Wymarzony pokój-sprawdzisz?

Temat przeniesiony do archwium.
My ideal room from my dreams is huge room only for myself. Here nobody can't tell me what I must or have to do and I don't have to clean my big room, beacuse I've got a cleaner. Celing is 4 metres high! My walls are blue and on them are posters with players of my favourite teams Football and Volleyball. There is much of posters with bands, too. Opposite the biggest wall is window. I see here all my neighbourhood. My bed is in shape of Formula 1 car. Near bed is my desk. I do there my homework, surf in Internet (on my nootebook) and listen to music. I like big clothes (lubię duże ciuchy) so I must have big wardrobe for them. It is next to the window and near wardrobe I have got a big plazma TV on the wall. In the middle of my room, there is a billard table. Little further is table when I can eat. I can listen very loud music and nobody don't scream that I must turn it off. I very like my room, beacuse it's big and I can do whatever I want.
My ideal room from my dreams is a huge room only for myself. Here nobody can->w angielskim nie wystepuje podwojne zaprzecznie! tell me what I must or have to do and I don't have to clean my big room, beacuse I've got a cleaner. The celing is 4 metres high! My walls are blue and there are posters of my favuorite volleyball and football players and teams-> gdy opisujesz,ze cos gdzies jest ZAWSZE uzywaj there is/there are + gdy polaczysz dwa rzeczowniki, pierwszy przyjmuje forme przymiotnika wiec: football team a nie team football jak po polsku! There is many->much uzywamy do rzeczownikow niepoliczalnych, plakaty sa policzalne, wiec uzywamy many posters with bands, too. Opposite the biggest wall there is a window. From here I can see all my neighbourhood. My bed is shaped like a Formula 1 car. Near bed there is my desk. Over there I do my homework, surf in Internet (on my nootebook) and listen to music. I like big , loose clothes so I need to have a big wardrobe for them. Next to the window and near the wardrobe I have got a big plazma TV on the wall. In the middle of my room, there is a billard table. Little further there is a table where I can eat. I can listen to very loud music and nobody screams that I must turn it off. I like my room a lot, beacuse it's big and I can do whatever I want.[/b]

powtorz there is/there are, a/an + the i budowe zdan po angielsku.
Czy mam znowu zaczynas sie zloscic i uzywac ladnie-okreslonych slow.
Ten sam tekst ja sama sprawdzilam pare dni temu, ale oczywiscie 'asker' nie wierzy w wiarygodnosc moich poprawek. A szkoda.
Lubisz się czepiać; )
Jeśli fakt,iż zadałam identyczne pytanie,sprawia,iż się ''złościsz'' to życzę powodzenia.haha.
Po prostu chciałam się przekonać,czy nie ma jeszcze innych błędów,( ty mi tylko napisałaś,żeby wstawić przedimki) gdyż nie byłam pewna co do poprawności gramtycznej niektórych zdań.
Jeżeli ktos pomaga Ci z dobrej woli, a Ty dajesz wyrazny dowod, ze nie wierzysz (zamiast dopytac), to pewnie nkomu nie bedzie chcialo sie Tobie pomoc w przyszlosci.
Jak ja sprawdzam, to zdania ktore sa poprawnie, nie sa poprawione. Ale widze, ze moja pomoc to tak jak maczenie moich rak w g......w nocniku. Po co mam sie starac.
beacuse X2
Cytat: terri
Jak ja sprawdzam, to zdania ktore sa poprawnie, nie sa poprawione. Ale widze, ze moja pomoc to tak jak maczenie moich rak w g......w nocniku. Po co mam sie starac.

....which can be roughly equivalent to that 'sloppy sex phenomena" , haha'
Do you know what that is ? I'm sure you do :))
Take it easy, dear. All that scribbling is not worth a spit, nor a french-fried f**k, for that matter :)
( no offense for the asker , it was just a kind of 'placatory remark' on my part )
edytowany przez savagerhino: 09 lut 2011
Cytat: terri
Jak ja sprawdzam, to zdania ktore sa poprawnie, nie sa poprawione. Ale widze, ze moja pomoc to tak jak maczenie moich rak w g......w nocniku. Po co mam sie starac.

Ależ nie! Serdecznie i najpiękniej ,jak tylko potrafię dziękuję Ci za to,ze byłaś tak łaskawa odpowiedzieć na moje pytanie! To dla mnie ogromy zaszczyt.I proszę o przebaczenie,gdyż dopuściłam się haniebnego czynu!!! Zadałam pytanie po raz 2. O nieee.Będę się za to wstydzić do końca życia.
Cytat: vaniliaaa66
Ależ nie! Serdecznie i najpiękniej ,jak tylko potrafię dziękuję Ci za to,ze byłaś tak łaskawa odpowiedzieć na moje pytanie! To dla mnie ogromy zaszczyt.I proszę o przebaczenie,gdyż dopuściłam się haniebnego czynu!!! Zadałam pytanie po raz 2. O nieee.Będę się za to wstydzić do końca życia.

Głupota nie jest powodem do chwały, więc przestań się tak radośnie puszyć, a zacznij się uczyć, to nie będziesz robiła tylu dziecinnych błędów.
>>>Ależ nie! Serdecznie i najpiękniej ,jak tylko potrafię dziękuję Ci za to,ze byłaś tak łaskawa odpowiedzieć na moje pytanie!
...i tak wlasnie powinno byc...
>>>>To dla mnie ogromy zaszczyt.
...tak jak dla wszystkich innych. Bo moja nauka trwala latami, a TY JA sobie lekzewazysz. Dziecinna glupota - bo tylko to mozna z twojego postu wyczytac.
Temat przeniesiony do archwium.