Rozprawka Bardzo Proszę O Sprawdzenie

Temat przeniesiony do archwium.
Bardzo prosiłabym o sprawdzenie , poprawienie błędów oraz wszelkie sugestie dotyczące słownictwa , konstrukcji zdań itp .


" Many young people decide to take a job while they are still at school .Discuss the advantages and disadvantages of such decision . "


Nowadays more and more young people decide to take a job while they are still at school . I will use the following reasons to illustrate advantages and disadvantages of this situation .

First of all , undertaking of a job by young people when they are still learn , make them more independent and responsible . The new responsibilities teach them how to manage in " the Real World " and appreciate the value of money . Another advantages is the possibility to acquire work experience . Apart from education and qualifications , employers often demand experiens from their workers . Therefore a temporary job during the studies facilitate findind a well-paid job immediately after school . Finally , a temporary job give young people money for they expenses .They can afford to buy new clothers , books , they can go to party or cimena . They may also enjoy language course or save money for holiday .

On the other hand , when they work , they do not have so much time for learning and it might have negative influence on results in studies . Furthermore , learning and working cause exhusted , overwork and stress . As a result it has a bad impact on our health .ast but not least , the income from temporary or part-time job are very small , do not even exceed < sredniej krajowej :) > . Young people have to work hard and effective and instead of that they get not much .

In conclusion , I think that when somebody is study , he has to be concetrated on studies , because it is really important . For work and earning money will be time later .
>>>undertaking of a job by young people when they are still learn , make them...
Taking a job by young people when they are still learning can make them...

>>> New responsibilities LEARN them how to survive...
>>>Another advantages is the possibility to acquire work experience .
Another advantage is that people are able to gain a work experience.

>>>Therefore a temporary job during the studies facilitate findind a well-paid job immediately after school
Therefore, a temporary job during the studies makes it easier to find immediately a well-paid job after school.

>>>a temporary job giveS
>>>for THEIR expenses
>>> They can afford to buy new clothes, books and they can go to the party or to the cinema.
>>>They may also ATTEND A language course
>>>on THEIR results

>>> learning and working can cause burnout
>>>it has a bad impact on THEIR health
Last but not least, the income from a temporary or a part-time job IS very small, it does not even excess the average payment.
In conclusion, I think that when somebody is still at school, it is very important to be focused on studies. There will be time for a job and earning money.
A czy moglabym prosic o wytłumaczenie dlaczego tak a nie inaczej ?:) Bardzo bym chciała zrozumiec bo nie bardzo mi idzie to pisanie rozprawek .. niestety.

Taking a job ..
Undertaking of ..

Dlaczego nie moze byc undertaking ?
UNDERTAKE - podjąć się ..


make them...
can make them...

Make them poprostu chyba też może być ?



>>>> New responsibilities LEARN them how to survive...
a z tym Real Word nie moze byc ?


>>>>They may also ATTEND A language course
a ENJOY nie pasuje ? Dlaczego/

Bede wdzięczna za wyjasnienie bo naprawde zalezy mio zeby się nauczyc :D
Pozdrawiam i dziekuje za sprawdzenie
paula: zamienilas 'teach them' na 'learn them' ??
i raczej 'work experience', bez 'a'
>>>>Therefore a temporary job during the studies facilitate
>findind a well-paid job immediately after school
> Therefore, a temporary job during the studies makes it easier to
>find immediately a well-paid job after school.
>

...find a well-paid job immediately after school.

>> New responsibilities LEARN them how to survive...

TEACH

learn się używa, gdy się sama czegoś uczysz. Jeśli ktoś/coś cię czegoś uczy, to używa się "teach".
undertaking może być

>make them...
>can make them...
>
>Make them poprostu chyba też może być ?

może, chociaż tam to chyba musi być "makes" bo to l. pojedyncza.
can make them brzmi lepiej; samo "makes" jest zbyt zdecydowane, nie wiesz czy naprawdę tak się stanie.

real world może być

enjoy a language course pasuje
Czyli generalnie to tak jak napisałam może być ? ( nie licząc literówek i złych końcówek:) ) Chodzi mi głównie o słownictwo i struktury .

A pod kontem matury rozsz . ile tak mw pkt mogłabym uzyskać ?

Sama się ucze niestety i czasami nie bardzo sobie radze głównie z formami pisemnymi .

Dziękuje bardzo za sprawdzenie moich wypocin :P
income - dochody , dlaczego więc IS i DOES skoro to niby l.mn?
income w angielskim to liczba pojedyncza; podobnie jak money - pieniądze; door - drzwi

Odnośnie pytania wyżej - nie mam pojęcia; nie znam się na maturach.
Therefore a temporary job during the studies facilitate findind a well-paid job immediately after school .

To zdanie miałaś dobrze, poza literówkami.

Therefore, a temporary job.....facilitates finding....(a lepiej: may facilitate - bo to tylko przypuszczenia, prawda?)
Twoje wypracowanie na maturze zostalo by ocenione mniej wiecej tak:
(max 5) Tresc - 5 pkt. - bo napisalas na dany temat, Twoje argumenty sa sluszne i uzasadnione,

(max 4) Kompozycja - 3 pkt. - tekst zawiera wstep, rozwiniecie i zakonczenie, chociaz moim zdaniem zakonczenie jest troche za krotkie (jakies jedno zdanko wiecej by sie przydalo), troszke przekroczylas limit slow (pamietaj, ze nie moze byc wiecej niz 250 slow, bo wtedy sa odliczane punkty)

(max 5) Bogactwo jezykowe - 3 pkt. - uzywasz zwrotow charakterystycznych dla rozprawki, ale jak na poziom rozszerzony brakuje 'trudniejszych slowek'
(max 4) Poprawnosc jezykowa - 2 pkt. - liczne bledy jezykowe i skladniowe

(max 18) RAZEM: 13 pkt.
To tez nie jest regula, ze dostalabys wlasnie 13 pkt. Ktos inny moglby ocenic ta prace inaczej. Twoja praca i tak jeszcze musi przejsc przez weryfikatora, ktory weryfikuje i sprawdza ta prace po raz drugi.
Oczywiscie ja to uogolnilam, kazda z tych czesci dzieli sie jeszcze na podpunkty ;)

undertaking - to bardziej przedsiebiorstwo, zobowiazanie
chyba spalam wczoraj ;) nie widzi mi sie troche, ze 'odpowiedzialnosci ucza nas czegos' tutaj moze lepiej by bylo napisac: They learn new responsibilities so that they know how to survive in the real world.
Dziękuje bardzo ;D mam nadziej , ze chociaż na mw tyle uda mi sie napisać ;)
A chciałabym się jeszcze dowiedzieć jakie jest to słownictwo na poziomie rozszerzonym ? nie mam pojęcia gdzie moge je znalezc bo pisząc np ze słownikiem starałam się używac mniej znanych słów ( bynajmniej przeze mnie ;) ) ale juz sama nie wiem .. czy byłaby możliwosc przez pania napisania takl tylko przykładowo np jak zamienic słowo lub zdanie w mojej rozprawce zeby zyskac więcej za bogactwo językowe? Mało czasu zostało ale postarałabym sie troche nadrobić moje braki jezykowe
Ty i tak uzywasz bardzo dobrych slowek, ale trzeba sie jeszcze nauczyc wprowadzania ich w zycie, bo nie zawsze po sprawdzeniu w slowniku sie zapamietuje dane slowka. Im wiecej bedziesz pisala rozprawek tym lepiej :)
i tak np. jak bedziesz chciala wyrazic swoja opinie to zamiast 'I think' i 'In my opinion' lepiej jak napiszesz:
As far as I am concerned... - Jesli chodzi o mnie...
From my point of view - Z mojego punktu widzenia
I strongly/firmly believe that... - Wierze, ze...
I am (absolutely) convinced that... - Jestem przekonana, ze...

Ale pamietaj, ze jak piszesz rozprawke za i przeciw to swoja opinie mozesz wyrazic dopiero na koncu, nigdy na poczatku. I tak tez napisalas w swojej pracy. :)
No własnie wprowadzanie w życie jest najgorsze . Czasem chciałabym użyc jakichs phrasal verbs ale nie bardzo wiem jak wiec ograniczam się do zwykłych słowek . Choc i to czasem nie jest latwe bo te końcówki odmiany ... olaboga :D heheh

Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc ;)
> undertaking - to bardziej przedsiebiorstwo, zobowiazanie

sprawdz sobie czasownik 'to undertake'
to sprawdz sobie 'undertaking' w slowniku
>to sprawdz sobie 'undertaking' w slowniku

o tworzeniu gerundiów w jezyku angielskim nie slyszelismy?
>'odpowiedzialnosci ucza nas czegos'

'odpowiedzialnosci' nas nie moga uczyc (chocby dlatego ze nie ma takiego slowa w jezyku polskim), ale obowiazki owszem.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa