brytyjska wymowa - ratunku

Temat przeniesiony do archwium.
mój angielski jest dobry: nie mam żadnych problemów z czytaniem różnorodnych tekstów o wysokim stopniu trudności. mam trochę doświadczenia w tłumaczeniach w obu kierunkach.

jednak moim ogromnym problemem jest pron. nigdy nie uczyli mnie native speakerzy. mówię tak, że często ludzie mnie nie rozumieją. wolno, mam problemy z akcentem, intonacją, wymową niektórych głosek.

czy mogę prosić o rady? chodzi mi o podręczniki/ zasoby w sieci, za pomocą których mogłabym wyćwiczyć potrzebne mi umiejętności. a muszę je wyćwiczyć, bo za kilka miesięcy bronię się po angielsku.

przejrzałam kilka, ale trudno mi cokolwiek wybrać ( - a poza tym, te, które widziałam koncentrują się na wymowie pojedynczych słów, intonacji poświęcono bardzo mao uwagi)
"How Now Brown Cow" Z nagraniami. Podobno bardzo dobra. Trudna do zdobycia. Może na jakimś allegro czy tym podobne.
Zostanę tu chyba etatową propagatorką podcastów ;-)

ollle, ja mam trochę podobnie. Podręczniki do wymowy wymieniał tu ktoś niedawno chyba w wątku o Stelli. Oprócz tego radzę Ci ściągnąć sobie darmowy odtwarzacz, np. iTunes, klikasz tam opcję "podcasts" i szalejesz. Do ćwiczenia intonacji polecam np.

http://www.linguagum.com/listen-and-repeat-advanced/

dalej chyba sobie poradzisz. Jeśli za kilka miesięcy bronisz się po angielsku, odtwarzacz mp3 zdejmiesz sobie z uszu dopiero wtedy, operacyjnie ;-)

Pozdrawiam
Jeśli chodzi o podręczniki, w Bałutowej cała druga część jest poświęcona wymowie zdań.
Jak mi znajdziecie serwer to wam wrzuce. 151 mb z 60% stopniem kompresji.
ja się na tym w ogóle nie znam... ale może można by wrzucić na YouSendIt? albo zshare.net?
chodzi o:

Bronisława Bałutowa "Wymowa Angielska". Wyd. Philip Wilson
czy
Bronisława Bałutowa "Wymowa angielska dla wszystkich". Wyd. Wiedza Powszechna http://www.swistak.pl/aukcje/2692894,Bronislawa-Balutowa-Wymowa-angielska-dla-wszystki.html

?
a znasz moze jakies ksiazki opisuje wymowe amerykanska?
znalazlem 'Wymowa Amerykańska J. Arabski' ale nie wiem nic o tej ksiazce oprocz tego ze wyd. WP i 206 stron. z roku 1987 wiec pewnie w ksiegarni nie bedzie.
wrzuce zatem na zshare, wieczorem pewnie podam link.
opisujace*
ollle, Ja mam "wymowa angielska dla wszystkich"

pakk, Sorry, wymową amerykańską nigdy się nie interesowałam. Ale widzę, że ten Arabski jest na allegro od 5 zł, chyba można zaryzykować ;-)
dzięki, już znalazłam gdzie indziej
Zdaje się, że obie książki Bałutowej są identyczne. Nie ma do nich kaset, w każdym razie nie proponowano mi zakupu kaset.
a warto tę książkę kupić?
Kasety istnieją, korzystałam z nich.

Książkę moim zdaniem warto kupić nawet bez kaset. Dokładne, praktyczne wyjaśnienia prostym językiem, przykłady, ćwiczenia, omówione błędy popełniane przez Polaków, formy słabe, łączenie wyrazów, akcent zdaniowy.
Ja również zastanawiałam się nad kupnem jakiejś książki do wymowy i znalazłam "English Pronunciation In Use" Cambridge od poziomu Elementary do Advanced. Korzystał już ktoś z niej? Bo zastanawiam się czy warto kupić czy nie :-)
Moi studenci jednak trochę narzekają, że nie mogą na podstawie samych objaśnień nauczyć się wymowy poszczególnych głosek (czasem każę im coś przeczytać PRZED ćwiczeniem wymowy danej głoski na zajęciach). To jest jedno zastrzeżenie. Drugie to niestosowanie transkrypcji zgodnej z IPA (rozbieżności dotyczą ok. 8 symboli). Poza tym przyłączam się do pochwał: klarowny, choć wcale nie nadmiernie uproszczony, sposób wyłożenia materiału, informacje wykraczające poza wymowę pojedynczych dźwięków, dużo rad przeznaczonych konkretnie dla Polaków itp.
Podreczniki swoja droga, ale ja bardzo zachecam do sluchania codzien wspomnianych podkastow, lub audiobookow, ktorych nie brak w sieci i w bibliotekach [pewnie na uczelni tez tego masz sporo]. Naprawde warto zainwestowac w odtwarzacz mp3 [jesli jeszcze nie masz jakims cudem :) ], do tego przydalyby sie sluchawki kanalowe, tlumiace dzwieki z zewnatrz, tak zebys mogla sluchac plikow bedac na halasliwej ulicy czy w pociagu, bez obawy o utrate sluchu. Efekt gwarantowany, pozatym nie powinno zabierac ci to zbyt wiele czasu, mozesz sluchac wtedy, kiedy zwykle nic nie robilas, np idac do sklepu itp.
pozdrawiam i powodzenia!
>Efekt gwarantowany, pozatym nie
>powinno zabierac ci to zbyt wiele czasu, mozesz sluchac wtedy, kiedy
>zwykle nic nie robilas, np idac do sklepu itp.
>pozdrawiam i powodzenia!

Jesli chodzi o samo sluchanie to efekt niestety nie jest gwarantowany - poczytaj w temacie akcent o Polakach/Zydach mieszkajacych w USA przez np. 50 lat, ktorzy mieli stycznosc z angielskim na co dzień, a mimo to mowia z silnym zagranicznym akcentem. Zeby sluchanie wystarczylo trzeba by bylo miec wyjatkowy sluch.
Poza tym nie polecam uzywania takich sluchawek wszedzie - np. przechodzac przez ulice mozna nie uslyszec samochodu.
Sądzę, że gwarantowany jest efekt _poprawy_ wymowy, zwłaszcza u kogoś, kto pisze "ratunku, nie rozumieją jak mówię" i ma zamiar jednocześnie pracować z podręcznikiem :-)
Drugie to niestosowanie transkrypcji zgodnej z IPA
>(rozbieżności dotyczą ok. 8 symboli).

Czy mógłbyś/mogłabyś podać przykład tych rozbieżności?
Ciekawe, czy wszystko się wyświetli

Przykład Wilson My

milk /ɪ/
car [a:] /ɑ:/
hot [ɔ] /ɒ/
bird [ə:] /ɜ:/
put /ʊ/
now [au] /aʊ/
go [ou] /əʊ/
there [ɛə] /eə/
Nie no, wyświetliło się!
Rzeczywiście. Dziękuję. To chyba nie jest jakiś wielki problem, łatwo to sobie "przetłumaczyć". Jak wpisujesz te znaki?
Chodzilo mi raczej o akcent i intonacje zdania. wiadomo, ze generalnie wymowa ang jest trudna dla polakow i malo kto moze sie pochwalic nienaganną. Jednak wiedza ktory wyraz w zdaniu zaakcentowac, jak intonacja powinna wznosic sie i opadac, moze znacznie przyczynic sie do naszego bycia zrozumianym. Mozna uslyszec ludzi mowiacych po ang z obcym akcentem ktorych da sie bez poblemu zrozumiec, m.in z tego wzgledu, ze wiedza gdzie ma byc akcent w zdaniu.
pzdr!
> Jak wpisujesz te znaki?

Przekopiowałem je z pliku w edytorze WordPerfect.
>Przekopiowałem je z pliku w edytorze WordPerfect.

E, to mi się nie przyda, myślałam naiwnie, że jakoś przechytrzę moje Supermemo 98, żeby je wyświetlało :-)
To w takim razie masz racje.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia