Tworzenie n i v or adj od słowek

Temat przeniesiony do archwium.
Hi all ;)
W ćwiczeniach mam zadanie aby utworzyć od noun lub verb dane słówko. Nie mam pojęcia jak to się tworzy... W podręczniku nic nie ma...kurcze a to dość przydatna wiedza można zdecydowanie rozszerzyć słownictwo a nie mieć takie słownikowe jak ja...
mam takie przykłady
pollute v
damage n
explode v
orbit n
launch v
collision n
explore v
Teraz mam takie od adj (niektóre) utworzyć n i v albo odwrotnie
restricted ( n i v)
independent ( n i v)
responsibillity (v i adj)
freedom ( adj i v)
untidiness (ad i v)
lonley (n i v)
pririty (v)
spoilt (v)
Proszę o wyjaśnienie bo nie wiem o co tu chodzi...
Bierzesz słownik, znajdujesz dane słowko, patrzysz wyżej i niżej, bo słowa pochodne często mają takie sam początek, różnią się tlyko końcówkami.
Jakbyś miał podane słowo 'czerwony' i miał znaleźć rzeczownik, to znalazłbyś czerwony w słowniku i szukał wyżej i niżej, aż trafiłabyś na 'czerwień'. W angielskim działa tak samo.
czyli nie da się tego logicznie samemu utworzyć tylko trzeba to wykuć? myślałem że wystarczy jakąś końcówkę dodać który zmienia znaczenia przymiotnika na czasownik...
jest kilka końcówek, to nie esperanto. Im więcej rodzin słow poznasz, tym łatwiej będzie Ci się uczyć kolejnych.
kurdę to nie za dobrze... Myślałem, że dodam sobie jakąś końcówkę i już tworzy się rzeczownik od przymiotnika. A tak trzeba wyryć na pamięć... nie jest to pocieszające....