WHY FCE?

Temat przeniesiony do archwium.
Tak jak poprzednio proszę o skorygowanie błędów.... z góry dzięki

I want to pass FCE for my own ambitious but not only. W think that nowadays it's good have English certificate and it's good foundation for CAE. In my opinion FCE is document which confirm English skills at quiet good level and it can help me find a job easier. I also do it because I like challenging and developing my skills it's pleasure for me.
But one of the main reason is ERASMUS it's international project for students from all the Europe who want to study abroad. Having certificate is necessary. This experience will be unforgettably in my life. Meeting new people, new culture and the most important practice English.
Postaram znowu się pomóc
I want to pass FCE exam for ma own ambition (ambitious znaczy ambitny). I think that nowadays it's good to have an Eglish certificate and it's a good idea to have CAE certificate, as well. In my opinion FCE is a document which confirm English skills at quiet good level and it can help me to find a job easier.I also do it because I like taking up the challenges and developing my skills.It's a pleasure for me.Erasmus is one of the main reason .It's an international project for students from all over Europe/it's an in........for all European students........
and the most important practicing English.
Dzięki !! A ożesz mi wyjaśnić dlaczego dałaś 'THE' przed challenges ( tj. l. mn. czyli bez artical???)
it's good idea to have CAE cerificate ' AS WELL' ( po co As well - co ma to znaczyć i czy musi być)
edytowany przez uczen1234: 24 sie 2012
A ożesz mi wyjaśnić dlaczego dałaś 'THE' przed challenges ( tj. l. mn. czyli bez artical???)

to jest nieprawda

przedimka nieokreślonego(a/an) nie stawiamy w l.mn. natomiast the stawiamy przy rzeczownikach niepoliczlnych i policzalnych w l. poj. i mn.
z tego co wiem the stawiamy również jeżeli chodzi nam o particular things, czyli nie jakieś tam wyzwania ale konkretne może być z the albo bez, to z regulki:
"The może wystąpić przed wszyskimi rodzajami rzeczowników wtedy, gdy mamy na myśli konkretną osobę lub rzecz"
zresztą mysle ze to forum jest po to aby dzielic swoje spostrzerzenia im wiecej opini tym lepiej zawsze mozna sie czegos nauczyc
bez the przed challenges, bo nie chodzi o konkretne wyzwania.
the FCE exam, the CAE certificate
confirmS
są jeszcze inne błędy
to jak są jeszcze inne błędy to poprostu pomóż i je popraw i po kłopocie
jak mowia co 2 glowy to nie jedna:)
quite
more easily
reasons
ostatniej czesci zdania nie rozumiem
moja wina, spojrzałem tylko na odpowiedz nad moim postem.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa