List do przyjaciela w sprawie swojej choroby.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.

Mam na angielski napisać lis to przyjaciela w którym poruszę swój temat choroby,a dokładniej
- opisać problem i objawy
- napisać o dwóch rzeczach które się zrobiło w danym temacie
- poinformować jak długo się spodziewam posiada tego problemu
- zapytać o radę

Napisałem jak umiałem, kilka razy korzystałem z słownika. Chciałem sam siebie sprawdzić, w maju podchodze do matury z podstawy j. angielskiego.
Prosiłbym o sprawdzenie, ewentualnie napisanie poprawek no i o zdanie czy z takim listem mam jakie kolwiek szanse zdać maturę z angielskiego?
Pozdrawiam i serdecznie dziękuję.

Hi Magda
How are you? I hope that is OK.
I am very sick
I have high temperature. I hurt me head and my throat.
In first day my disease I was in work, but on second day I did not go to my work.
I went to doctor in my town. My doctor said that I have disease flu. Doctor gave me seven day sick leave with work and I got three cure.
During my sick I am eating a lot of vegetable and healthy food with rich vitamins.
I hope that week I recover healthy and I will go to work.
I have got question for you. Do you know how fast recover healthy? Do You know good cure on my symptoms disease?
I hope see you soon.
Regards
Hi Magda
How are you? I hope that ZMIEN NA 'IT' is OK.
I am very sick
I have PRZEDIMEK high temperature. I hurt me <-- NIEZROZUMIALE head and my throat.
InPRZEDIMEK first day POŁĄCZ TO JAKOŚ, BO NAPISAŁEŚ "W PIERWSZYM DNIU MOJA CHOROBA"my disease I was in <--ZMIEN NA 'AT'work, but on PRZEDIMEKsecond day I did not go to my work.
I went to PRZEDIMEKdoctor in my town. My doctor said that I havePRZEDIMEK disease CALLED flu. PRZEDIMEK Doctor gave me PRZEDIMEK seven day sick leave withFROM work and I got three cure<--NIEZROZUMIALE.
During my sick<-- POTRZEBUJESZ RZECZOWNIKA, A NIE PRZYMIOTNIKA I am eating a lot of vegetableS and healthy food with rich vitaminsRICH IN VITAMINS.
I hope that week I recover<--ZLY CZAS healthy<--NIEPOTRZEBNE and I will go to work.
I have gotPRZEDIMEK question for you. Do you know howBRAK SLOWA fast recover DAJ TU FASThealthy<--NIEPOTRZEBNE? Do You know PRZEDIMEK good cure on ZLY PRZYIMEK my symptoms diseaseDISEASE SYMPTOMS?
I hopeBRAK SLOWA see you soon.
Regards
edytowany przez zielonosiwy: 27 mar 2015
jak widzisz, nie jest najlepiej, ale może ci się uda zdać jezeli troche popracujesz