mam pytanie

Temat przeniesiony do archwium.
Czy jak jest zdanie "I have a car"
to pytanie będzie:
a) do you have a car?
b) have you got a car?

Czy te "got" może sie nagle pojawić w pytaniu?

Dzięki
oba pytania są poprawne.

co do 'get' - w twierdzeniu można ominąć, czyli napisać 'I have a car' lub 'I have got a car'. W pytaniu juz musi byc 'Have you got a car?' bo 'Have you a car?' jest niepoprawne.
>bo 'Have you a car?' jest niepoprawne.

jest poprawne, tylko bardziej formalne.
Ale przecież ona (założycielka wątku) napisała:
Do you have a car? albo Have you got a car?

Nie ma tam nigdzie "Have you a car"!!! - ta forma jest nieprawidłowa!

Uważam jak ktoś powiedział: I have a car, to pytanie powinno brzmieć: Do you have a car?

Hmmm, a może jacyś angliści się wypowiedzą?
>Nie ma tam nigdzie "Have you a car"!!! - ta forma jest nieprawidłowa!

hmm...
cytuję:
" In modern ENglish they are rather formal and uncommon. They are not normally used in American English"
chyba rzeczywiście bardzo uncommon, bo nigdy takiej formy pytania nie spotkałam.

a mam taka fajna książkę George Sliwa 'Angielski bez błędów. Jakie błędy popełniają Polacy i jak ich unikać'

pod 'have' mamy (cytuję):

TYPOWE BŁĘDY: 'Have you a sister?' (co miało znaczyć :Czy masz siostrę?)

trochę niżej tabelka ilustrująca wszystkie poprawne zastosowania czas. 'to have' i jest:

'Has Mark got a car. NIGDY "Has Mark a car?"

i takie oto zdanie:
"Zasadniczy problem polega na tym, że wiele podręczników do nauki j. ang, łącznie z najnowszymi, uczy archaicznych form, które bardzo dziwnie brzmia we wspólczesnej angielszczyźnie".

Nie uznałabym uczniowi pytania "Have you a car?" za poprawne, bo na pewno wynikałoby z niewiedzy (i to tej podstawowej) a nie z tego, ze uczen nagle zapragnął stosowac rzadko spotykanych, może i archaicznych form
Fajnia ksiażka która przykład poprawnego użycia uznaje za niepoprawny.
Ja bym sie wkurzył gdyby nauczyciel nie uznał mi takiego pytania.
dobrze pamietam:

I have got a car. (rather BrE)
I have a car. (rather AmE) ?
OXFOR ADVANCED LEARNERS DICTIONARY:

when indicating possession the most commonly used verb in Brit Eng is have got (...) in US english have is used (...) have when used in present tense in BE is more formal than have got.

so, yes you're right :)
ależ z pewnością ta wg ciebie poprawna odpowiedź raczej nie była by poprawna w tekscie napisanym przez ucznia.
zdania oznajmujace to jedno, a pytania to inna bajka.
Amerykanie pytaja "Do you have...".
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia językowe

 »

Au Pair