ale nie było zauwazalnych postepów.
Obecnie mam za soba I sem ang,(English File 1 część) w szkole językowej w małej grupce max 6-8 osób, 2x50min. I zauwazyłem znaczne postepy. W domu uczę się słówek wykorzystając supermemo 2004, mam net bezprzewodowy, a więc rozmowy przez skype za bardzo nie wychodza, co najwyzej mogę konwersowac przez pisanie. Z programów TV anglojęzycznych mam tylko EuroNews.
Ile trzeba dać sobie czasu, aby móc swobodnie konwesować po ang? Czy 3 lata nauki powinny zupełnie wystarczyc?
Nie chodzi tu o lata ale o ilosc godzin i efektywnej nauki. Do osiagniecia poziomu CPE czyli C2, czyli close to the native speaker level potrzeba ok 7[tel]godzin lekcyjnych + osluchanie sie z jezykiem - jakies takie byly wyliczenia wg British Council. Oczywiscie chodzi o aktywna nauke, nie odbebnianie godzin.

Co oznacza swobodna rozmowa? W sumie, juz poziom intermediate (czyli jakies 4[tel]godzin nauki), niech bedzie, ze ok 3 lata powienien zapewnic umiejetnosc plynnego mowienia, jezeli tej sprawnosci sie nie pomija, co czesto niestety sie dzieje na kursach:(

Gadaj chociazby na gadu - bo moze nie cwiczysz wymowy, ale cwiczysz dosc szybkie reagowanie, o ile gadka ma sie toczyc, no i slownictwo.

Co do samej nauki, na poczatku szybko widac postepy, kolo pozoimu intermediate jest gorzej.

Trzymam kciuki.
Niestety w podręczniku nie ma zbyt wiele o SM2000, to wersja, która w Polsce nie jest wydawana z żadną bazą, dlatego nie była szczagółowo opisywana. Najbardziej istotną funkcją, której nie ma w MSM jest tzw. "incremental readiing", to takie uzupełnianie przyrostowe bazy na podstawie czytanek w internecie literatury. Wiecej o tym napisać nie mogę, gdyż nie ćwiczyłem szczegółowo tego zagadnienia.

P[os odwracania elementów bazy jest dość dobrze opisany w rozdziale FAQ na stronie producenta.

Listowanie elementów uważam za bezsensowne, nie po to wprowadzono algorytm optymalozacji powtórek, by zawarość bazy listować, drukować i kuć tradycyjnie. Ale to tylko moje zdanie. Gdybym chciał coś takiego zrobić zrobiłbym to w dwóch krokach:
1 eksport do dosptaci Q&A;
2. Wczytanie takiego zbioru Wordem i usuniecie przedrostków "Q: " i A: ".

Ja dźwięk wprowadzam przy uzyciu programu Cool Edit 96 i dowolnego słownika na CD. Najczęściej jest to "Longman Słownik Współczesny", czasami Collins, czasami PWN Exford.
Po eksporcie do dosptaci Q&A otrzymujenastepujący plik:

Q: telefon

A: feUn

Q: popołudnie

A: Afte'nun

Q: piłka nożna

A: 'fUtball

Q: torba

tzn. słowo polskie, i transkrypcja, a nie pojawia sie słowo ang.
Jak to prawidłowo zrobic?
Trudno mi powiedzieć coś na ten temat ponieważ nie znam Twojej bazy. Generalnie taka opcja, tzn odwracanie zamiana kolejności pytannie -> odpowiedź jest możliwa tylko dla najprostszych baz, tzn takich, które mają conajwyżej 3 componenty - 2 tekstowe i jeden dźwiękowy.
Z Twojego opisu wynika, że masz taka kolejność:

- pytanie polskie (telefon)
- odpowiedź (transkrypcja feUn)
- odpowiedź (phone)
itd

Moim zdaniem operacja zmiany kolejności pytanie-odpowiedź dla takiej bazy jest
niemożliwa inaczej niż na piechotę.

Gdyby kolejność komponentów w tej bazie byłaby następujaca:
- pytanie polskie (telefon)
- odpowiedź (phone)
- odpowiedź (transkrypcja feUn)
itd

konwersja byłaby możliwa, tym że zginęłaby w niej transkrypcja.

BTW

Ja osobiscie uważam, że tworzenie bazy z transkrypcją jest pozbawione sensu w dobie multimediów. Oczywiście transkrypcja jest potrzebna, zwłaszcza studentom anglistyki, ale oni powinni uczyć się jej inaczej.
witam!!!

Czy program audacity jest dobrym programem do zgrania kursów BBC na HDD.
Podczas zgrywania kursów troszkę zniekształcony jest dzwiek.
pozdrawiam
Podobno tak. Opis tego jak to można zrobić znajdziesz w ksiązce Pawła Wimmera "Angielski z komputerem". Ja wole to robić kprzystając z programu Cooledit 96. Podobnie można wykorzystać Gold wave, ale nie idzie mi z nim tak dobrz. Moze po prostu przyzwyczjenie jest drugą naturą. Poszukaj na tym forum, parę razy pisałem jak to robić.
Mam pytanie jak w supermemo 2004 wyłaczyć skróty klawiaturowe, aby uzyskać możliwośc wpisywania polskich lite typu: ą,ć,ś itp...
Czy ktoś z Was sie uczył z podręcznika English File? Jaka róznica jest między starym a nowym podrecznikiem. pozdrawiam
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa