Tłumaczenie dosłowne a w kontekście

Temat przeniesiony do archwium.
Jak łatwo można się połapać przy tłumaczeniu o co tak naprawdę chodzi? Skąd mam wiedzieć, że wyrażenie muszę "dopasować" do całości i jak się tego "nauczyć". Dajmy na to przykład:
"Give me something"
Cóż, na pierwszy rzut oka to proste zdanie: Daj mi coś.
Ale... no właśnie. Jak już mam tekst o np. statku kosmicznym to wtedy może być (znalazłem to w tłumaczeniu): Uruchom cokolwiek.
Do głowy by mi nie przyszło takie coś. Jak sobie z tym poradzić?
Najważniejsze to zrozumienie po co chcesz się uczyć języka i w jakim stopniu chcesz go 'umieć'. Jeśli będziesz miał motywację i nauczysz się pracować sam dla siebie, najlepiej dość systematycznie tzw. 'obycie z językiem' przyjdzie samo.

Co do tego przykładu .. nie słyszałem, żeby give miało znaczenie 'uruchomić' (mogę się oczywiście mylić :D), ale ma mnóstwo innych znaczeń:
http://www.thefreedictionary.com/give

Tak samo u nas jeśli powiesz zamek to skąd wiadomo, czy chodzi o rozporek, czy o budowlę ? 'zaciął mi się zamek', 'ten zamek został zniszczony w średniowieczu i niedawno odrestaurowany'.
Kontekst i obycie z językiem...
Jeśli Twój angielski jest na wystarczająco dobrym poziomie (nie musi być wcale wygórowany!) - wypożycz krótką, prostą książkę po angielsku (najlepiej zapytać bibliotekarza, albo poprosić coś dla dzieci/młodzieży), zresztą w sieci jest mnóstwo takich rzeczy tylko z kompa ciężko się czyta.. wygoogluj 'artykuły po angielsku' - na polskich stronach są z tłumaczeniami trudnych słówek.. używaj słowników.. zapisuj trudniejsze słówka i twórz z nimi wymyślone przez siebie zdania.. (jeśli sam wymyślisz zdanie z nowym słówkiem - na dłużej zapada w pamięci); jeśli czegoś nie wiesz spytaj nauczyciela na przerwie - jestem pewny, że nie dość, że w większości przypadków z chęcią odpowie, to jeszcze złapiesz 'cichego plusa' - na pewno Cię pozytywnie zapamięta ;P Można rozmawiać przez Skype'a z ludźmi o podobnym poziomie językowym - ale do tego trzeba się przełamać nieźle ;p Ogromna ilość audycji radiowych, czy 'listeningów' jest skierowanych właśnie do osób uczących się; można oglądać BBC - wiadomości - nie ważne, żeby wszystko zrozumieć, ale żeby starać się zrozumieć, przyswajać wymowę i 'osłuchiwać' tego języka. Oglądaj ulubione angielskie filmy/seriale z napisami. Bombarduj umysł z każdej strony, a efekty będą nieprawdopodobne.

Sposobów jest całe mnóstwo, wszystko można wyguglować, ale najważniejsza jest determinacja i praca nad samym sobą - czyli dzisiaj - walka z lenistwem :D
Cóż, teraz wiem, że z czasem dzięki ćwiczeniom będę to "rozróżniał".

Dzięki za pomoc.

« 

Programy do nauki języków

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie