Problem z make

Temat przeniesiony do archwium.
Mam dwa zdania

1. I want stay here. You can't make me go with you.
2. Would you like a drink ? would you like me to make some coffee?

W pierwszym nie ma ,,to'', a w drugim jest ,,to''. Dlaczego?
Przecież jak mamy słówko'' make'' to nie ma ,,to''. Chociaż tak w mojej książce jest napisane.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Może mnie ktos poprawi bo nie znam żadnej regóły czy zasady , akurat takie zdania są dla mnie oczywiste.
Ale póki nikt nie odpowiedział to ja bym podpowiedział ze w pytaniach stosuje się to "to" ale czy to tym się trzeba kierować? nie mam pojecia ale jak masz wiecej przykladow to mozesz sobie przeanalizowac ewentualnie zaraz mnie ktos poprawi zgani czy coś w tym stylu :)
Jeszcze znalazłam w internecie, że strona bierna ma ,,to,, ze słówkiem make. No i jeszcze znalazłam, że z Would jest zawsze słówko ,,to''. Tak? To znaczy dlatego jest ,,Would you like me to make some coffee ? '' Tak?

I dziękuję za odp sq44 ;)
Chodzi Ci o to czemu w 1 zdaniu nie jest "can't to make"? Po prostu po 'can' nie stawia się tu.
znaczy 'to' :P
Chodzi mi o słówko make. Bo przeczytałam, że make należy do Bare Infinitive, więc nie używa się tego słówka z ,,to''. Ale przeczytałam, że w stronie biernej jest ,,to'' i przy konstrukcji Would you like. ..?

Chociaż mi się już wszystko miesza ;)cheh

A że po can't nie można używać ,,to'' to nie wiedziałam. Dziękuję. Zaraz zobaczę to w internecie ;)
strona bierna? a gdzie tak znalazłaś? :)
Tak z would jest "to" i właśnie tez dlatego jest Would you like me to make some coffee :)
http://www.tlumaczenia-angielski.info/angielski/causatives.htm
A wiesz, gdzie jest o can't napisane ? Bo szukam, ale na razie nie mogę tego znaleźć :)
Nie wiem, wiem tylko, że nie można.
ok, ale mysle ze to jest kwestia wprawy i obycia chyba i to wcale nie takiego dużego sądze bo ja np nie bylbym wstanie podac Ci z marszu przykladu w stronie biernej z make to ... to po prostu na wyczucie się używa przynajmniej w moim zakresie :)
Chyba ktoś myli kilka spraw:
1 "can't make me go with you". Przed 'make' nie ma 'to', jak wyjasniono, bo po can/can't wystepuja czasowniki bez 'to'. Przed 'go' nie ma 'to', bo w konstrukcji 'make sbd do sth' (sklonic/zmusic kogos do zrobienia czegos', wystepuje bezokolicznik bez to.
Jezeli te konstrukcje zastosuje sie w stronie biernej, to 'to' sie pojawi, np
I can't be made to go with you
2. w konstrukcji z 'would like' wystepuja bezokoliczniki z 'to'.
w tym zdaniu po 'make' nie ma jak wstawicd 'to', bo tam po pierwsze nie ma bezokolicznika, tlyko rzeczownik cup.
Dziękuję mg;)
A gdzie napisałam cup ?
Cytat: BakaBaka
A gdzie napisałam cup ?

widziałem to slowo kubkami smakowymi.
Mg wiem, że cup oznacza kupek ;) Ale ja tego słowa nie napisałam.
Ej to ja nie wiem czy sobie żartujesz czy napisałeś to poważnie :D
żartobliwie wytłumaczyłem, że wymysliłem sobie to slowo.
A mężczyźni mówią, że to kobiet nie można zrozumieć ;)
Temat przeniesiony do archwium.