list z angielskiego do sprawadzenia

Temat przeniesiony do archwium.
PROSZĘ O SPRAWDZENIE MOJEGO LISTU
TUTAJ PO ANGIELSKU:
Dear XXX,
Thank you very much for your last letter and I am so sorry for not answering for so long. I am writing to you because I want to ask how are you getting on and I have a huge request.
Here is some information about it. As you know, I've chosen studying in London and I am pleased with that. We will be able to more spend time together. I want you to help me in seeking an inexpenisve and comfortable flat to rent.
I need a rather small flat with kitchen, bathroom and two rooms. This flat should be in the center. I can pay.....
I will arrive at the beginning of September and I will want to stay for four years. I wil also spend my holidays in London, because I want to work.
Please write me as soon as possible if you could help me. Thank you in advance for your help. I'm looking forward to your letter. Love to everybody. See you soon.
Love,
XYZ

OTO POLSKA WERSJA:
Drogi XXX
Dziękuje bardzo za twój list i przepraszam że tak długo nie pisałam. Pisze do ciebie bo chciałam zapytać co tam u ciebie słychać a także mam do ciebie ogromną prośbę.
Oto trochę informacji na ten temat. Jak wiesz, wybieram się na studia do Londynu i ciesze się z tego powodu bardzo. Będziemy mogły więcej czasu spędzać razem. Chciałabym żebyś mi pomogła znaleźć niedrogie i wygodnie mieszkanie do wynajęcia. Potrzebuję niedużego mieszkania: kuchnia, łazienka i 2 pokoje. Mieszkanie powinno być w centrum. Mogę zapłacić.... Przyjadę na początku września i chcę zostać przez 4 lata. Wakacje również będę spędzać w Londynie, bo chce popracować.
Proszę napisz jak najszybciej czy będziesz mogła mi pomóc. Z góry dziękuje za pomoc. Czekam na twój list. Pozdrów wszystkich. Do zobaczenia wkrótce.
Pozdrawiam XYZ.
Z GÓRY DZIĘKUJE ZA POMOC:)
proszę pomóżcie HELP HELP