Powtórka podstaw - wybór książki

Temat przeniesiony do archwium.
Witam serdecznie.
Na początek chciałbym się przywitać gdyż to mój pierwszy post na tym forum i choć dzis sie zarejestrowałem to od dłuższego czasu czytam tu opinie o szkołach językowych w krakowie.

OK, do rzeczy.
Zamierzam sie zapisac na kurs angielskiego ale ponieważ moja wiedza jest dość, że tak to nazwę nieregularna to chciałbym usystematyzować podstawy żeby nie tracić na to czasu w szkole (ani pieniędzy). Znajomy polecił mi repetytorium Oxford, poniżej link to okładki:
http://znam.to/userfiles/R/097/R097-99b4f5f.jpg

Chciałbym zapytać Was czy to jest dobry wybór czy może do usystematyzowania podstaw możecie polecić coś lepszego?
Moim zdaniem jest to bardzo dobre repetytorium dla maturzystów, szczególnie cenie sobie działy "Word bank" i "Functions bank". Zajrzyj na polską stronę tego wydawnictwa, znajdziesz tam nowsze wydanie tego repetytorium.

Poza tym polecam "Angielski dla wiecznie początkujących" Wydawnictwa Egdard.
Witam. Dziekuję za odpowiedź. Ja właśnie jestem na takim poziomie maturalnym ale mam dużo "ubytków" i chciałbym po dobrym uzupełnieniu rozpocząć dalszą edukacje. W takim razie zakupię to repetytorium.

Pozdrawiam
Może zanim kupie jeszcze sie troche upewnie czy to dobry zakup. Chodzi o to, że ja mam luki na różnych poziomach wiedzy - również na tym elementarnym i zastanawiam sie czy to repetytorium sie dobrze bedzie nadawać. Chodzi mi o to, że ono może być doskonałe dla maturzystów ale ja nie zamierzam po nim zdawac matury tylko chce zrobic dobrą powtórke i załatać luki żeby isc na kurs i nie zaczynać go od poziomu najniższego gdyż aż tak źle ze mna nie jest (chyba).
Ktoś coś doradzi zanim kupię?
Może do powtórki przed kursem kup sobie książkę do gramatyki, np. Murphy Grammar in Use czerwony, albo jeśli czujesz się pewniej niebieski (przejrzyj sobie w księgarni). Tam jest dział "Study Guide" i test "If you are not sure which is right", gdzie przy każdym pytaniu podany jest rozdział, w którym dane zagadnienie jest omawiane, więc możesz przerabiać tylko swoje słabe punkty. W każdym rozdziale są wyjaśnienia, co prawa po angielsku, ale bardzo proste, na przykładach, i same ćwiczenia gramatyczne, bez czytanek itp.
Dzięki wielkie za propozycje. Jutro udam sie do księgarni i zobaczę. Nadal czekam na wszelkie sugestie :)
Witam ponownie. Byłem w księgarni przyjrzeć się wspomnianym książkom niestety w biegu na szybko. Podręcznik do gramatyki jest dosc gruby wiec wydaje sie byc solidny jednak nie zauważyłem tam prawie żadnych wyjaśnień. Jedynie na poczatku każdego unitu malutka ramka i to praktycznie tyle. Możliwe, że coś przeczyłem z uwagi na to, że jak pisałem wyżej - nie było czasu. Na uczelni korzystaliśmy z książki New English File i tam w dziale gramatycznym było więcej wyjaśnień dot. danego zagadnienia. Fajnie by było znaleźć coś podobnego. Bardzo proszę o opinie do tego co napisałem. Pójde jeszcze raz do księgarni się przyjrzeć, mozliwe ze nie zwróciłem uwagi na coś istotnego dlatego proszę o rady.
Ogólnie wydaje mi się że podręcznik do gramatyki byłby dla mnie lepszym rozwiązaniem niż repetytorium.
w gramatyce Murphy'ego, którego poleciła ci Ullak lewa strona zawsze jest poświęcona na wyjaśnienia i przykłady a prawa na ćwiczenia więc wyjaśnień jest tam całkiem sporo - pod warunkiem, że chcesz czytac po angielsku.

Minus - trochę mało ćwiczeń do każdego zagadnienia, ale to można uzupełnić ćwiczeniami netowymi.

Tak naprawdę trudno coś polecić nie wiedząc jakie te braki i na jakim dokładnie poziomie jesteś:( - są książki łatwiejsze i trudniejsze.

Który English File przerabiałeś?
Czytanie po ang to nie problem - czytam codziennie i ciągle po angielsku - niestety w naszym ojczystym języku nie ma zbyt wiele ciekawych materiałów dotyczących tego czym się nacodzień zajmuje (informatyka, sieci).
na uczelni na podstawie testu na poczatku studiów zakwalifikowano mnie na poziom Intermediate i tą książke przerabialiśmy ale jako że braki elementarne zawsze miałem to niestety nie nauczyłem sie zbyt wiele. Niby teorie jeszcze troche poamiętam ale jak przychodzi co do czego - nie ma szans. Dlatego chciałbym od takiego poziomu zacząć edukację jeszcze raz aczkolwiek musze sobie wszystko usystematyzować bo tak na dobrą sprawę jakbym miał teraz napisać jakis test to na pewno wyszłoby, że musze zacząć od samego początku :/.
Jeśli chodzi o moje luki... no cóż, sam nie jestem nauczycielem i nie umiem ocenic wszystkiego. Prawda jest tak że w bardzo wielu przypadkach nawet na elementarnym niemal elementarnym poziomie nie umiałbym wyjaśnić czemu tak trzeba napisać/powiedzieć a nie inaczej, czasem musze sie długo zastanowić to mi sie przypomni, czasem nie.Cieżko podać przykład jakiś konkretny. To co mi teraz do głowy przychodzi to na pewno odwieczny problem z przyimkami - nigdy nie umiałem ich dobierać odpowiednio.

Daltego chcę wziąc podręcznik do gramatyki i zacząc od poziomu elementarnego - jeśli cos bedzie dla mnie oczywiste to od szybko to przerobie to w mgnieniu oka więc nie bedzie to jakas wielka strata czasu a jeśli coś nie bedzie już oczywiste to chce żeby wreszcie sie takie stało :D.
Nie znam sie wiec nie chcę oceniać ale jak spojrzalem na kilka początkowych unitów do tej książki Murphy'ego to stwiedziłęm - banał, otworzylem bardziej w środku - tu już bylo troche inaczej - nie wszystko było takie jasne. Poprzeglądalem ten unit i stwierdzilem ze nie ma tu tak naprawde informacji, która mi wyjaśni jak ma mrozwiązać te ćwiczenia po prawej bez wiekszych wątpliwości. Wnioski z tego mogą być różne - albo źle popatrzyłem albo nie nadaje sie do nauki angielskiego i jestem tępy :D (mam nadzieje ze to pierwsze).

Pozdrawiam i przepraszam ze sie tak rozpisałem.
. Prawda jest tak że w bardzo wielu
>przypadkach nawet na elementarnym niemal elementarnym poziomie nie
>umiałbym wyjaśnić czemu tak trzeba napisać/powiedzieć a nie inaczej,

A po co masz wyjaśniać? Wystarczy że wiesz jak jest dobrze.

Poprzeglądalem ten unit i stwierdzilem ze nie ma tu tak naprawde informacji, która mi wyjaśni jak ma mrozwiązać te ćwiczenia po prawej bez wiekszych wątpliwości.

Jeśli tak, to może rzeczywiście książka nie jest dla Ciebie. Ale to mogło też wynikać z tego, że przeglądałeś ją w pośpiechu i nie skoncentrowałeś się. Możesz powiedzieć czego dotyczył ten unit, który czytałeś?
>A po co masz wyjaśniać? Wystarczy że wiesz jak jest dobrze.
Racja. Problem w tym ze zbyt wiele razy nie wiem.

Nie pamiętam niestety już teraz konkretnie tego unitu. Pójde do księgarni jutro jęsli dam rade i wybadam dokładniej. Poszukam jeszcze na necie, może znajde kilka stron z tej książki w wersji elektroniczej tak żeby zerknąć.
OK, znalazlem cos na necie i moge podać przykład.
Unit 25 (I used to...)

Na samym początku jest rysunek z gościem, który pracował w fabryce. No i już mam niejasność patrząc na te przykłady: ale dlaczego used to a nie zwykly past simple? OK, ja wiem ze za pomocą used to wyraża się czynności do których przywykliśmy itp itd wiec ten unit nie sprawi mi problemu. Na pewno po drodze spotkam sie z unitami ktore beda dla mnie nie jasne i prawdopodobnie ta książka nic mi nie rozjaśni. Wiadomo - jest internet, moge sobie poszukać dlaczego tak a nie inaczej ale w tym momencie kupno ksiązki byłoby bez sensu bo po co mam wydawać pieniądze skoro te unity, ktore beda dla mnie oczywiste nic nie wniosą do mojej głowy, a te ktore nie będą banałem również nie bo w książce brakuje dostatecznego wyjaśnienia.

Unity z czasami - niby jest jakis wykresik ale jakoś on do mnie nie przemawia - wiem ze tego nie zapamiętam. Z drugiej strony znam te czasy wiec też nie sprawią mi wielkiego problemu. Chciałbym książkę w której znajde troche opisu, dlaczego tak, w jakich sytuacjach tak a nie inaczej, jakies dodatkowe wskazówki.
W podręczniku New English File do kazdego unitu z tył jest troche gramatyki. Nie jest jej wiele ale podoba mi sie sposob w jaki jest to przedstawione. Może jest coś jeszczeco możecie polecic?
Na końcu miało być:
"Może jest jeszcze coś co możecie polecić?"

Klawiatura odmawia posłuszeństwa.
>"Może jest jeszcze coś co możecie polecić?"

Myślę, że w powinieneś poszukać coś polsko-angielskiego. Nie znając Twojego poziomu trudno coś doradzić. Ja bardzo lubię "Repetytorium gramatyczne" Donaty Olejnik. Trochę mniej "Gramatykę języka angielskiego" Szkutnika.
Hm. Może ktoś inny będzie miał jeszcze jakiś pomysł, co Ci można polecić w tej sytuacji. Albo spędź trochę więcej czasu w księgarni, aż wybierzesz coś drogą eliminacji

Przy okazji może wytłumaczę to "used to", bo widzę potrzebę:

OK, ja wiem ze za pomocą used to wyraża się
>czynności do których przywykliśmy itp itd

otóż do mówienia o czynnościach do których przywykliśmy używany wyrażenie BE USED TO, a to co innego niż samo "used to". "Used to" mówimy, gdy kiedyś coś robiliśmy, a teraz już nie, tak jak w przykładzie w tej książce: pan kiedyś pracował w fabryce, a teraz w supermarkecie. To jest wyjaśnione tym zdaniem: He worked in a factory before, but he doesn't work there now. W ćwiczeniach są inne obrazki, np. pani, która kiedyś miała długie włosy, a teraz ma krótkie, pana który już przestał grywać w piłkę itp. Różnica miedzy "be used to doing" a "used to do" jest omówiona w książce niebieskiej.
Książki idealnej niestety nie znajdziesz. Ani takiej, która ci wszystko w 100% wytłumaczy i nie będziesz miał żadnych wątpliwości.
Murphy jest faktycznie najbardziej wszechstronny - zwłaszcza do uzupełniania luk.
Możesz spojrzeć jeszcze na książki napisane przez Vince'a - do gramatyki jest i na poziomie Elementary i na poziomie Intermediate. - też wyjaśnienia po angielsku.
OK, na pewno obejrze wszystkie wspomniane książki przy najbliższej okazji. Mam nadzieje że jutro, najpóźniej w pon uda mi się wyskoczyć do księgarni.
Widziałem, że do tej książki Murphy'ego jest też dodatek "Supplementary Exercises". Gdybym kupił tą książkę Murphyego to warto w ten dodatek zainwestować?

Do pełni szczęścia przydałoby się jeszcze coś do budowania słownictwa. Ogólnie jak pisałem wyżej każdego dnia siedzę w książkach anglojęzycznych ale jest to język techniczny i mimo to nie mam jakiegos wielkiego zasobu słów (takich ogólnego przeznaczenia). Możecie polecić jakiś konkretny tytuł w połączeniu z wczesniej wspomnianymi książkami?
Ja mam podobny problem, niby orientuje sie w zasadach gramatyki, ale zawsze są jakieś luki i niewiadome. Przeglądałam wiele podręczników gramatyki, ksiązek do samodzielnej nauki z CD, programy komputerowe itd., uczęszczałam nawet na kurs.

Wniosek, jaki wyciągnełam, jest jeden: za wiedzę trzeba płacić. Żadna ksiązka ani program komp. nie daje wyczerpujących informacji o gramatyce i stylistyce języka obcego.
Podyktowane jest to chęcią zarobkową wydawnictw. Jest teraz bardzo modne, ze pewne działy gramatyki są wydawane w osobnych ksiązkach, aby wydawnictwo jak najwięcej sprzedało i zarobiło, bo nie wierzę, by chodziło o dopasowanie do potrzeb klienta, który niby ma możliwość kupienia z danej dziedziny tylko tego,co go akurat iinteresuje, np. odmiana czasowników nieregularnych czy zastosowanie przedimków.
Zmuszani jesteśmy kupować kilka jak nie kilkanaście pozycji i we wszystkich szukać, bo w jednej ksiązce jest coś krótko omówione, w innej więcej, ale za to nie ma czegoś, co z kolei rozszerzono w innej i tak trzeba kupić kolejną i kolejną.
Co do kusów też zauwazyłam, ze wiedza jest skąpo przekazywana. Być może trafiłam na takich lektorów (co im się tłumaczyć nie chciało) ale przecież oczywistym jest, że szkoły językowe też chcą zarobić. Nie jest w interesie szkoły błyskawiczne przekazanie wiedzy i nauczenie języka, bo klient szybko odejdzie i się nie zarobi. Kursy trwają i trwają, wiadomości skapują, a forma przekazywania wiedzy mierna ....
Cóz pozostaje, albo sie jest na tyle bystrym, ze obłozy sie człowiek ksiązkami , do tego internet i obcojęzyczna TV i będzie efekt, albo się korzysta z pomocy prywatnych lekcji. No,ale to już słono kosztuje. Chcesz wiedzieć, to płać;) Pozdrooooooooooooo:))))
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia