pomoc w ocenie tlumaczenia.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, mam prosbe o ocene poniżej przetłumaczonych zdan. CAPSLOCK = WATPLIWOSCI. Z góry dziekuje.
1. Jak rozpętać burzę mózgów ?
How to LAUNCH a brainstorming session ? (UNLEASH?)
2. Jeszcze kilka lat temu nie korzystaliśmy z urządzeń, które dzisiaj posiada każdy z nas i są nieodłącznym elementem naszego życia.
ONLY a few years ago, we wouldn't use devices that any of us possess today and that are an inseparable part of our lives.
3. Doczekaliśmy się takich czasów gdzie wahadłowiec kosmiczny,który jest symbolem podboju kosmosu, staje się przestarzały i trzeba go zastąpić czymś nowocześniejszym.
We've lived to see these days, where the space shuttle, which is THE symbol of THE conquest of [0]space, is becoming obsolete and needs to be replaced with something more modern.
4. Niestety, zauważyłem że niewielu młodych ludzi rozmawia między sobą na wartościowe,ciekawe i ważne tematy, takie jak: czy kiedykolwiek skończy się ropa naftowa jak powinna wyglądać współczesna szkoła.
... Such as: WHETHER OR NOT WE WILL EVER RUN OUF OF OIL, what a modern school should look like…
5. Mam teraz pytanie do publiczności. Niech podniosą rękę wszyscy, którzy w ciągu ostatniego tygodnia rozmawiali na podobne tematy ze swoimi znajomymi.
Now, I have a question to the audience. Please raise your hands those who FOR THE LAST WEEK or so HAVE SPOKEN about similar subjects with their acquaintances.
6. Steven Johnson w swojej książce opisuje, jak powstawały pierwsze kawiarnie w połowie XVII wieku w Anglii.
Steven Johson describes in his book how the first coffee houses WERE ESTABLISHED.(CAME INTO BEING?) in England in the middle of the 17th century.
7. Dzięki kawie, która była pierwszym napojem pobudzającym, ludzie zaczęli rozmawiać, dyskutować, ścierać się ze swoimi poglądami.
Thanks to [0] coffee, which was the first stimulating beverage, people began to talk, discuss and argue over each other's views.
8. Chodzi o Kawiarnię Szkocką, która funkcjonowała w okresie międzywojennym we Lwowie, gdzie czołówka polskich matematyków takich jak …… spotykała się po zajęciach i wymyślała różnego rodzaju zagadki i problemy matematyczne.
I'm talking about a Scottish Coffee house, which FUNCTIONED during the interwar period in Lviv, where THE POLISH LEADERS OF MATHEMATHICS such as: …… would meet each other after classes and invent a variety of matematical problems and puzzles.
9. W tej luźnej atmosferze, oprócz zagadek matematycznych,gier i zabaw, powstawały bardzo ważne teorie. Prawdopodobnie w Kawiarni Szkockiej zostały stworzone podstawy analizy funkcjonalnej, która miała gigantyczny wpływ na rozwój współczesnych technologii.
In this relaxed atmosphere, apart from matematical puzzles and games, THERE WERE VERY VITAL THEORIES THAT DEVELOPED. It's likely that in the Scottish coffee house the basics of [0] functional analysis were created, which greatly affected the development of [0] contemporary technology.
10. właśnie w takiej atmosferze powstają najbardziej innowacyjne rozwiązania.
IN THIS VERY atmosphere, [0] most innovative solutions are created.
11. Najważniejsza jest pasjonująca rozmowa. Warto spotkać się w zróżnicowanym gronie.
The compelling discussion is what's most important (IT IS THE COMPELLING DISCUSSION THAT IS [0]MOST IMPORTANT”. It's worth meeting each other in [0] mixed company.
12. Jest całkiem prawdopodobne że w takim miejscu powstaną nowe idee,które warto szerzyć.
It's quite likely that in such a place some new ideas that are worth spreading will be come up with.
1. ok
2. ONLY a few years ago, we 'wouldn't' (ja dalabym inne slowo) use devices that 'any' (zle slowo) of us possess today and that 'are' (ok ale ja dalabym became) an inseparable part of our lives.
3. We've lived to see 'these' (zle slowo, tutaj 'the') days, where the space shuttle, which is THE symbol of THE conquest of [0]space, is becoming obsolete and needs to be replaced with something more modern.
4. Niestety, zauważyłem że niewielu młodych ludzi rozmawia między sobą na wartościowe,ciekawe i ważne tematy, takie jak: czy kiedykolwiek skończy się ropa naftowa jak powinna wyglądać współczesna szkoła.
... Such as: WHETHER OR NOT WE WILL EVER RUN OUF OF OIL, what a modern school should look like…
5. Now, I have a question to the audience. Please raise your hands '(tutaj ja dodalabym slowo 'all') those who FOR THE LAST WEEK or so HAVE SPOKEN about similar subjects with their 'acquaintances' (nei, poszukaj inne slowo, to wyglada na bardzo staroswieckie tutaj, mozna 'friends, colleagues, workmates)
6. Steven 'Johson' (zmieniles jego nazwisko) describes in his book how the first coffee houses WERE ESTABLISHED (to jest ok) in England in the middle of the 17th century.
7. Thanks to [0] coffee, which was the first stimulating beverage, people began to talk, discuss and argue 'over' (wg mnie slowo 'with' lepiej pasuje) each other's views.
8. I'm talking about 'a' (to tutaj zalezy czy bylo ich wiele, czy tylko jedna specificzna bo wtedy THE) Scottish Coffee house, which FUNCTIONED during the interwar period in Lviv, where THE POLISH LEADERS OF MATHEMATHICS such as: …… would meet each other after 'classes' (poszukaj inne slowo, bo to wyglada tak, ze oni byli studentami i po klasie sie spotykali) and invent a variety of matematical problems and puzzles.
9. In this relaxed atmosphere, apart from (tutaj cos kusi mnie zeby byl przedimek) matematical puzzles and games, 'THERE WERE' (niepotr) VERY VITAL THEORIES 'THAT' (niepotr) DEVELOPED. It's likely that in the Scottish coffee house the basics of [0] functional analysis were created, which greatly affected the development of [0] contemporary technology.
10. ok
11.IT IS THE COMPELLING DISCUSSION THAT IS [0]MOST IMPORTANT”. - ok.. It's worth meeting each other in [0] mixed company.
12. It's quite likely that in such a place some new ideas that are worth spreading 'will be come up with' (tego to nie rozumiem, tutaj 'will arise' lepiej pasuje)
Dziekuje bardzo Kolezance za korektę.
Cytat: plefor
We've lived to see these days, where the space shuttle, which is THE symbol of THE conquest of [0]space, is becoming obsolete and needs to be replaced with something more modern.

jest wiele symboli podboju kosmosu, a więc powinno być: A symbol of the conquest of space
I have a question to the audience. wątpię
to the public zatem pewnie.
a ze A symbol , to zem sie lekko zdziwil :)
dzieki all.
Temat przeniesiony do archwium.