Proszę o pomoc, będę wdzięczny.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam ,
mam pytanie odnośnie state i action verbs. THINK należy do tej grupy czasowników które występują jako action, i state verbs, czyli gdybym chciał użyć go w zdaniu to :

forma state-
czyli może wystąpić TYLKO w czasie present simple czyli z s na końcu ?
I to zdanie brzmiałoby np: I think you are right. Tylko dlaczego THINK nie ma - s na końcu ?
forma action-
czyli czasownik będzie miał końcówkę - s lub - ing czyli zdanie będzie brzmiało I think about your problems. Dlaczego think nie ma ing ?
Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie. Będę bardzo wdzięczny . Z góry dziękuję.

to, ze czasownik jest typu state nie ma wpływa na koncowke czasownika, no chyba, ze jest to czas terazniejszy prosty i dotyczy 3 os.l.poj.:

I think you are crazy. (mam taka opinie - state verb, nie tylko teraz, kiedy to mowie, ale w ogole)
I'm thinking about moving to the country. (mam taki zamiar - action verb, dotyczy sytuacji obecnej, terazniejszej)
I think about moving to the country. (w domysle - mysle czasami/czesto, etc. o przeprowadzce na wies - action verb)

Reasumujac - czasownik think jest state verb tylko wtedy, kiedy ma za znaczenie wyrazanie czyjejs opini.
Dziękuję bardzo za odpowiedz , czyli np: STATE - wyraża uczucia i myśli w czasie present simple i tylko w 3.os.l.poj występuję końcówka -s czyli np: czasownik LIKE - I like chocolate Ice Cream
ale He likeS chocolate Ice Cream bo 3 os .l poj?
Cytat: kdafb
Dziękuję bardzo za odpowiedz , czyli np: STATE - wyraża uczucia i myśli w czasie present simple i tylko w 3.os.l.poj występuję końcówka -s czyli np: czasownik LIKE - I like chocolate Ice Cream
ale He likeS chocolate Ice Cream bo 3 os .l poj?

bardzo szybko sie uczysz :)