Jak to wymówić?

Temat przeniesiony do archwium.
Słucham piosenki "It's a Jungle Out There", starając się ją powtarzać
i mam problem z wymówieniem zdania:
"Do you know what's in the water that you drink?" i jeszcze frazy "If you paid attention". Pewnie są tam formy skrócone, ale pojęcia nie mam jak to wymawiać. Słyszę jakąś zbitkę głosek i na końcu wyraźne "drink". Podpowiecie coś?
>"Do you know what's in the water that you drink?"
Tutaj praktycznie nie słychać 'do' - zdarza się, gdy ktoś mówi szybko, w codziennych rozmowach. NB. czasem zamiast 'do' słychać tylko 'd', wobec czego na przyklad 'do you know' jest wymawiane jako 'dziu noł' (i zapisywane jako "D'you know"). Poza tym samogłoska w 'that' jest zredukowana, ale to normalne - poczytaj sobie o weak forms.

>i jeszcze frazy "If you paid attention".
tu też prawie nie słychać 'if' - dla zachowania rytmu, bo 'if' nie jest tu slowem akcentowanym, w związku z czym samogloska moze byc bardzo zredukowana.
Bardzo mi pomogłaś, dziękuję. Nadal nie do końca wszystko tu słyszę, ale próbuję. O weak forms czytam trochę, ale to co znalazłam jest trochę na razie zbyt skomplikowane dla mnie. Najtrudniej mi idzie ze słowami zaczynającymi zdanie, np.tak jak tutaj "D'you know". Nigdzie nie znalazłam tak łopatologicznie napisanego, żebym na moim etapie nauki zrozumiała. Dziękuję.
po prostu czasem zjada sie slowa na poczatku zdania, jezeli nie sa akcentowane - szczegolnie czesto slychac to w pytaniach 'wju danit' = Have you done it?; 'ju poulisz' = 'are you Polish?" itp.
http://www.eslcafe.com/grammar.html

Przeczytaj sobie szczególnie "Conversational Language"

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie