List, poprawienie błędów

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 35
poprzednia |
Hi Ann
How are you? I'm sorry that I didn't write to you but unfortunetly I haven't time.
I would tell you about it, that Mark have a new girlfriend since a week. He met her in a birthday party of Liz. I wrote you already about it.
She's name is Sophie and she has a long brown hair and nice, round face with blue eyes and fringles. She seems me very lively and friendly. I liked her already at the beggining. She very likes animal. She have a parrot, two dogs, three rats and a hamster. It's amazing. I think that she's ideal girlfriend for Mark. He will be happy with her.
I'm waiting for your answer. Please kiss your sister from me.
Love


ADVERTISMENT
I've lost black, large backpack of nike. Inside was a red square file and medicine books. probably I left it in a math class.
If you find it, please call to 123456789
1.I haven't time.
I don't have time/ I didn't have time/ I haven't had time recently/ I haven't got time- if u own time;)
2.I would tell you about it- what "it" exactly do u have in ur mind? That u don't have time or maybe about Mark's girlfriend?
I would like to tell you something.../ I would like to tell you, that...
3.Mark have- it doesn't even take time to understand: she has, he has, it has. ALWAYS, gee!
Mark has had/ Mark has
4.He met her in a birthday party of Liz- and how did he do that? To be in a bottle, fair enough, but in the party, PURE MAGIC!
He met her at Liz's birthday party
5.She's name is Sophie- do u say: I am name is Whateveryournameis? Or do you say: my name is, so it is not that difficult to get it dear, THINK ( for once)!
She is Sophie/ Her name is Sophie
6.She seems me very lively and friendly- Michael Jackson returned?;)
She seems very lively and friendly to me
7.I liked her already at the beggining. - easy to please, ha?;)
I liked her from the very beginning.
8.She very likes animal.- First grade won't make that mistake
She likes animals very much.
9.She have-REALLY?
She has
10. I think that she's ideal girlfriend for Mark.- Ups! If u think a noun, u think A/AN ( an egg. an umbrella, a table, a pen)
I think she is an ideal girlfriend to/for Mark/ I think she is a perfect girlfriend to/for Mark

The Advert sucks as well, but here u go:
1.I've lost black, large backpack of nike
I've lost a large, black nike bag-WHY? THINK! ( doesn't happen often, ha?;)Anyways:
opinion - size - age - style - colour - origin - material - purpose / noun please?!
2.Inside was- ever heard of: there is/ there are? RESPECT!
There was a red.....inside.
3.in a math class.- WTF?
at
4.please call to 123456789- that was the only smart thing in here, the numbers;)
please call sounds much better;)

Try and this time:LEARN!

Enjoy ur day:)
Thank's for your help. Your advice helped me a lot ;)
Cytat:
...she has a long brown hair and nice, round face...
Przemyśl ten urywek.
edytowany przez fui_eu: 10 lut 2013
Co to jest fringles? Moze cos z BrE?
Fringles? it is not a word, in British English either.

It was fringes (in America bangs) that she/he surely meant. That's the way I get it.
Cytat: grudziu
Fringles? it is not a word, in British English either.

It was fringes (in America bangs) that she/he surely meant. That's the way I get it.

Może to miało być "freckles" ...round face with blue eyes and freckles.
Cytat:
Please kiss your sister from me.
???
hm, osobiscie powiedzialbym Give my kiss to your sister.
kissES?
faktycznie
Ja bym zamienil na inny przyimek i reszte zostawil.
co do fringles mój błąd, chodziło mi o freckles ;) pomyłka przy przepisywaniu.

Please kiss your sister from me - to jest niepoprawnie? miało znaczyć ucałuj swoją siostrę ode mnie.

fui eu Cytat:
...she has a long brown hair and nice, round face...
Przemyśl ten urywek.
powinno być a nice round face? nic innego mi nie przychodzi do głowy

a gdzie polecenie??? przekaz informacji jest równie wazny, jak pop gram i bog jez
Kolejny list i ogłoszenie, bardzo proszę o pomoc w poprawieniu błędów.

Dear Mr. Smith
I am writting to you, if answer to your advertisment. I would like to buy a flat. The most interesting offer for me is a spacious three rooms flat on the second floor with a kitchen, a hall and a toilet.
I found this advertisment on the website your office.
I would like to ask how far away is a nearest bus and tram or underground station and where are any shops.
Does the flat possess any furniture and cutlery, or must I buy it? I have yet one question. I very like a vary sports and I have a sports equipment such as a bike, and stepper Will I can using these in a flat?
I often go to the theatre and watch the films. I like exhibitions too. How far away is a nearest a theatre, a cinema and a museum?
I look foreward to hearing from you.
Your faithfully.

advertisment
Lost a file.
I've lost a big, navy blue file.
There was my English essay inside. probably I left it in a hall close to a right window. Please call me if you'll find it
My number: 1234

...she has a long brown hair and nice, round face...
powinno być
... she has long, brown hair and a nice, round face ...
Cytat: 44minutes
co do fringles mój błąd, chodziło mi o freckles ;) pomyłka przy przepisywaniu.
Please kiss your sister from me - to jest niepoprawnie? miało znaczyć ucałuj swoją siostrę ode mnie.
fui eu Cytat:
...she has a long brown hair and nice, round face...
Przemyśl ten urywek.
powinno być a nice round face? nic innego mi nie przychodzi do głowy
tak jak napisalem, zmien przyimek na inny .
Hair nie jest policzalnym rzeczownikiem. Ja bym uzyl inny przymiotnik to opisania twarzy /tylko sugestia/
edytowany przez fui_eu: 10 lut 2013
Cytat: fui_eu
Cytat: 44minutes
co do fringles mój błąd, chodziło mi o freckles ;) pomyłka przy przepisywaniu.
Please kiss your sister from me - to jest niepoprawnie? miało znaczyć ucałuj swoją siostrę ode mnie.
fui eu Cytat:
...she has a long brown hair and nice, round face...
Przemyśl ten urywek.
powinno być a nice round face? nic innego mi nie przychodzi do głowy
tak jak napisalem, zmien przyimek na inny .
Hair nie jest policzalnym rzeczownikiem. Ja bym uzyl inny przymiotnik to opisania twarzy /tylko sugestia/

oval?
edytowany przez fui_eu: 10 lut 2013
@iwonabp Polecenie do poprzedniego listu i ogłoszenia:
Napisz list do koleżanki z Irlandii żeby opowiedzieć o nowym chłopaku/ dziewczynie kogoś z grona waszych wspólnych znajomych.
- Podziel się nowiną i powiedz, gdzie nowa para sie poznała
- Podaj przynajmniej dwie cechy wyglądu opisywanej osoby
- Podaj przynajmniej jedna cechę charakteru
- Wyraź swoja opinie na temat nowego związku.

ogłoszenie :
W czasie pobytu w szkole w Anglii zgubiłeś plecak. napisz ogłoszenie, które powiesisz na tablicy.
-Opisz wygląd plecaka
-Podaj co w nim było
-Napisz gdzie przypuszczalnie go zgubiłaś
-Określ jak można ci go zwrócić.

Polecenia do nowego listu i ogłoszenia:
List
Chcesz kupić mieszkanie w Wielkiej Brytanii. Znajdujesz ogłoszenie prezentujące nieruchomość, która cie interesuje. Napisz list do agencji, która je zamieściła.
-Określ jaki rodzaj mieszkanie chcesz kupić i powołaj się na ogłoszenie
-Zapytaj o odległość od środków komunikacji miejskiej i sklepów
-Zapytaj o co najmniej dwa interesujące cię elementy wyposażenia domu.
-Zapytaj o możliwość uprawiania sportów i dostęp do rozrywek kulturalnych w okolicy.

Ogłoszenie:
W czasie pobytu w szkole w USA zgubiłeś segregator z ważnymi materiałami.
-Opisz wygląd segregatora
-Określ co w nim było
-Napisz gdzie prawdopodobnie go zostawiłeś
-Napisz jak można się z tobą skontaktować
w pierwszym poleceniu coś nie gra.
Przy każdej 'kropce' muszą byc po dwie info.
U ciebie jest po jednej
Jakos mi nie podchodzi NICE przy opisywaniu twarzy czyjejs tam girlfriend. Mozna przeciez dac np. pretty.
Cytat: fui_eu
Jakos mi nie podchodzi NICE przy opisywaniu twarzy czyjejs tam girlfriend. Mozna przeciez dac np. pretty.

dlaczego ? nice face is okey :)
Cytat: fui_eu
Jakos mi nie podchodzi NICE przy opisywaniu twarzy czyjejs tam girlfriend. Mozna przeciez dac np. pretty.

W UK wszystko jest "nice".
Ok, niech bedzie nice round face. Perfect.
edytowany przez fui_eu: 10 lut 2013
Cytat: grudziu
Cytat: fui_eu
Jakos mi nie podchodzi NICE przy opisywaniu twarzy czyjejs tam girlfriend. Mozna przeciez dac np. pretty.

W UK wszystko jest "nice".

A na maturze nie takie rzeczy przechodza
To moim zdaniem chodzi o umiejetnosc dobierania odpowiednich przymiotnikow gdy opisujemy kogos, nie co "przechodzi" na maturze.
edytowany przez fui_eu: 10 lut 2013
jasne, mozna uzyc innych słów, ktoś bardziej zaawanasowany zawsze znajdzie coś wg niego 'lepszego' (bo i takie bedzie). Z drugiej strony nie mozna powiedziec, ze 'nice face' jest źle. na maturze 'nice' nie bedzie podkreslone jako bład, wiec lepiej zostawic ten przypadek i zająć się innymi bledami ucznia
Podalem TYLKO jako sugestie dla 44 zeby sie troche wysilila. Gdzie napisalem ze jest ZLE?
napisałes, ze Ci 'nie podchodzi'.
Ja patrze na prace ze strony sprawdzajacego (egzaminatora) i jest, jak napisalam
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 35
poprzednia |

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie