kilka pytań

Temat przeniesiony do archwium.
cześć, kilka pytań

1. kiedy używamy w zdaniu that, this, it jako polskie "to, tego" ?? od czego zależy użycie?

2. jeśli mamy zdanie "ja myślę, że on..." to w angielskim powinno być "I think that he..." ? czy that może być pomijane?

3. czas Past Perfect jest używany do opisywania czynności(zdarzeń) z przeszłości, które wystąpiły przed inną czynnością przeszłą. czy jego użycie zależy od tego jaki był odstęp między tymi czynnościami? jakiego czasu użyć gdy nastepowały one po sobie a jakiego gdy dzielił ich większy odstęp czasu?

4. jakiego czasu użyć do opisywania przeszłości w stronie biernej z podanym czasem "yesterday, two days ago itd."
myslałem, że powinien być użyty past simple, ale spotkałem się z PP
jak to jest?
a i jeszcze jedno

5. jaka jest różnica w użyciu w zdaniu, że się coś "ma" np. do zrobienia
chodzi mi o różnicę w "I am to..." i "I am supposed to..." ?
1. bylo o tym juz na tym forum, poszukaj.
2. 'that' moze byc pomijane w mowie potocznej.
3. raczej nie zalezy, ale podaj moze przyklad dla zobrazowania.
4. raczej tylko past simple, choc spotkalem sie pare razy z uzyciem PP przez native'a. ja bym jednak nie ryzykowal.
5. I am to = mam cos zrobic, bo taki mam zamiar
I am supposed to = mam cos zrobic z powodu 'czynnikow zewnetrznych', tzn. bo tak sie ode mnie oczekuje, ktos mnie do czegos wyznaczyl etc.
bliskie niekiedy 'I should', 'I am expected to', etc.
>3. raczej nie zalezy, ale podaj moze przyklad dla zobrazowania.

dwie sytuacje

a: robiłem sobie zakupy, potem poszedłem do fryzjera, potem spotkałem Johna i wreszcie wróciłem do domu
Spojrz na to inaczej
a - ciag zdarzen nastepujacych po sobie, opisywany zgodnie z chronologia. W tym przypadku uzywamy caly czas Simple Past, bo pierwsze zdanie ustala nam punkt odniesienia, a kazde nastepne odnosi sie do zdarzenia, ktore mialo miejsce pozniej, w zwiazku z czym nie ma mozliwosci uzycia Past perfect
b: najpierw ustalasz punkt odniesienia w przeszlosci, punkt wyjscia dla calej historii (zawsze w Simple Past), a potem piszesz o czyms, co mialo miejsce wczesniej, no i musisz uzyc Past Perfect.
ok, dzięki za to wyjasnienie

a czy Past Perfect stosuje się w zdaniach pojedynczych?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Programy do nauki języków

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia