kto mi sprawdzi pracę?? plis

Temat przeniesiony do archwium.
hej mam taką prośbę, jakby mógł mi to ktoś sprawdzić byłabym wdzięczna:
Podczas nieobecności anglojęzycznego kolegi, z którym dzielisz mieszkanie, dzwoniła jego siostra, która pilnie potrzebuje jego rady w ważnej sprawie. Napisz notatkę dla współmieszkańca, w której:
- przekażesz, kto i o której godz dzwonił,
-w jakiej sprawie był telefon, -poradzisz, aby skontaktował się z siostrą jak najszybciej -poinformujesz,że wyjeżdżasz do znajomych i spędzisz u niech weekend


Hi Tom, Your sister Anna phoned at 12 o'clock.
She wants to tell you something important.
Phone her and come into contact for Anna -to mi się wydaje złe zdanie I'm going to friend on weekend and I stay there.
See you. xyz
Phone her 'and come into contact for Anna' (nie, nie rob to tak..lepiej..Phone her as soon as you can, phone her immediately...cos takiego)
I'm going to friendS 'on' FOR THE weekend and I WILL stay there.
dzięki
Hi! Your sister phoned at 12 o'clock. She wanted to tell you an important message.
Phone her as soon as you can. I am going to friends for the weekend where I stay.
See you XYZ.

The model answer
Hi Tom ! Your sister phoned at 12 o'clock. She wanted to tell you the message. You should phone her in order to know details. Please contact with your sister quickly. I am going to friends for the weekend and I stay there.
See you XYZ
'The model answer'...prosze nie pisac .model a wtedy podawac cos z bledami...Ludzie..Really!!

She wanted to tell you 'the'? message. You should phone her 'in order to' (w notatce do kolegi - to zly register) know details. Please contact
'with' (co to slowo tu robi?) your sister quickly. I am going to friends for the weekend and I WILL stay there.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie