Gramatyka opisowa - składnia (PILNE!)

Temat przeniesiony do archwium.
31-56 z 56
| następna
A main clause—must contain a subject and a verb as well as express a complete thought.
W książkach są bardzo proste przykłady typu John eat ....etc. A w tym przypadku ?
A czy zdanie "We all expected" mozna powiedziec ze wyraza complete thought?
We all expected Jane - teraz ok ? To drugie zdanie ok ?
Ale zobacz, jesi zdania ktore wziales na grubo to wd ciebie main clauses to gdzie sa subordinate clauses?
nie wiem jakie sa interpreatacje subordinate clause masz

Czyli masz te 2 zdania jak podales i masz wskazac jakie to sa main clauses w nich? Chyba nie, czy tak?

p.s. prywatnie nie odpowiadam nikomu, na face nie jestem, przykro mi, tylko tu
edytowany przez savagerhino: 22 lut 2015
No subordinate clauses to ta część niepogrubiona. Definicja to z grubsza: A subordinate clause depends on the main clause which it often modifies.

Tak pytałem czy pogrubiona część to main clause - nie pogrubiona wiadomo - subordinate.
edytowany przez jb90: 22 lut 2015
bardzo rozmyta definicja bo w drugim zdaniu pogrubiona czesc jest podmiotem i nie moze byc samo z siebie okrzyknieta 'main clause' in its own right. To jest moje zdanie. MOze twoj nauczyciel ma inne. nie wiem
Cytat: savagerhino
Ja mialem na mysli w zdaniu 'Who(ever) destroyed the fence remains a mystery.
W tym zdaniu 'who' wydaje sie byc attributive i dlatego moze byc free relative, i pradopodobnie jest

ale to nie jest sytuacja taka sama jak w zdaniu askera. Tamto bylo bez ever i to jest podstawowa roznica.
Cytat: jb90
We all expected Jane to win the first prize.
Climbing the highest mountains in winter is very dangerous.

Czy to są main clauses w tych zdaniach ?

drugie zdanie ma strukture identyczna ze zdaniem z who destroyed the fence. Zauwaza to i mysl.

pierwsze ok po dodaniu Jane.
Cytat: mg
Cytat: savagerhino
Ja mialem na mysli w zdaniu 'Who(ever) destroyed the fence remains a mystery.
W tym zdaniu 'who' wydaje sie byc attributive i dlatego moze byc free relative, i pradopodobnie jest

ale to nie jest sytuacja taka sama jak w zdaniu askera. Tamto bylo bez ever i to jest podstawowa roznica.

Otoz to, mysle ze jest:

'unless it is a free relative in -ever or receives the same interpretation, i.e. the interpretation which Donnellan (1966) calls ‘attributive’)'

The important characteristics of the referential use is that it picks out an idividual
the attributive use gives a description, which some individual might satisfy"
@sav
ale chodzi o zdanie z pierwszej wiadomosci w tym watku.
niech bedzie chociaz nie weim o jaka wiadomosc chodzi
wiadomosc = post
tego zdania o ktore dyskutujemy w pierwszym poscie nie widze. ale moze zle patrze
Ok, to był post z 19:29
Proszę o sprawdzenie tego zadania.
Task 4. Analyze the structure of the complex sentences indicating: the clause structure:
1. main clause / subordinate clause;
2. the type of subordinate clause: NCl, AdjCl, Rel Cl, that-CL, etc,;
3. Name functions the subordinate clauses perform: Subject, Od, Oi, Cs, Co, Adv.;
4. the type of structure of the subordinate clause: finite / infinitival, participial.


Who destroyed (SUB.CL) the fence remains a mystery (M.CL).
Type– Relative clause
Function– subject
Type of structure – Finite

The audience realized (M.CL) that the author was very tired(SUB.CL).
Type– that clause
Function– ???
Type of structure – Finite

The truth is (M.CL)that the neighbors are extremely noisy(SUB.CL)
Type– that- clause
Function-???
Type of structure – Finite

We offered our friends support (M.CL) when they needed it.(SUB.CL)
Type– adj clause
Function– ???
Type of structure – Finite

We all expected Jane(M.CL) to win the first prize.(SUB.CL)
Type– ???
Function– ???
Type of structure – infinitive

Climbing the highest mountains in winter is very dangerous. (????)
Type– ???
Function– ???
Type of structure – ???

Susan believed(M.CL) her sister to be a genius. (SUB.CL)
Type– noun clause
Function– ???
Type of structure – infinitive

TV news speakers know(M.CL) that they have to overcome the problems with the pronunciation of foreign names.(SUB.CL)
Type– that-clause
Function– ???
Type of structure – Finite

Because you are so responsible (SUB.CL), the children truly enjoy your lessons(M.CL).
Type– Adv clause
Function - ???
Type of structure – Finite

The sports authorities offered support to(M.CL) who needed it(SUB.CL).
Type– adj clause
Function– ???
Type of structure – infinitive

Proszę chociaż o kilka rozwiązań/poprawek z tych 10 zdań. Cokolwiek, żebym miał przykład jak robić resztę. Pozdrawiam.
edytowany przez jb90: 23 lut 2015
1. zignorowales moja rade. Porownaj sobie zdania z who w 1 i 10.
2 za duzo znakow zapytania.
A czy cokolwiek co tu rozwiązałem jest dobrze i które to przykłady ? Nie rozumiem tej waszej formy pomocy - wiecie dokładnie o co chodzi a piszecie zagadkami. Przecież gdybym wiedział jak to zrobić to nie szukałbym pomocy w necie tak ? Ja naprawdę chcę to jak najszybciej rozwiązać bo już 2 dzień przeczesuję internet i książki gramatyczne i nic - zrobiłem to tak jak potrafiłem najlepiej, a znaki zapytania wstawiłem dlatego, że nie wiem jaka jest odpowiedź. Poza tym nie wiem o co chodzi z tymi zdaniami z who, ale nawet mniejsza o nie. jest jeszcze 8 innych.
edytowany przez jb90: 23 lut 2015
moze nie jeste sz tych, ktorzy kaza nam odrabiac z anich zadania domowe, ale widze, ze nie orientujesz sie w temacie. Potrafisz rozpzonac that-clause i to wszystko.
Zacznij od funkcji: funkcja w zdaniu to moze byc podmiot, dopelnienie, okolicznik (np. czasu). Przyłóż się.
Nie mam już czasu niestety :) Pracę muszę wysłać już jutro, mam nóż na gardle i niestety nie mam całego dnia na "zabawę" ;) Nie wiem nawet co w powyższych zdaniach jest dobrze a co źle, nie mam żadnego odniesienia więc jak mam wiedzieć co dokładnie poprawiać ? Dziwna jest pomoc na tym forum - nie napiszesz nic - zero pomocy, napiszesz i chcesz, żeby ktoś sprawdził - dostajesz teksty w stylu "w sumie coś tam jest, ale tak naprawdę się nie orientujesz" czyli na dobrą sprawę to forum nie służy niczemu, bo niczego się nie można dowiedzieć :) Powinniście wprowadzić może jakiś cennik za pomoc albo i nawet od każdego słowa napisanego przez tak znamienitych ekspertów ? :) Zarobilibyście krocie :D haha
edytowany przez jb90: 23 lut 2015
kop, Kuba, kop
no tak powinienem być "dozgonnie wdzięczny" za "darmową i bezcenną POMOC od EKSPERTÓW" :D w sumie po to jest forum, ale tak w sumie to może i nie ? ech, już się nie orientuję...
korzystają Ci, którzy chcą się czegoś nauczyć.
'nie mam już czasu' pokazuje, jak bardzo Ci na tym nie zależy.
zreszta otrzymales pomoc(bez slowa podziekowania), nie gorsza niz inni, chociaz nikt tu sie nie specjalizuje w gramatyce opisowej, bo jakbys nie zauwazyl, to forum dotyczy angielskiego ogolnego
chciales pewnie zebysmy odrobili zadania za ciebie i stad twoja frustracja
Zaloz taki sam watek na innych forach i zobacz czy ci odpowiedza. Myslisz, ze kto sie zna na gramatyce opisowej? Swietni studenci i wykladowcy. "Hobbisci jezyka nie maja o tym pojecia, a tacy zwykle pomgaja w internecie. Powinines sie cieszyc, ze kogos w ogole znalazles, a ty jeszcze wybrzydzasz.
Nieładnie, Kuba.
edytowany przez zielonosiwy: 23 lut 2015
Przepraszam, że się wtrącam, ale chciałem się Wam tylko pochwalić, że znam odpowiedź na:
1. A clause consists of at least two verbs.
2. A noun phrase can function as an adverbial.
:) :) :) :)
Ale asker w 18:49 odpowiedzial za drugim podejsciem na 1, 2 i 3 poprawnie tylko ze nie dal przykladow, na 4 mu sie nie udalo ( chcociaz wczesniej strzelal 'F'-ka wszedzie) bo tylko ditransitive verbs take two objects (SVOO) a complex transitive verbs maja SVOC/SVOA. Wszystko jest w 16.20
edytowany przez savagerhino: 24 lut 2015
Temat przeniesiony do archwium.
31-56 z 56
| następna

« 

Wyjazdy do Angli

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie