3 sprawy...proszę o pomoc

Temat przeniesiony do archwium.
Prosze o przetłumaczenie na j.angielski:

Toruń - wielki ośrodek miejski na średniowiecznej ziemi chełminskiej. Przez stulecia czołowe miasto polskich Prus Królewskich, ośrodek polskości w czasach zaboru pruskiego, potem stolica międzywojennego województwa pomorskiego, a dziś ważny ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny.
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, przy ul. Św. Anny (obecnie ulica ta nosi jego imię) jako czwarte dziecko kupca Mikołaja i Barbary z domu Watzenrode. W tym okresie Toruń słynął już, według opisu Jana Długosza ".z najpiękniejszych budynków i dachów z palonej cegły tak, że trudno by znaleźć drugie takie miasto, które dorównałoby mu pięknem i położeniem.". Ponadto Toruń był wówczas dużym ośrodkiem handlowym.

Mikołaj Kopernik - torunianin, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię
Teoria Mikołaja Kopernika stanowiła przewrót w poglądach na budowę świata i stała się zaczątkiem nowej astronomii. Ponieważ godziła ona w ustalone od wieków poglądy na budowę świata jego teoria nie od razu spotkała się z pozytywnym przyjęciem w świecie naukowym.


O kocie, który bronił bram miasta

Przed wiekami, kiedy toruńskie spichrze były pełne zboża, w mieście zadomowiły się wielkie ilości myszy. Burmistrz nakazał więc sprowadzić koty, których zadaniem miała być walka z dokuczliwymi gryzoniami. Wśród sprowadzonych do miasta kotów znajdował się jeden wyjątkowo leniwy kocur. Niezybyt chętnie uganiał się za myszami, za to wieczorami, kiedy inne koty wyruszały na łowy, ten przechadzał się po miejskich murach szukając przyjaciół wśród miejskich strażników. Toruńscy strażnicy polubili go. Często dostawał od nich odpadki po posiłkach, a niekiedy nawet spory kawał mięsa.

W ten sposób mijały mu spokojnie dni, aż nastał dzień 16 lutego 1629 roku. Pod mury miejskie zbliżali się Szwedzi, pragnący zdobyć miasto. Mieszczanie z trudem odpierali ataki nieprzyjaciela. Dochodziło do krwawych walk wręcz. Wtedy nasz leniwy kocur pokazał na co go stać. Mężnie bronił toruńskiego grodu stojąc w pierwszym rzędzie walczących. Swymi pazurami naznaczył niejednego nieprzyjaciela.

Po długich walkach nieprzyjaciel został pokonany. Władzom miasta nie uszły wyczyny kocura. Na ratuszowych salach sporo czasu zastanawiano się jak wynagrodzić jego męstwo. Postanowiono więc, że odtąd nazwy niektórych toruńskich baszt będą przypominały o jego wyczynach. Baszty broniące miasta od strony północnej nazwano więc: Kocim Łbem, Kocim Ogonem, Kocimi Łapami, a barbakan broniący Bramę Chełmińską nazwano Kocim Brzuchem. Do dziś niewiele zachowało się z miejskich baszt i murów, po których przechadzał się waleczny kot. Pozostała tylko jedna okrągła baszta przy ulicy Podmurnej, zwana Kocim Łbem.

Toruń to nie tylko miasto zabytkowe. To również duży ośrodek akademicki i kulturalny. Jest tutaj sporo fajnych klubów, restauracji, kawiarni i pubów. Osoby pragnące spędzić w miłej atmosferze wolny czas, poznać miłych ludzi i pobawić się, zawsze znajdą tutaj coś dla siebie.


P.S Mam napisana własnoręcznie 3 strony o Toruniu,na temat Legenda o powstaniu nazwy miasta po angielsku-ale to musze miec na jutro...a sprawdzianów jest "od metra".Prosze i dziękuję za pomoc.
>P.S Mam napisana własnoręcznie 3 strony o Toruniu,na temat Legenda o
>powstaniu nazwy miasta po angielsku-ale to musze miec na jutro...a
>sprawdzianów jest "od metra".Prosze i dziękuję za pomoc.

no to powiedz nauczycielowi, że sprawdzianów jest za dużo.
Mówiłam....chodziłaś/chodziłeś do gimnazjum?
odpowiedż mgr"No to masz problem..."
You've got a problem indeed:)
Ale sprawdziany przecież nie są zadawane z dnia na dzień, prawda? Nie są też żadną niespodzianką. Wiadomo, że jak się przerobi jakąś partię materiału, to będzie sprawdzian. Dzieci w 4. klasie już to wiedzą. Jeśli się ktoś uczy systematycznie i systematycznie powtarza materiał, to 2-3 dni przed sprawdzianem wystarczy tylko przeglądnąć książki i zeszyty. Nic się nie trzeba uczyć.

A co do zadania z angielskiego: wczoraj było zadane? Chyba nie.
Łatwiej było siedzieć do 2 w nocy i dostac 4 niż poprosić kogoś abonimowego komu zajęłoby to góra pół godziny.
Latwiej moze nie, ale na pewno uczciwiej.
>Łatwiej było siedzieć do 2 w nocy i dostac 4 niż poprosić kogoś
>abonimowego komu zajęłoby to góra pół godziny.

znajdź sobie bogatego męża. Już.
>znajdź sobie bogatego męża. Już.

A co to ma wspolnego z nauka angielskiego? Pytam tak na zas ( moze mi sie przyda).
nie trzeba odrabiać prac domowych
No nie wiem, mg, bogaci tez sie nie lubia wstydzic i na pustoglowie malo ktory poleci. Blond wlosy kiedys wypadna, cycki i posladki tez opadna i co wtedy zostanie? Pusta glowa.
i wtedy bogaty mąż znajdzie sobie inną i młodszą.
No bo z takiej to co za pożytek? Ani ona ładna ani mądra...
glowa i tak wcześniej czy pozniej pusta będzie bo mózg starzeje się podobnie jak każdy inny organ że też nie wspomnę o miażdzycy wylewach urazach etc.Tak więc przykro mi brzydule nie ma się co pocieszać-macie przechlapane na całej linii ;)))))))))))))
>Tak więc przykro mi brzydule nie ma się co
>pocieszać-macie przechlapane na całej linii


Czyli oklamywalam sie do tej pory, ze moze jednak...Ech, zycie...
>nie trzeba odrabiać prac domowych

Czyli mi sie nie przyda. A juz, juz mialam sie rozgladac za mezem.
nie wspomnę o miażdzycy wylewach
>urazach etc

oto jak w szybki sposób przejść od zadania z angielskiego do miażdżycy :)

chciałam tu zaznaczyć, ze faceci z biegiem lat nie stają się piękniejsi i sprawniejsi (choc niektórym się tak pewno wydaje)... :)
>chciałam tu zaznaczyć, ze faceci z biegiem lat nie stają się
>piękniejsi i sprawniejsi

Ale staja sie zwykle bogatsi, co wedlug nas blondynek, robi ich niezwykle atrakcyjnymi.

Dodatek: ktos tam pisal ( nie bede wytykac palcem, evo74), ze blondynkom powypadaja wlosy. Jak mozesz mnie tak straszyc?
Widać wysoki poziom dyskusji. Zwłaszcza uwagi Ewy - najwyższych lotów.I niezbędne.

Mała rada: mniej na forum więcej inicjatywy ruchowej (jakiej to już nie moj ból) i nic Ci nie bedzie opadac (przynajmniej nie tak szybko).
cóż, odpowiadający dostosowali się do poziomu pytającej.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia