Dalej ta nieszczęsna Kalifornia:)

Temat przeniesiony do archwium.
To znowu ja- ta od Kaliforni:)))

Może i macie dośc tych moich pytań ale chce żeby ta moja perzentacja była naprawde i wartościowa, wiec mam jeszcze kilka pytań:D
I jeśli ktokolwiek wie coś na ten temat i mam chwilkę czasu to prosze o odpowiedz:)

A wiec tak:
1.Skąd się wzięły nazywy miast: Los Angeles, Sacramento, San Diego i San Francisco? Co właściwie oznacza to "san"??

2.Co moge napisac o Beverly Hills- bo szczerze powiem, że mimo iz troszki grzebałam to nie moge zanleżć nic ciekawego i napisanego językiem na poziomie 2 kl liceum.

3.Jakie są zabytki w miastech Kalifornii, po poza mostem Golden Gate to nic nie znalazłam....:( (tzn znalazłam ale były tylko wypisane- a co mi z tego skoro nie wiem co jest co;))

4. No i jeszcze jeśli ktoś ma czas pomóc to co napisać o Hollywood- zazaczam ze o tym mieście mam tylko wspomnieć-(dokladniej opisywane bedzie na innej kulturówce)

Thanks wszystkim za pomoc- jeśli ktoś dysponuje taka wiedzą i dobrymi chęćmi (chęciami??)...

Pozdrawiam. Papatki:)
Los Angeles to doslownie: miasto aniolow (City of Angels)
San to Hiszp.: Swiety (np. Franciszek). Watek religijny, jak widzisz, mimo ze hiszpanie ograbili i wymordowali prawie wszystkich obywateli (indian) ktorych napotkali.
Dzięki:)
A nie wiesz może dlaczego Los Angeles to właśnie "miasto aniołów"? Dlaczego aniołów?? Ma to jakieś wytłumaczenie?

Pozdrawiam.
z Wikipedii:

On September 4, 1781 settlers from the San Gabriel Mission founded the town and named it El Pueblo de Nuestra Señora Reina de los Ángeles de la Porciuncula, "The Town of Our Lady Queen of the Angels of the Small Portion".
Napewno się przyda;-)
A jesli chodzi o pozostałe pytanie- to nikt nie wie??:((((
ohh jest tych zabytkow troche ale nie starsze niz 18 wiek:) sa stare koscioly misyjne rozprzestrzenione po calej Kalifornii. Najstarsza w Carmel. Sa budynki jezuickich uniewrsytetow, san Francisco jest pelne domkow wiktorianskich itd itp...

polecam encarta.msn.com i wpisz tam "California", " Hollywood" i poszukaj
Otoz samo Los Angeles jako takie nie jest tak duzym miastem formalnie, ale przylegajace do niego miasteczka sprawiaja ze aglomeracja Los Angeles jest kolosalna. W sklad -Los Anglees County- wchodzi m.in. wlasnie zamoze Beverly Hills ( jak sama nazwa wskazuje na wzgorzach...zazwyczaj wyschnietych:)), Holywood, Pasadena itd
http://www.losangelesalmanac.com/topics/history/hi03a.htm

The name Los Angeles is Spanish for The Angels. There is much more to this name, however. On Wednesday, August 2, 1769, Father Juan Crespi, a Franciscan priest accompanying the first European land expedition through California, led by Captain Fernando Rivera Y Moncado, described in his journal a "beautiful river from the northwest" located at "34 degrees 10 minutes." They named the river Nuestra Señora de los Angeles de la Porciúncula. In the Franciscan calendar, August 2 was the day of the celebration of the feast of the Perdono at the tiny Assisi chapel of St. Francis of Assisi. Early in St. Francis’ life, the Benedictines had given him this tiny chapel for his use near Assisi. The chapel, ruined and in need of repair, was located on what the Italians called a porziuncola or "very small parcel of land." Painted on the wall behind the altar was a fresco of the Virgin Mary surrounded by angels. Now contained within a Basilica, the chapel was named Saint Mary of the Angels at the Little Portion. The newly discovered "beautiful river" was named in honor of this celebration and this chapel. In 1781, a new settlement was established along that river. The settlement came to be known as El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Angeles de Porciúncula or The Town of Our Lady the Queen of Angels of the Little Portion although its official name was simply El Pueblo de la Reina de Los Angeles.
Wielskie dzięki:)
A to taaakie kwiatki- też mieli pomysły z tymi nazwami hehe...:)
A i moglabym prosić o to samo co wyżej (ten text o nazwach) tylko w skrócie i po polsku-tzn w jednym dwóch zdanaich skąd ta nazwa:) Bo mimo że po angielsku tekst niby rozumiem ale nie umiem wyodrębnic tego co najważniejsze.... Jakby ktoś mógł to ładnie bym prosiła;-)
Nikt nie umie mi tego streścić? Szkoda...:(((
A to mniej więcej w skrócie oznacza że miasto nazywa się w pełni : "Miasto pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów z Porciuncula."
Jednak skrócono to do Los Angeles (L.A.)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia językowe